שתף קטע נבחר

ניווט בארץ הבתרונות

טיול בשדות שיבולים, איגופים על אדמת הלס, פיקניק בשמורה וזחילה במערה

משך: כ- 4 שעות

שטח אש: המסלול גובל מצפון בשטח אש. מומלץ לטייל בו בשבת ובחג בלבד.

מפה:  מפות טיולים וסימון שבילים מישור חוף הנגב (מפה מס' 13) ודרום השפלה ושולי הר חברון (מפה מס' 12).

ציוד מיוחד: פנס

 

מסלול הטיול עובר בשטחי בתרונות ואפיקי נחל רדודים, ממשיך בנוף המישורי האינסופיים של אזור בית קמה ומסתיים ליד גבעות להב. אתגרי הנהיגה אינם קשים אולם יש צורך בכושר ניווט גבוה.

 

נתחיל את הטיול בצומת בית קמה. כאן נפנה מערבה לכיוון רוחמה (כביש 293). לאחר כארבעה קילומטרים נגיע לצומת. ניסע צפונה (ימינה) בהתאם לשילוט המכוון ל'ארץ הבתרונות' (כביש מס' 334). הכביש מוליך לקיבוץ רוחמה. לאחר כשבעה קילומטרים (שני קילומטרים לפני קיבוץ רוחמה) נפנה ימינה ונאגוף את קיבוץ רוחמה ממזרח. בשער המזרחי של הקיבוץ מתחילה את דרכה דרך עפר מסומנת בצבע אדום.

 

שרידים ממלחמות קודמות

 

הדרך עוברת בשטח מבותר להפליא. הגשמים כאן חרצו באדמת הלס צורות נוף יפות ומכאן השם 'ארץ הבתרונות'. חלק מהשטח, שהדרך עוברת בשוליו הוכרז כשמורת טבע - שמורת בתרונות רוחמה.

 

הדרך 'האדומה' פונה צפונה ומגיע לערוץ נחל שקמה. נחצה את הנחל מזרחה ונפגוש בדרך עפר כחולה. הדרך כאן עלולה להיות בוצית. ניסע בדרך 'הכחולה' כשני קילומטרים מזרחה, עד לקו החשמל. כאן נפנה דרומה בדרך עפר העובר במקביל לקו החשמל, ולאחר כחמישה קילומטרים נגיע לשרידי גשר הרכבת התורכית.

 

ממערב לנו מתנשא תל גדול, הלא הוא תל נגילה. השם העברי שומר על צליל השם הערבי של המקום, תל נגי'לה (תל העשב). בחפירות שנערכו בתל התגלו שרידי יישובים מהתקופה הכלקוליתית (לפני כ-5,000 שנה) ועד התקופה הרומית. ייתכן שבתקופה הממלוכית (מאה 13) שכן במקום ח'אן גדול. במלחמת העצמאות שכן כאן משלט חשוב של חטיבת הפלמ"ח 'יפתח', שחלש על מנחת קטן בשם 'אבק 1', שבו השתמשו כוחותינו להעברת אספקה לנגב.

 

פיקניק פורח בשמורת פורה 

 

כאן נצא מזרחה בדרך עפר המסומנת בירוק ועוברת סמוך לשמורת פורה. באביב יש כאן פריחה נהדרת וגם המאגר הסמוך מלא מים ומזמין לפיקניק קטן בחיק הטבע.

 

מעבר לשמורת פורה נמצא כביש קרית גת - באר שבע (כביש מס' 40). נחצה בזהירות את הכביש בעקבות הסימון של 'שביל ישראל', נחצה את גשר הרכבת ונמשיך בדרכי עפר לא מסומנות בכיוון כללי לדרום-מזרח, למקום שבו מסומנות במפה אורוות חצובות (נ.צ 13320.096500). לא בטוח שהחציבות כאן תפקדו ממש כאורוות, אבל המקום מעניין.

 

הגבעות הצפוניות של יער להב, בין קיבוץ דבירה לקיבוץ שומריה, כבר נראות ממול. ניסע אליהן ו'ניפול' על דרך העפר המסומנת בכחול ועוברת בשוליו הצפוניים של היער. ניסע בדרך 'הכחולה' מזרחה ונפגוש בדרך עפר מסומנת בירוק. ניסע בדרך הזו דרומה. הדרך מתפתלת ביער ונוחתת בחורבת זעק. כאן נוכל לזחול במחילת המסתור.

 

נוכל לסיים את הטיול בפיקניק ביער להב, בביקור במוזיאון ג'ו אלון, או במשחקי פיינטבול בקיבוץ כרמים, או בקיבוץ משמר הנגב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ארץ וטבע
גשר הרכבת. לחצות בזהירות בעקבות הסימנים
צילום: ארץ וטבע
צילום: ארץ וטבע
תל נגילה. מהכלקוליתים ועד הפלמ"חניקים
צילום: ארץ וטבע
צילום: ארץ וטבע
שדה. מישורים אינסופיים
צילום: ארץ וטבע
מומלצים