שתף קטע נבחר

עצומת הטייסים השבויים: לא לעשות הסכם בלי רון ארד

קבוצה של 48 טייסים ואנשי צוות אוויר, שישבו בשבי האויב, גיבשו עצומה חדשה הקוראת שלא לשחרר את מוסטפא דיראני בעסקת השבויים המתגבשת עם ארגון החיזבאללה. לדבריהם, אסור למדינת ישראל לוותר כך על רון ארד והמידע על גורלו

"כאשר טייס טס מעבר לגבול, המדינה חותמת עמו על ברית דמים, שהיא תעשה הכל כדי להחזיר אותו חזרה באם יקרה לו משהו. כאשר 17 שנים המדינה לא עומדת בברית הדמים שחתמה עם רון ארד - אז יש לנו בעיה".

 

כך אומרים היום (ד') 48 טייסים ותיקים, אשר ישבו בשבי האויב וגיבשו עצומה הקוראת לראש הממשלה, אריאל שרון, לא לשחרר את מוסטפא דיראני בעסקת השבויים המתגבשת עם חיזבאללה. בין חברי הקבוצה: הטייסים אבי ברבר, גבי גרזון ואמנון גרדי שנפלו בשבי הסורי והמצרי במלחמת יום הכיפורים.

 

אנשי צוות האוויר שחתומים על העצומה כתבו במכתבם לשרון ולשרי הממשלה: "כמי שחוו מעט מזער מהזוועות שעברו ועוברות על חברנו לנשק רון ארד, אנו מוחים נגד כל כוונה לשחרר בעסקת השבויים את מוסטפא דיראני, מי שהחזיק ברון ארד במשך כשנתיים, התעלל בו, עינה אותו ולבסוף מכר אותו לאיראנים תמורת בצע כסף".

 

אבי ברבר, שישב בשבי הסורי בתקופת מלחמת יום כיפור חצי שנה בבידוד, אומר כי "אנחנו יכולים להבין קצת מה עובר על ארד וזה מניע אותנו לזעוק את הזעקה שלו". ברבר הקריא במסיבת עיתונאים שבה נחשפו חברי הקבוצה קטע ממכתב של בנו, שנסע כתלמיד למחנות הריכוז.

 

המכתב הוקרא על ידי הבן מעל הר האפר במחנה ההשמדה מיידאנק: "אבא היה שבוי בסוריה, למרות שאנחנו לא מדברים על זה כמעט. תמיד ידעתי שמאחורי יש מדינה, המנון, נשיא, וכולם דואגים לנו שנחזור הביתה בשלום. לאותם מיליונים לא הייתה מדינה, דגל, המנון או נשיא, ואף אחד לא דאג להם".

 

הטייסים החתומים ביקשו שלא להתייחס לנושא החזרתו של אל"מ (מיל) אלחנן טננבאום, ואמרו: "אנחנו לא נכנסים לעניין של טננבאום, מאחר ולדעתנו צריכים להחזיר אותו - אבל בלי קשר. דיראני, כשנחטף בשביל רון ארד, צריך להישאר כאן עד אשר יינתן חומר או מידע ממשי אודות גורלו של רון".

 

נוסח העצומה המלא:

 

"אנו, החתומים מטה, אנשי צוות אוויר, אשר ישבו בשבי האויב, מרגישים צורך עז לבטא את עמדתנו בעניין עסקת החבילה להחלפת השבויים והנעדרים, מתוך רצון כן לראות את כל השבויים והנעדרים חוזרים הביתה.

 

כמי שחוו מעט מזער מהזוועות שעברו ועוברות על חברנו לנשק רון ארד, אנו מוחים נגד כל כוונה לשחרר בעסקת השבויים את מוסטפא דיראני, מי שהחזיק ברון ארד במשך כשנתיים, התעלל בו, עינה אותו, ולבסוף מכר אותו לידי האיראנים תמורת בצע כסף.

 

ממשלת ישראל מנהלת בימים אלה מו"מ מתקדם לביצוע עסקה של החלפת שבויים, במסגרת ישוחרר השובה של רון ארד, מוסטפא דיראני, מבלי לכלול בה את רון ארד. להזכיר, למיטב הידיעות הקיימות, רון ארד חי ומוחזק באיראן!

 

לבנו ונפשנו עם רון ארד!

 

בין אם העינויים הקשים שרון עבר פגעו בגופו, ובין אם השנים הרבות שחלפו עליו בניתוק גמור מיקיריו פגעו ברוחו לבלי הכר, ובין אם רוחו איתנה, בין אם הוא חי, ובין אם איננו חי, אסור לפגוע בכל סיכוי ואף הקטן ביותר להחזיר את רון ארד הביתה.

 

אי אפשר לנתק את הקשר הרגשי והפרקטי בין מוסטפא דיראני החוזה לביתו כגיבור נערץ, לעומת רון ארד, אשר יישאר מופקר ונמק בכלאו. שחרורו של דיראני ישדר מסר שלילי לפיו שבויים ישראלים הנם מטבע העובר לסוחר, עסק רווחי וכדאי, אשר אין בצדו כל סיכון או עונש.

 

למען הלוחמים על הקרקע, בים ובאוויר, בהווה ובעתיד,אשר מחרפים נפשם יום-יום בהגנה על המולדת, בידיעה והכרה ברורה כי מדינת ישראל תעשה הכל להחזירם משדה הקרב, למען היות ישראל מדינה המקדשת את ערך חיי לוחמיה ואת ערך פדיון השבויים. אנא, אל תשכחו את רון.

אל תתנו יד לשחרורו של השובה והמענה בעוד השבוי המעונה נמק בכלאו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ליה כוכבי, דובר צה"ל
עצומת טייסים שנייה
צילום: ליה כוכבי, דובר צה"ל
רון ארד. לא לוותר עליו
רויטרס
דיראני. לא לשחרר אותו
רויטרס
מומלצים