שתף קטע נבחר

שמונה שנים לרצח: מאה אלף השתתפו בעצרת בכיכר רבין

המונים התייחדו אמש עם זכר ראש הממשלה המנוח, במקום שבו נרצח. העצרת נפתחה בהקרנת נאומו האחרון: "האלימות היא כרסום יסוד הדמוקרטיה". בתו דליה הביעה שאט נפש מחילול האנדרטה: "ריססו צלב קרס בלב הסמל". פרס הפתיע בנאום פוליטי תקיף: "אלה שגינו אותך אימצו את דרכך, אך באיחור ובגמגום מביך". סקר: 55% מהציבור סבורים שיש סיכוי סביר לרצח פוליטי נוסף

"רק מעטים ראו את הכתובת על הקיר. הרוב נותר אדיש". במלים אלה נפתחה אמש (שבת) העצרת המרכזית לזכר ראש הממשלה, יצחק רבין ז"ל, במלאות שמונה שנים לרצח. להערכת המשטרה, כמאה אלף איש זרמו לכיכר רבין, כדי להתייחד עם זכרו של ראש הממשלה המנוח במקום בו נרצח בידי מתנקש יהודי, יגאל עמיר.   

 

לעצרת הגיעו פוליטיקאים ואישי ציבור רבים. לנוכח הקהל הרב, אחזה בכולם התרגשות. התחושה הייתה שהמעשה הוונדליסטי של השחתת האנדרטה בצלבי קרס הוציא רבים מן הבתים. ח"כ רומן ברונפמן (מרצ) העלה את האפשרות שיוזמת ז'נווה נטעה תקווה בלב רבים, והיא שגרמה להם להגיע לעצרת. בקהל אכן נראו שלטים רבים בעד ההסכם.  

 

משתתפי העצרת צפו בקלטת מדבריו של רבין, שנאמרו בעצרת השלום שבסופה נרצח: "הוכחתם שהעם רוצה בשלום ומתנגד לאלימות, שהיא כרסום יסוד הדמוקרטיה. יש לגנות אותה, לבודד אותה ולהוקיע אותה, זוהי לא דרכה של ממשלת ישראל". מייד אחר-כך הוקרן הקטע בו הודיע ראש לשכתו של רבין, איתן הבר, על הירצחו של ראש הממשלה.  

 

מנחה העצרת, שייקה לוי ("הגשש החיוור"), הזכיר בפתח דבריו את השחתת האנדרטה לזכר רבין: "אתמול החיה הרעה הזאת שוב הרימה ראש, תזכורת למי שכבר שכח, לתמימים שהאמינו שזה לא יחזור לעולם. אבל אנחנו כאן כדי להוקיע אותם". הוא סיפר על השינוי שחל בו מאז הרצח: "נהייתי אדם אחר. לא יודע אם טוב יותר או רע יותר, אבל בטוח - עצוב יותר".    

 

"המסיתים נגד רבין אימצו דרכו"

 

יו"ר העבודה, שמעון פרס, שכיהן כשר חוץ בממשלתו של רבין, הפתיע בנאום פוליטי תקיף במיוחד: "יצחק צדק ודרכו צדקה. דעתנו גם היום נחושה וצלולה, לא תהיה הרפייה - אנחנו נמשיך". הוא ציין כי דווקא אצל מתנגדי דרכו של רבין חלה תזוזה: "אלה שהסיתו וגינו אותך אימצו עכשיו את דרכך, אך באיחור ובגמגום מביך. הימין בישראל הוא סוף-סוף בעד מדינה פלסטינית, וגם שם התחילו להבין שעדיף שתי מדינות, שיצטרכו לחיות בשלום, על פני מדינה אחת בה שני עמים ימשיכו לריב לנצח על כל רגב של אדמה, על כל טיפה של מים". הוא הזהיר: "אנחנו משחקים עם הרוב היהודי על הארץ שלנו, אבל הדמוגרפיה עתידה לעשות מה שהמדיניות מסרבת".   

 

"מה הרוויחה המדינה מזה שממשלתה חיכתה שלוש שנים כשהיא עומדת רק על רגל אחת - הרגל הביטחונית?", שאל פרס. "מה ירוויח העם מעוד עשר שנים בעזה?". יו"ר העבודה ציין כי להכרזותיו האחרונות של ראש הממשלה שרון, בעניין מגעים עם הפלסטינים והקלות בשטחים, "אין כיסוי בממשלה שלו". את ראש הממשלה הפלסטיני, אבו עלא, תיאר פרס כ"איש של מעשים, ולא של דיבורים בעלמא, ואשר ניתן להגיע עמו להידברות". בהתייחסו למחללי האנדרטה בכיכר, אמר פרס כי הם "מחללים את כבודו של העם היהודי".

 

בשיחה עם ynet אמר יו"ר העבודה, כי מספר האנשים שפקדו את הכיכר לא הפתיע אותו: "הקהל הרב שנמצא כאן - השלום בוער בו. זו אינה התכנסות סתמית. אנשים חרדים לשלום והם רוצים להעביר מסר שהם לא מתחרטים, שהם נחושים ושהם ימשיכו בדרכם. ההפגנה היא ביטוי רב עוצמה למה שמתרחש בקרב העם". בליכוד האשימו את פרס בניצול בימת העצרת לעשיית הון פוליטי.

 

"להשלים את המהלך שאבא נרצח בגינו"

 

דליה רבין-פילוסוף, בתו של יצחק רבין ז"ל, הודתה להמונים שפקדו את הכיכר, והביעה שאט נפש מחילול האנדרטה בכיכר: "ירקו בפנינו באור יום לעיני המצלמה והגדילו לעשות צלב קרס בליבו של הסמל". בנאומה קראה ליישם את משנתו של אביה ולהפריד בין העמים - הישראלי והפלסטיני. "הגיעה השעה להשלים את המהלך שיצחק החל בו, ושבגינו נרצח. צה"ל לא יכול לנצח מערכה שנועדה להיות מוכרעת בהידברות, במו"מ ובנכונות אמיתית לויתורים הדדיים". דליה רבין הוסיפה: "אנו עדים שמונה שנים לתהליך מתמיד של כרסום והתפוררות, והמדינה אינה מסוגלת למלא את חובתה הבסיסית כלפי אזרחיה".      

 

אפרים הלוי, ראש המוסד לשעבר, סיפר על היכרותו האישית עם רבין. "יצחק היה דמות ייחודית בנוף ישראל במשך שנים רבות", אמר. "הוא הועלה לדרגת מנהיגות דור הרבה לפני מותו. לא הרצח קבע את מקומו בתולדותנו. הוא היה קברניט של עם שלם ובו בזמן קברניט של הפרט". הלוי הוסיף כי "ראייתו של רבין הייתה כוללת, והוא פעל במגוון חזיתות בו זמנית. דלתו היתה פתוחה לכל הדעות וההערכות. קשה היה לשכנעו בכל עניין, אך אם השתכנע - לא היסס לקבל את דעת האחר ולשנות כיוון".

 

יחזקאל שרעבי, ששימש נהגו האישי של רבין, סיפר לקהל הרב על הפוליטיקאי ואיש המשפחה החם שהכיר. הוא נזכר בימי ההסתה הפרועה נגד ראש הממשלה: "שמעתי איך צעקו לו - בוגד, רוצח, נתלה אותך כמו מוסוליני". גם ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, הגיע לעצרת בכיכר. בשיחה עם ynet הוא אמר כי "רבין הוא אחד האישים החשובים בתולדות מדינת ישראל". לדבריו, "גם מי שתוקף את אוסלו מבין היום שהבעיה אינה ההסכם, אלא פריסת ההתנחלויות בתוך השטח הפלסטיני".

 

גם השנה הופיעו אמנים בעצרת: שייקה לוי שר את "הרעות", שהיה אהוב במיוחד על יצחק רבין. מיטל טרבלסי הופיעה עם "רב חובל", שתורגם לזכרו. הופיעו גם אבי גרייניק, מיקה קרני, דיוויד ברוזה, הפרוייקט של עידן רייכל, גלי עטרי, להקת "טיפקס" ושלמה גרוניך. הזמר אביב גפן חתם את העצרת עם "לבכות לך" - בדיוק כפי שעשה ב-4 בנובמבר 95', דקות ספורות לפני הרצח.

 

לא הרצח הפוליטי האחרון?

 

את העצרת איבטחו 1,500 שוטרים, לוחמי משמר הגבול, חבלנים, פרשים, מתנדבי המשמר האזרחי, סדרנים ופקחים. משעות אחר הצהריים נסגרו רחובות ראשיים לתנועה באזור הכיכר.

 

ובמלאות שמונה שנים לרצח, מתברר ש-55 אחוז מהישראלים סבורים שיש "סיכוי בינוני עד גבוה" לכך שבישראל יתרחש רצח פוליטי נוסף. את הנתון מגלה סקר דעת קהל שנערך בשבוע האחרון על ידי עמותת "גשר", הפועלת לקידום ההבנה בין דתיים לחילוניים. על-פי הסקר, 35 אחוז מהאזרחים סבורים כי קיים "סיכוי נמוך" לרצח נוסף, או שאין סיכוי כזה כלל. ל-10 אחוזים אין דיעה בנושא.


פורסם לראשונה 01/11/2003 20:03

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: לע"מ
שמונה שנים לרצח. יצחק רבין ז"ל
צילום: לע"מ
צילום: רויטרס
מאה אלף איש בכיכר
צילום: רויטרס
צילום: ערוץ 2
"ירקו בפנינו לאור יום". דליה רבין
צילום: ערוץ 2
צילום: ערוץ 2
"דרכו של יצחק נצחה". פרס
צילום: ערוץ 2
צילום: ערוץ 2
"החיה הרעה שוב מרימה ראש. מנחה העצרת, שייקה לוי
צילום: ערוץ 2
צילום: ערוץ 2
"לבכות לך". אביב גפן
צילום: ערוץ 2
צילום: ערוץ 2
נרות זיכרון ליד האנדרטה שחוללה בסוף השבוע
צילום: ערוץ 2
מומלצים