שתף קטע נבחר

הכנסת צפויה לאשר בקריאה ראשונה את התקציב

אתמול הציג שר האוצר את הצעת התקציב בפני חברי הכנסת. למרות מאבק עיקש שמתכננת האופוזיציה נגד התקציב, וחרף התנגדותם של כמה מחברי הממשלה - נראה שנתניהו לא יצטרך להזיע יותר מדי, כדי להשיג את הרוב הדרוש. את הכוחות יוכל לשמור לסיכול השביתה הגדולה, שעלולה להתרגש עלינו כבר בשבוע הבא

ראש הממשלה אריאל שרון שב אמש (יום ג') מביקור ברוסיה, כשכמה עניינים דחופים ממתינים על סדר יומה של הממשלה. ראשית, האפשרות ש"אם כל השביתות" תפרוץ כבר בשבוע הבא - לאחר שבית-הדין הארצי לעבודה הורה להסתדרות לדחות אותה עד לדיון נוסף, ביום חמישי. עוד לפני כן, תתכנס היום מליאת הכנסת להצבעה בקריאה ראשונה על תקציב המדינה.

 

אתמול הציג שר האוצר, בנימין נתניהו, את תקציב 2004 בפני חברי הכנסת. הוא ציין כי לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ובנק ישראל, צפויה צמיחה מתונה כבר השנה. "בהערכות שלנו אנו מדברים על צמיחה של 2.5%, אבל אנו יודעים כי זה עשוי לנוע לכאן ולכאן", אמר. להערכתו, צפי לצמיחה של 2.5% הוא ריאלי, ו"המסגרת התקציבית מאפשרת לעשות שינויים".  

 

התקציב צפוי לעבור בקריאה ראשונה ללא קושי רב מצד האוצר והנהלת הקואליציה, וגם בקריאות הבאות, לקראת סוף השנה, נראה שמובטח לו רוב גדול. עם זאת, בספסלי האופוזיציה לא מתכוונים להקל על מלאכת האוצר בכנסת.

 

השבוע הציג ח"כ אברהם בורג (עבודה), שהופקד על תיאום המאבק בתקציב, את תוכנית האופוזיציה להקשות על העברתו בכנסת. הוא הבהיר כי הכוונה היא לנהל מאבק פרלמנטרי לצד מאבק ציבורי על דעת הקהל, מחוץ למשכן.

 

"ראינו כבר תקציבים רעים בעבר", אמר בורג, "אבל זוהי שנה שנייה ברציפות שאנחנו רואים תקציב שהוא לא רק רע, אלא גם מרושע. את האתגר האמיתי עבור האופוזיציה מזהה בורג ביכולת לפעול תוך שיתוף פעולה בין הסיעות השונות - העבודה, ש"ס, מרצ, עם אחד, יהדות התורה והסיעות הערביות.

 

"צפיפות בכיתות, רעידת אדמה בביטחון"

 

גם בקרב חברי הממשלה וחברי הכנסת מן הקואליציה שורר אי-נחת מסעיפים שונים בתקציב. שר הביטחון, שאול מופז, הבהיר אתמול בוועדת חוץ וביטחון בכנסת כי הוא מתנגד לתקציב במתכונתו הנוכחית, שמסכן, לדבריו, את היכולת של צה"ל לספק הגנה לאזרחי ישראל. מופז התייחס לקיצוץ הצפוי בתקציב הביטחון, והזהיר כי בשנתיים הקרובות יפוטרו 5,700 אנשי קבע, בהם שני אלופים, 12 תתי-אלופים, 50 אלופי-משנה ו-219 סגני אלופים. סגן הרמטכ"ל, האלוף גבי אשכנזי, אמר בדיון כי התקציב הקיים הוא בגדר "רעידת אדמה ביטחונית".

 

גם במשרד החינוך זועמים על התקציב המוצע. השרה לימור לבנת הבהירה כי תתנגד להצעה: "בתקציב יש אפס התחלות בנייה של כיתות חדשות ונוצר חסך בלתי נסבל בכיתות לימוד, שיביא לביזבוז עצום של כספי ציבור ברכישת קרוואנים ולצפיפות בלתי נסבלת של כיתות". בדיון שהתנהל בוועדת החינוך של הכנסת לפני כחודש, סוכם כי הוועדה, בראשות ח"כ אילן שלגי משינוי, תמליץ לחבריה ולשאר חברי הכנסת שלא לתמוך בתקציב.  

 

חבר הכנסת איוב קרא, שנכח בישיבת ועדת החינוך, אמר כי כחבר ועדת כספים הוא יתנגד לתקציב במתכונתו הנוכחית. "צריך להתייצב כחומה אחת. קואליציה ואופוזיציה על מנת להדוף את הגזירות הקשות. תקציב החינוך חשוב ביותר להמשך קיומנו", אמר. ואולם, על-פי ניסיון העבר, חברי הקואליציה אינם ממהרים להרים ידם נגד הצעת התקציב הממשלתית, גם לאחר איומים לעשות כן.

 

בהכנת הידיעה השתתפו אטילה שומפלבי, אילן מרסיאנו ורענן בן צור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צופה צמיחה. נתניהו
צילום: איי פי
מתנגד לתקציב. מופז
צילום: איי פי
צילום איי פי
תקציב מרושע. בורג
צילום איי פי
צילום: ערוץ 33
חסך בכיתות. לבנת
צילום: ערוץ 33
מומלצים