שתף קטע נבחר

ערב יום השנה השמיני לרצח רבין: כתובות נאצה וצלבי קרס

אלמונים ריססו שלשום צלבי קרס על האנדרטה וכתבו על כרזת הענק בכיכר: "כהנא צדק". כתובות רוססו גם בחולון, בני-ברק, הרצליה, תל אביב ובמחלף שער הגיא. נשיא המדינה: "להעניש את מחללי האנדרטה". דליה רבין קוראת לקיים דיון ציבורי ולהסיק מסקנות, "בטרם יהיה מאוחר"

יום לפני העצרת המרכזית בכיכר לזכר יצחק רבין, השחיתו אלמונים את האנדרטה לזכרו בכיכר רבין בתל אביב, וריססו את הכתובת "כהנא צדק" על הכרזה הנושאת את תמונתו המוצבת בכיכר. כתובת דומה רוססה הלילה (שבת) בכיכר דיזנגוף בעיר וכן בחולון, בני ברק, הרצליה ומחלף שער הגיא.

 

המשטרה נערכת היום בכוחות מתוגברים לעצרת. 1,500 שוטרים, לוחמי משמר הגבול, חבלנים, פרשים, מתנדבי המשמר האזרחי, סדרנים ופקחים, בסיוע מד"א וכוחות כיבוי אש -ישתתפו באבטחת האירוע. משעה 16:30 ייסגרו לתנועה הרחובות המקיפים את הכיכר. עוד על ההכנות לעצרת: לחצו כאן.

  

ראש הממשלה, אריאל שרון, התקשר אתמול (יום ו') אחר הצהריים לדליה רבין-פילוסוף, בתו של רבין, והביע את זעזועו העמוק מ"המעשים הנתעבים שבוצעו הלילה באנדרטה ובסביבתה". שרון הוסיף ואמר: "המעשה מחריד ומכוער. יש לעשות הכל כדי למצוא את האחראים לכך ולעקור תופעות כאלה מן השורש".

 

קודם לכן גינה נשיא המדינה, משה קצב, בחריפות את חילול האנדרטה ואמר כי הוא מקווה שאלה שפגעו באנדרטה יבואו על עונשם, וקרא לכל אזרחי ישראל להשתתף באבל על רצח ראש הממשלה לשעבר.

 

רבין-פילוסוף קיימה מסיבת עיתונאים בסמוך לאנדרטה שחוללה ואמרה: "אני חושבת שהמעשה הזה ראוי לכל גינוי. לי הכאב הזה אולי אישי, מכיוון שמדובר באבא שלי, אבל כל אזרח צריך להרגיש כמוני. זו חברה דמוקרטית וצריך לשמור עליה. עם האחראים לכתיבת כתובות הנאצה יש למצות את הדין".

 

רבין-פילוסוף הוסיפה: "כל מי שרוצה להביע את הזעזוע שלו מהזוועה הזו מוזמן מחר לעצרת בכיכר. הגיע הזמן שהנושא יעלה לדיון ציבורי, ויוסקו המסקנות להתמודדות עם תופעות אלו, לפני שיהיה מאוחר מדי".

 

יובל רבין, בנו של ראש הממשלה המנוח, אמר במסיבת העיתונאים: "זה כואב ומצער מאוד. לא מובן איך מגיעים למצב כזה. זה מעשה מתועב. זה היה מחפיר, הזדעזעתי מזה, זה היה מעליב ומשפיל". 

 

צלבי קרס על האנדרטה

 

אמש חיללו אלמונים את האנדרטה, שהוצבה בדיוק במקום הרצח, בכיכר ששמה הוסב מאוחר יותר לכיכר רבין. על האנדרטה רוססו צלבי קרס ועל תמונה גדולה של יצחק רבין הניצבת בסמוך נכתבה הכתובת "כהנא צדק".

 

אזרחים שחלפו בסמוך לאנדרטה בשעות הבוקר המוקדמות הבחינו בכתובות והזעיקו את המשטרה. השוטרים כיסו מיד את האבנים שנצבעו בצבע כסף ואת צלבי הקרס ופתחו בחקירה. נציגי העיריה הגיעו עד מהרה למקום כדי לנקות את האנדרטה. 

 

מחקירה ראשונית של המשטרה עלה כי האלמונים ביצעו את זממם לפנות בוקר, לאחר ששומר מטעם העירייה, שהוצב במקום לקראת העצרת על סמך ניסיון העבר - עזב את האזור.

 

מתקפת "גרפיטי"

 

עוד התברר אתמול כי לא מדובר במקרה יחיד. כתובת "כהנא צדק" רוססו גם בחולון, בגינה ציבורית בהרצליה ובבני ברק. על קיר מחלף שער הגיא הופיעו סיסמאות בגנות יצחק ולאה רבין ז"ל. 

 

כמה שעות מאוחר יותר התגלתה עוד כתובת "כהנא צדק" ברחוב ברודצקי ברמת אביב, על קיר של בניין קופת חולים. בצהריים התגלתה כתובת נוספת ברחוב דיזנגוף בתל אביב, על קיר של חנות לכלי נגינה. בשעות הערב התגלתה כתובת נוספת, ברחוב אפטר בשיכון ל' בצפון תל אביב, סמוך לביתו של ח"כ יוסי שריד. המשטרה פתחה בחקירת כל האירועים.

 

השבוע, בעת שצוות טלוויזיה צילם כתבה לקראת העצרת לזכר רבין בשבת, לכדה עדשת המצלמה עובר אורח שיורק על האנדרטה. נגד האיש הוגשה תלונה במשטרה.

 

גאולה עמיר: "היריקה - לא פשע"

 

מזכ"ל מפלגת העבודה, ח"כ אופיר פינס, קרא בעקבות הארוע "לעצור את הברבריות ואת החוליגניות של הימין הקיצוני, שלא בוחל במעשים נבזיים על מנת לפגוע בזכרו של רבין". 

 

יושב ראש סיעת המפד"ל בכנסת, ח"כ שאול יהלום, גינה את הפגיעה באנדרטה: "הלקח מרצח ראש הממשלה צריך להיות מנת חלקם של הציבור הישראלי כולו. כל הפוגע בזיכרו של יצחק רבין, פוגע ביסודות הדמוקרטיה הישראלית".

 

פעיל הימין הקיצוני, איתמר בן-גביר, שהורשע השבוע בעבירה של השחתת פני מקרקעין בריסוס כתובת "כהנא צדק", אמר בתגובה: "איננו קשורים למעשה בכיכר, ואנו שוללים שימוש באלמנטים מהשואה כלפי כל יהודי". עם זאת, בן-גביר אמר כי "זה לא מפליא שיש אנשים שמתנגדים לדרכו של רבין, והיום כולם מבינים שהרב כהנא צדק".  

 

גאולה עמיר, אמו של הרוצח יגאל עמיר, התראיינה לתכנית "הבוקר השישי" ברדיו אמצע הדרך ואמרה: "אותו בן אדם שירק, אני לא חושבת שהוא עשה פשע. כשרוצים להנציח בכיכר לא צריך לעשות 'טררמים' גדולים. אדם שרוצה לזכור אדם הוא יזכור אותו גם בלי ההצגות וכל החגיגה הזאת", אמרה עמיר והוסיפה: "זה מנהג של גויים כל הדבר הזה של הטררם בכיכרות... מה עושים שם? מה עושים? אם לא היו זמרים אני מבטיחה לך שעשרים איש היו שמה...".


פורסם לראשונה 31/10/2003 08:11

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כתובת נאצה על כרזה בכיכר
צילום: אבי כהן
צלבי קרס על האנדרטה
צילום: אבי כהן
עוזי קרן
"לקיים דיון ציבורי". דליה רבין-פילוסוף
עוזי קרן
צילום: אבי כהן
עובד העירייה מנקים את האנדרטה
צילום: אבי כהן
מומלצים