שתף קטע נבחר

מופז: לא נצא מעזה תחת טרור

שר הביטחון הדגיש כי "צריך לעשות זאת בהסכם". בנאומו בפני סטודנטים, דחה מופז את הביקורת שנמתחה על פעילות צה"ל בשטחים - "אין צבא מוסרי מאיתנו", ובהתייחסו לאיראן אמר: ההסכמה שלהם לפיקוח נוסף - רק ניסיון למשוך זמן כדי להגיע ליכולת גרעינית

העימות סביב נוכחות צה"ל ברצועה: שר הביטחון, שאול מופז, הדגיש הערב (יום א'): "אנחנו לא יוצאים מעזה כי אני סבור שצריך לעשות את זה בהסכם, לא תחת טרור ולא בכפייה. כל מהלך שנעשה חייב להיעשות בהסכם מכיוון שעומק תשתיות הטרור הוא כזה שמהר מאוד נמצא את עצמנו שם בחזרה".

 

מופז נאם בפני סטודנטים במכללת "שערי משפט" בהוד השרון, והדגיש כי "היעד שלנו הוא להחזיר את הפלסטינים לשולחן הדיונים, אבל התנאי הוא פירוק תשתיות הטרור והאלימות". במקביל ציין: "אם הממשלה בראשות אבו עלא לא תטפל בטרור, אנחנו נמשיך לעשות את זה. אולם אם הם יעשו זאת, נוכל להתקדם לכיוון של תהליך וגם לכיוון של תהליך מדיני. אסור לנו להעביר את המאבק הזה לדורות הבאים".

 

"בכל הסכם שאליו תגיע ישראל צריך להיות סעיף אחד מרכזי והוא סופיות הסכסוך", אמר מופז "המחשבה שאפשר לסיים את הסכסוך תוך כמה שבועות זו מחשבה שעלולה להעביר את הסכסוך לדורות הבאים". לדבריו, המחשבה שאפשר תוך שבוע להגיע להסכם קבע היא לא מחשבה נכונה. "פתרון לזמן קצר הוא הרה אסון ונצטרך לצעוד צעד אחר צעד, בהסכמי ביניים שיבטיחו יציבות".

 

"הפלסטינים השתנו"

 

לדברי מופז, חל שינוי בחברה הפלסטינית. "ברשות הבינו שלא יוכלו להשיג שום דבר בטרור, והם הבינו שהם צריכים להחליף מנהיגות. השינוי הזה החל למרות כישלונו של אבו מאזן".

 

"למרות שאנחנו רואים תהליך של שינוי, לא ניתן לעשות קיצורי דרך. קיצורי דרך עלולים לגבות מחיר הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך. אני תקווה שתוקם מנהיגות פלסטינית אמיצה ולא קצוצת כנפיים, שיהיה לה האומץ להילחם בטרור, לשנות את המציאות ולשבת ליד שולחן הדיונים", אמר מופז.

 

שר הביטחון חזר ואמר בעניין גירושו של יו"ר הרשות, יאסר ערפאת, כי "אני טוען שישראל עשתה טעות היסטורית שלא גירשה אותו לפני שנתיים. היו לא מעט שעות כושר לעשות כן. היום קיימת החלטה וצריך להחליט מתי עושים את זה. בידודו של ערפאת במוקטעה משפיע על אי הרלוונטיות שלו בעולם. מבחינתנו הוא לא בר שיח ואנו לא מתייחסים אליו".

 

"הביקורת מחזקת את אויבינו"

 

במקביל, תקף הערב מופז את הביקורת שנשמעה באחרונה נגד פעילות צה"ל בשטחים, ואמר כי "הביקורת נגד הטייסים שנשלחים בשם מדינת ישראל אינה מוצדקת והיא מחזקת את אויבינו".

 

לדבריו, "בשבועות האחרונים שמעתי ביקורת לא מוצדקת נגד הטייסים, חיילי צה"ל ואפילו נגד הרמטכ"ל. אני רוצה לומר שאין צבא מוסרי יותר מצה"ל בכל העולם, ואני מבטל את הביקורת שהושמעה כשר ביטחון".  

 

לטענת מופז, "על המוסריות שלנו אנחנו משלמים לא אחת מחיר, אך אנו דבקים בה כי כך חונכנו וכך נעשה בעתיד. אני מציע לכל המבקרים להמתין עד אשר יסתיימו התחקירים של צה"ל. יש לנו חיילים ורמטכ"ל מצויינים וכל מה שאנו צריכים לעשות זה לגבות אותם".

 

השר התייחס לפעולת ההריסה הלילה של בתים פלסטינים רבי קומות סביב נצרים ואמר כי "הפעולה בה פוצצו מבנים קיבלה את כל האישורים מהסמכויות המתאימות. בבניינים האלה לא גר אף אחד והמחבלים תיצפתו משם על נצרים. הפעולה קיבלה את האישור פעמיים, גם מהדרג המדיני, והיא עומדת במבחן החוק".

  

"האיראנים מושכים זמן"

 

שר הביטחון התייחס גם לזירות האחרות ואמר כי "בעודנו נלחמים בפלסטינים עלינו להיות עם עיניים פקוחות למה שקורה סביבנו, גם לעבר החיזבאללה וגם לאיראן, שעושה מאמצים גדולים להגיע ליכולת של טילים ארוכי טווח, יחד עם יכולת גרעינית".

 

הוא ציין כי הלחץ הבינלאומי הוא זה שהביא את איראן לחתום על האמנה לפיקוח נוסף במתקניה הגרעיניים, והזהיר: "זה אולי צעד נכון, אבל אל לנו להשלות את עצמנו – זהו ניסיון איראני למשוך זמן ולהגיע ליכולת גרעינית. משטר קיצוני עם נשק להשמדה המונית, זה איום קיומי על ישראל וחשוב מאוד שהלחץ הבינלאומי יימשך ותיקטע היכולת של איראן להגיע ליכולת גרעינית, ושהאיום הזה לא ירחף מעל הראש שלנו ומעל הראש של העולם החופשי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
שר הביטחון. אלכס קולמויסקי
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: רויטרס
הריסת רבי הקומות בעזה
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
נפגעי תקיפת מטוסי חיל האוויר בשבוע שעבר
צילום: רויטרס
מומלצים