שתף קטע נבחר

פדיחות סקסואליות: מתי מביך הוא גם מביש?

את יוני וחברתו תפס שוטר כשחנו בשולי הכביש. ספיר עשתה את זה עם חבר בשירותים ולא ידעה איך לצאת מזה בשלום. את אתי תקף כאב נורא באחוריה תוך כדי מעשה, ואת בלה הביך הכלב שלה, שקידם עם ויברטור בפיו את הגבר שהזמינה הביתה. סקסולוגים ויועצי מין מקשיבים למבחר פדיחות מחדר המיטות, ומסבירים ממה הן נובעות, ומתי (אם בכלל) צריך להתרגש מהן

תודו, זה ממש לא נעים כשמתפלקת לכם איזו פדיחה ברגעים הכי אינטימיים. כל כך התאמצתם להיות סקסיים לפי הספר - את לבשת כתונת לילה בצבע אפרסק, הוא הכניס פנימה את הבטן, ופתאום, אופס, משהו השתבש.

 

כמעט כל אחד זוכר אירוע שהביך אותו במהלך חגיגת הסקס. לפעמים זה היה מצחיק, לפעמים זה היה עצוב, לפעמים זה השאיר צלקות, וכמעט תמיד זה היה מלווה, לפחות בהתחלה, ברגש של מבוכה, אם לא בושה ממש.

 

אז לטובת כל מי שמרגיש לבד עם הבושה, אספנו כמה פדיחות מייצגות מכל הגילים (כל המתביישים מופיעים כאן בשמות בדויים), וביקשנו מסקסולוגים לחוות עליהן את דעתם. כי לפעמים כדאי ואף רצוי להתבייש, ולפעמים ממש לא, וצריך לדעת להבדיל. והעיקר כדאי תמיד לזכור: אתם לא לבד.

 

הבריחה מהשירותים

 

הפדיחה הקלאסית היא להיתפס במהלך האקט, אבל לפעמים הסיטואציה, איך לומר, כרוכה לא רק במבוכה אלא גם בחששות מתמשכים. מספר יוני, בן 35: "יום אחד נסעתי עם חברה שלי בכביש המהיר חיפה תל אביב. היינו זוג טרי וחרמן, והיא הורידה לי את המכנסיים ומצצה לי בזמן שאני נהגתי. העניינים התלהטו, עד שהייתי חייב לעצור בצד כדי לגמור. ירדנו לשוליים, אבל לא עברה דקה ומאחורינו עצר שוטר, יצא מהניידת והתקרב אלינו, כדי לברר למה עצרנו במקום אסור.

 

"אני הייתי מאוד נבוך. למזלי, השוטר היה בחור צעיר, ואחרי שהעיר לנו שאנחנו לא יכולים לעמוד שם, עזב אותנו בשקט. אחר כך, למשך תקופה ארוכה, פחדתי שהוא רשם את מספר המכונית שלי ומה שעשיתי בה, אבל עד היום לא שמעתי מהמשטרה כלום".

 

עוד סיטואציה שמוכרת ממדורי הרכילות, היא סקס בשירותים, בדרך כלל של מועדונים. אבל איך מרגישים עם זה באמת?

 

נזכרת ספיר, בת 27: "כשהייתי בת עשרים ומשהו הכרתי מישהו במסיבה ונדלקתי עליו. מהר מאוד הלכנו לשירותים לעשות סקס. באותו זמן התאסף בחוץ תור ארוך של ממתינים, וזה היה מאוד לא נעים לצאת. נתקענו בפנים לכמה דקות. הייתי נורא נבוכה, אבל זה גם מאוד הצחיק אותי.

 

"בסוף אזרתי אומץ, פרצתי החוצה, ובראש מושפל הלכתי במהירות למקום הכי רחוק שאפשר מהשירותים. קיוויתי שלעולם לא אפגוש את האנשים האלו, שעמדו שם בתור, במיוחד לא את הבחורה המסוימת שנעצה בי עיניים. גם אין לי מושג איך הבחור שהייתי איתו יצא מזה, כי מעולם לא ראיתי אותו מאז. הייתי קצת שיכורה והיה בזה משהו מסעיר. אבל מה שמסעיר בזה היה הקטע. זה לא היה פסגת הסקס שלי. פשוט, סוג של חוויה".

 

יובל לוי, פסיכותרפיסט ומרצה על סקס הוליסטי: "כשנתפסים על חם באקט מיני - זה מזרים את האדרנלין לדם, כמו בקפיצת בנג'י. מערכת העצבים שלנו עובדת על עיקרון ההתרגלות. אם תשבי על כיסא לא נוח, בעוד חמש דקות לא תרגישי את זה, וכך גם אם תתאהבי באביר חלומותייך. אחרי שנה וחצי כבר לא תחשבי שסקס איתו זה כזה פיצוץ. אנחנו רוצים להפר את עיקרון ההתרגלות. הפרדוקס הוא, שאי אפשר לתכנן אקטים מסוכנים כאלו, כי אז ההתרגשות מזויפת. להיתפס בשירותים זה די נדוש, אבל זה כן נותן מכת אדרנלין אותנטית".

 

רמת הגירוי עולה

 

"בסיפורים האלה בולט הממד האקסהיביציוניסטי של ההנאה שבחשיפה", מנתחת הסקסולוגית גילה ברונר, אחראית על מרפאה סקסולוגית בבית החולים איכילוב. "יש כיף גדול בלעשות משהו אסור במקום לא מקובל. זה יכול להעלות את רמת הגירוי לשיא. בדרך כלל סקסולוגים טוענים, שסקס צריך להיות איטי ומושקע כדי להגיע למיצוי, אבל אני טוענת שלפעמים יש לגוון במשהו, שהוא בכלל לא רגוע. בתנאים כאלה לנשים יהיה קשה להגיע לאורגזמה, אבל האקשן מסביב מפצה על כך".

 

- אז אם זה כל כך טוב, למה המבוכה?

 

"זה החלק המצפוני והמוסרי שלנו, שמתעורר וגורם אי נוחות".

 

- לא עדיף שנזרוק את החלק הזה לפח?

 

"רוב האנשים לא זורקים את זה לגמרי, אבל כן גונבים בקצוות".

 

- וזה טוב או רע?

 

"הרע בזה הוא, שמי שמתמכר להתנהגות מסוכנת וחי בקצוות, מכניס את עצמו לתנאים שקשה לתפקד איתם בחיי היומיום. אם אתה אוהב לעשות סקס בציבור, הסיכוי למצוא בן או בת זוג שבאמת אוהבים את זה, הוא קטן. לדעתי, כאירוע שקורה מדי פעם, זה בסדר, אבל פה יש לבושה תפקיד טבעי ובריא - לגונן עלינו מפני האומללות שתהיה מנת חלקנו אם נהפוך את זה להרגל".

 

גם הסקסולוג עידן מיליצ'ר חושב שלהתרגשות יש תפקיד חשוב במצבים כאלה. "כשאנחנו מרוגשים, רמת האדרנלין, האנדורפין והורמוני המין בגופנו עולה לרמות כל כך גבוהות, שאנחנו מאבדים את הראש ולוקחים סיכון", הוא מסביר. "אבל גם ההצנעה היא כורח דרוויניסטי. הרבה בעלי חיים יקיימו יחסי מין במסתור או בצנעה, כדי שטורף לא יתפוס אותם. לכן, ההצנעה היא במידה מסוימת התפתחות טבעית".

 

תפסו אותנו על חם

 

סיטואציה מביכה במיוחד, במסגרת סיפורי ה"על חם", היא זו שבה נתפסים בידי ההורים.

 

מספר ניר, בן 27: "מקרה מכיתה י', עם אהבתי הראשונה. היינו בחדר שלה ועשינו סקס, ופתאום נכנס לחדר אבא שלה, בדיוק כשאני גוהר עליה. אבל במקום לקלוט את הטעות שלו, לסגור מייד את הדלת ולהסתלק, הוא נעמד שם והמשיך להסתכל בנו. אנחנו קפאנו, והוא המשיך לעמוד, עם הבעה חצי נוזפת וחצי מסוקרנת. אני לא חושב שהוא ראה את הבת שלו ככה אי פעם. הוא עוד הספיק להגיד משהו סרקסטי, כמו 'אני רואה שאתם לומדים טוב', לפני שהיא אמרה לו לצאת. היום זה די מצחיק אותי, אבל אז היינו צעירים וזה די השפיע".

 

- למה זה כל כך מביך להיתפס דווקא בידי ההורים?

 

ברונר: "בחברה שלנו אין מקום למיניות בתוך המשפחה. האב חוטף שוק כשמתברר לו שהבת הקטנה והמתוקה שלו, שרק אתמול ישבה לו על הברכיים, היא אשה מינית. זה גם יכול להיות שוק הפוך - כשהילדים תופסים את ההורים באמצע סקס, כי ההורים נתפסים כמשהו לא מיני.

 

"לפני כמה שנים קראו לי להתייעצות בבית אבות. סיפרו לי שאחת הקשישות מתה, וכנהוג, האחות סידרה את החפצים של המנוחה כדי למסור אותם לילדים. להפתעתה, בפינת המגירה מצאה ויברטור. בעיקרון, בבית אבות יודעים שאת כל החפצים של המנוח יש למסור לילדים. אני המלצתי להם שלא למסור את הוויברטור לילדים, כדי לשמור על הפרטיות והכבוד העצמי של הקשישה, כי המיניות שלה היא לא מעניינם של ילדיה".

 

פתאום הרגשתי כאב

 

לרובנו לא תמיד נוח עם הגוף שלנו בגלל תופעות, פגמים וליקויים שונים. אבל מה לעשות, שבסקס נחשף גופנו במלואו, ובמצבים של התרגשות ועליית מתח עלולים הפגמים לבלוט עוד יותר ולהביך אותנו כהוגן.

 

מספרת אתי, בת 44: "הבעיה שלי היא שיש לי טחורים. פעם, מרוב אימוץ שרירים בזמן משגל, הרגשתי כאב בתחת. אבל מאחר שסקס אמור להיות סיטואציה מאוד רומנטית שאסור לחבל בה, לא היה לי נעים להגיד לפרטנר שכואב לי בתחת. כל המסרים הגופניים שלי הביעו חוסר נוחות, והבחור המסכן שהיה איתי לא הבין מה קורה".

 

מיליצ'ר: "זה סיפור קלאסי, שכל אחד מאיתנו חווה לפחות פעם אחת. זה יכול להיות טחורים, גזים, צלקות, שד קטן ושד גדול, איבר בלתי רגיל או שלפוחית לוחצת. אלו דברים שפוגעים בדימוי הגופני שלנו, בפתיחות ובשחרור, וכך, מבחינה פסיכולוגית, הם פוגמים ביכולת התפקוד המינית".

 

- צריך להתבייש במצבים כאלה?

 

"אין שום מקום להתבייש, כי אם אנחנו מקבלים את עצמנו כפי שאנחנו, עם הטחורים שלנו, עודף המשקל, איברים ושדיים בכל הגדלים, המיניות שלנו הרבה יותר חופשית וזורמת. שמעתי על נשים כבדות משקל שמרגישות נוח עם עצמן ודופקות 'סקס-אחול-מניוקי', לעומת בחורות שנראות כמו סינדי קרופורד, אבל השומה הקטנה דופקת להן את כל הסקס".

 

ברונר: "גבר ביישן אחד סיפר לי את הסיפור הכי מביך שקרה לו בחיים: אחרי ארוחה רומנטית עם בת זוג חדשה, הם נכנסו למיטה לסקס מדהים. הוא ביקש לענג אותה אוראלית, אך בעוד שפתיו צמודות לאיבריה האינטימיים, מרוב התרגשות הפריחה הגברת לתוך החלל החמים-ממילא של שמיכת הפוך עננת גזים, כמו אחרי מתקפת טשולנט. הגבר כמעט נחנק, ולא ידע איך להגיב. גם הגברת היתה נורא נבוכה. היא פרצה בצחוק בלתי נשלט, והוא נעלב, התקפל והלך הביתה".

 

- למה אירועים טבעיים כאלה כל כך מביכים אותנו?

 

"זה קורה לזוגות שקצב ההתקרבות הגופנית שלהם יותר מהיר מקצב ההתקרבות הנפשית. זה מאוד מקובל בקרב זוגות בימינו, שקודם כל מתקרבים מבחינה גופנית, ורק לאט יותר מתפתחת אינטימיות נפשית ורגשית עמוקה".

 

- ואין כאן מקום למבוכה?

 

"אי אפשר לקבוע מה נכון ומה לא. זה מה שיש. אבל ברור שאם אני משחקת אותה מושלמת, אתקשה לגלות את הפן האנושי שלי".

 

- למה להתאמץ ולהרשים בני זוג חדשים?

 

"זה טבעי שבשלב הראשון אנחנו מוכרים את עצמנו כמו מוצר. רק לאט לאט מתקלפת האריזה. אבל לדעתי, כדאי להאיץ את קצב ההתקרבות הנפשית ולהאט את ההתקרבות הגופנית, כך שישתוו ביניהם. חוץ מזה, במקרים של פשלות כאלה, מומלץ מאוד לשלב הומור".

 

לא כמו בסרטים

 

לפעמים (או על פי רוב), הסקס שלנו הוא לא בדיוק מפגן ראווה הרואי ומגרה כמו בקולנוע. מספרת גילי, בת 38: "פעם החלטתי לבדוק איך זה לעשות סקס עם אשה, ונכנסתי למיטה עם חברה טובה. אחרי שהיא הביאה אותי לאורגזמה, הייתי עייפה מוות, והיא עוד לא גמרה. כל ההשתדלויות שלי לא הובילו לשום מקום. אז היא התחילה לעשות את זה לבד, ואני הייתי אמורה ללוות אותה בתהליך הזה, אבל מרוב שיעמום - פשוט נרדמתי. התעוררתי כשהיא גמרה, בגלל הקולות שהשמיעה, וזה הביך אותי, כי סקס אמור להיות הקטע הכי לא משעמם והכי לא מרדים שיש. הביך אותי שאני מאבדת עניין כשאני לא במרכז העינוגים. לשמחתי, אני לא כזאת שנרדמת באופן קבוע. אחרי החוויה הזו הגעתי למסקנה שסקס עם נשים מאוד מעייף אותי".

 

ברונר: "לדעתי גילי לא נרדמה משיעמום. היא פשוט לא מבינה עניין. מה שקרה לה זה שבאופן טבעי היא נרדמה אחרי אורגזמה. זה נורמלי לחלוטין, ובאמת אין כאן שום סיבה להתבייש".

 

מיליצ'ר: "אני מאוד מזדהה איתה. היא כמו גבר. גמרה והלכה לישון".

 

גם ליסה, בת 41, לא תשכח לעולם את הרגע המביך שלה: "זה קרה בתקופה שבמהלכה הייתי שוכבת עם החבר שלי רק עם קונדומים. יום אחד, אחרי שהכל נגמר, הקונדום פשוט לא היה שם. מתברר שהוא התגלגל, והתקפל, ונתקע עמוק בפנים. ניסיתי להכניס אצבע ולחפש, אבל כלום. גם החבר שלי חיפש ולא מצא כלום. זו סיטואציה די מפגרת, כשמישהו מחפש לך משהו בפנים. החבר שלי טען שזה בכלל לא בפנים, אבל אחרי שעה או שעתיים התחיל לכאוב לי, וידעתי שזה שם.

 

"התקשרתי לקופת החולים שלי ואמרתי להם שיש לי בעיה דחופה. מאחר שאצלם יש רק תורים שקובעים מראש, הצטרכתי להסביר להם שמדובר במקרה חירום, ושנתקע לי קונדום בפנים, וזה נורא הביך אותי. בסופו של דבר סידרו לי תור. הרופאה הוציאה לי את זה במלקחיים, ונשמתי לרווחה".

 

מיליצ'ר: "התופעה שדברים נתקעים בפנים הרבה פחות נדירה ממה שחושבים. זה גם קורה לנשים רבות שמחדירות שני טמפונים. בדרך כלל ניתן להוציא את זה לבד, בהחדרה של אצבע. אם זה לא הולך, לא צריך לפנות לקופת החולים. אפשר גם להגיע לחדר המיון. שם לא יצחקו מכם אם תבואו עם בעיה כזו".

 

- ברצינות?

 

"לפחות לא בנוכחותכם".

 

בין חיות למין

 

החיים לפעמים הרבה יותר מוצלחים מסרט. מספרת בלה, בת 34: "כשגמרתי עם החבר שלי קניתי ויברטור, שנראה בדיוק כמו איבר מין רגיל של גבר. בלי שום קשר, אני חייבת לציין שיש לי כלב גדול, שנורא אוהב לחטוף צעצועים ודובונים שלי מהמיטה. אחרי כמה זמן, התחלתי לצאת עם גבר אחר. לפני שהזמנתי אותו בפעם הראשונה לבית שלי, השתמשתי בוויברטור, והשארתי אותו מתחת לכרית. כשפתחתי לבחור את הדלת, הכלב שלי נכנס לחדר השינה, ופתאום אני רואה אותו מגיע בשיא הידידותיות לקראת הבחור החדש, כשבפה שלו מה שנראה כמו זין של גבר עם ביצים.

 

"לא ידעתי איפה לקבור את עצמי. רציתי לספר לבחור שאלו הן שאריות מהחבר הקודם שלי. למזלי, היה לבחור הומור בריא, וצחקנו על זה כהוגן".

 

תאונה מביכה? אולי לא. מיליצ'ר: "רבות כבר דובר על הקשר בין חיות למין. הייתי שואל את בלה, איך בכלל הכלב ידע איפה נמצא הוויברטור, ואיך קרה שהוא לקח אותו בחדווה כזו, כשהוא מכשכש בזנב".

 

- אתה רומז שהיה משהו בין הגברת לכלב?

 

"יפה שתיקה לחכמים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אסנת הרפז
למה זה יותר מביך להיתפס דווקא בידי ההורים? (אילוסטרציה)
צילום: אסנת הרפז
צילום: אסנת הרפז
אם אוהבים לעשות סקס מול צופים, הסיכוי למצוא בת זוג שאוהבת את זה הוא קטן (אילוסטרציה)
צילום: אסנת הרפז
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים