שתף קטע נבחר

תקציב המדינה עבר בכנסת בקריאה ראשונה

60 ח"כים תמכו, לעומת 48 מתנגדים. גם חוק ההסדרים וחוק גיל הפרישה עברו. שר האוצר נתניהו נשם לרווחה לאחר שמשבר עם שינוי נפתר ברגע האחרון. בדיון במליאה על התקציב תקף ח"כ דוד לוי את הקיצוץ בקצבאות הילדים וקרא לשר פורז: אם הוריך היו הולכים לפי תפיסתך בנוגע לילדים, לא היית נולד. ח"כ פרוש קרא לפורז "אידיוט ורמאי" והורחק מהמליאה. עוד יום תרבותי בכנסת

שר האוצר, בנימין נתניהו, צלח את המשוכה הראשונה: תקציב 2004 עבר בכנסת אחר הצהריים (יום ד') ברוב של 60 מול 48 ונמנעת אחת.

 

11 חברי כנסת לא השתתפו בהצבעה. חברי הכנסת מהליכוד דוד לוי, גילה גמליאל, מרינה סולודקין נעדרו בשל התנגדותם לגזירות.

 

גם חוק ההסדרים עבר לאחר מכן בהצבעה בקריאה ראשונה, ברוב של 54 תומכים מול 45 מתנגדים ו-2 נמנעים.

 

ההצבעה על חוק גיל הפרישה עברה אף היא בקריאה ראשונה, לאחר שראש הממשלה, אריאל שרון, ביקש להודיע כי תהיה הצבעת אמון. 54 תמכו ו-46 התנגדו.

 

שרון ביקש הצבעת אמון לאחר ששמע כי בליכוד יש מי שמתנגדים לרפורמה בקרנות הפנסיה. אולם רק ח"כ חיים כץ מהליכוד יצא מהאולם במהלך ההצבעה - בשל התנגדותו.

  

בדקה ה-90 לפני ההצבעה עוד פרץ משבר אחרון: סיעת "שינוי" איימה להיעדר מההצבעה לאחר שלדברי חבריה נחשף מכתב הבטחות של משרד האוצר לחרדים בגובה של 100 מיליון שקלים.

 

בעקבות חשיפת המכתב, החתום על ידי מנכ"ל משרד הדתות היוצא, הורה השר יוסף (טומי) לפיד, יו"ר שינוי, לכל חברי הסיעה להיעדר מההצבעה על התקציב. חברי כנסת בשינוי הביעו זעם על המסמך ואמרו כי "לא נלך להצביע כאשר עושים דברים מכוערים מאחורי הגב שלנו".

 

שר האוצר נתניהו נזעק להיוועד עם לפיד, השר פורז וח"כ רוני בריזון, אחד מחושפי המכתב. בתום הדיון, הבהיר לפיד כי המשבר הסתיים: "קיבלנו הבהרות כי המסמך שהתגלגל לידינו, חתום רק על ידי החרדים - ומשרד האוצר התנער ממנו לחלוטין", אמר.

 

לצד הדרמה הקצרה הזו, היו גם חברי הכנסת דניאל בן לולו ואלי אפללו מן הליכוד בין אלה שאיימו להצביע נגד התקציב בשל הפגיעה בשכבות החלשות. ח"כ אפללו התנגד גם לביטול טיפולי הפוריות. מנכ"ל משרד ראש הממשלה אביגדור יצחקי שוחח עם השניים והבטיח להם כי הקיצוצים שהם התנגדו להם יטופלו בוועדות הכנסת לקראת הקריאה השנייה.

 

פרוש צעק לפורז: "אתה אידיוט ורמאי"

 

קודם לכן התנהל דיון סוער במליאה, שגלש אף לצעקות בלתי פרלמנטריות בעליל. ח"כ דוד לוי מהליכוד תקף תחילה את הקיצוץ בקצבאות הילדים. לאחר מכן עלה שר הפנים אברהם פורז לדוכן ואמר: "האם החלטת כבר לאן אתה שייך לעבודה או לליכוד? זה פשע שעושים ילדים והמדינה צריכה לכלכל אותם".

 

דוד לוי, בקריאת ביניים, השיב לפורז: "אילו הוריך היו הולכים לפי תפיסתך לגבי ילדים, לא היית נולד. זה לא סוד שיש לך יותר רגישות לחתולים מאשר לילדים רעבים".

 

ח"כ מאיר פרוש (יהדות התורה) התנפל גם הוא על פורז וצעק לו "תסתום את הפה, אתה אידיוט ורמאי". סגן יו"ר הכנסת אלי בן מנחם שניהל את הישיבה הוציא בתגובה את פרוש מן המליאה.

 

ח"כ אילן ליבוביץ' (שינוי) שנכח במליאה נדהם מהדברים ואמר כי "פני הכנסת הם פני הח"כים המתבטאים בצורה כזו". ליבוביץ' תקף בחריפות את ההתבטאות של פרוש ואמר כי "לא יעלה על הדעת שחבר כנסת בישראל יתנהג בצורה כזו כלפי שר מכהן".

 

באופוזיציה דנו במאבק

 

חברי סיעות האופוזיציה ניהלו ישיבה סוערת בצהרים ודנו בדרכים שעל האופוזיציה לנקוט במאבקה נגד התקציב. בהודעה שפרסמה יו"ר סיעת העבודה דליה איציק אתמול נאמר כי בישיבה ישתתפו 52 ח"כים מהאופוזיציה ולכן הישיבה תיערך בחדר של סיעת הליכוד שהוא החדר הגדול ביותר - אלא שבסופו של דבר הגיעו רק 23 חברי כנסת.

 

איציק קראה לסיעות האופוזיציה לא להסכים לבצע קיזוזים בהצבעות, גם אם מדובר באנשים חולים בקואליציה או כאלה שאינם נמצאים בארץ. "זאת ההזדמנות הכמעט בלתי חוזרת של האופוזיציה לשתף פעולה", אמרה. "אני מוכרת כטרוריסטית לא קטנה בסיעה שלי ולא מאפשרת קיזוזים ואני מבקשת גם מכם לא לאפשר כאלה".

 

ח"כ ניסים זאב מש"ס תקף את האוצר ואמר: "הם מקצים מאה מיליון שקל למשטרת ההונאה שתרדוף אחרי רמאים. הם מנסים לחסל לא את העוני אלא את העניים - כאילו זאת מדינת פושעים".


פורסם לראשונה 05/11/2003 14:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 33
נתניהו בכנסת. משוכה ראשונה
צילום: ערוץ 33
צילום: סבסטיאן שיינר
לפיד. המשבר נפתר
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: צביקה טישלר
פורז. התעמת
צילום: צביקה טישלר
צילום זום 77
לוי. זעם
צילום זום 77
אתר הכנסת
ח"כ פרוש. הורחק
אתר הכנסת
צילום דודו פריד
איציק. מוכרת כטרוריסטית
צילום דודו פריד
מומלצים