שתף קטע נבחר

חשד: "רמדיה צמחית" היא הסיבה למחלת התינוקות

משרד הבריאות הורה להפסיק את השימוש במוצר כאמצעי זהירות ולהורידו מהמדפים ברחבי הארץ. תשעה תינוקות שניזונו מתחליף החלב הצמחי לקו במחלה במערכת העצבים המרכזית ואושפזו במצב קשה. שאר מוצרי רמדיה מותרים לשימוש. חברת רמדיה: החלטנו על כך בתיאום מלא עם משרד הבריאות

משרד הבריאות וחברת "רמדיה" הורו אמש (יום ו') להפסיק לאלתר את השימוש בתחליף החלב "רמדיה צמחית", זאת בחשד שהוא הגורם למחלת העצבים בה לקו תשעה תינוקות בשבועות האחרונים.

  

להורים, המזינים את תינוקם במוצר זה המבוסס על סויה, מומלץ להשתמש בתחליף חלב אחר ולהיוועץ עם רופא אם יש צורך. המלצה זו מתבססת על כך שתשעה תינוקות שניזונו מתרכובת זו לקו באנצלופתיה, מחלה במערכת העצבים המרכזית. משרד הבריאות מורה להפסיק את השימוש במוצר כאמצעי זהירות וביום ראשון יורדו המוצרים מהמדפים בחנויות עד להודעה חדשה.

 

לקבלת מידע בעניין רמדיה צמחית ומחלת האנצלופתיה, ניתן לפנות לאתר האינטרנט של שירותי בריאות כללית או לטלפן 1-700707-700 או 2700* מכל טלפון. כמו כן ניתן לפנות לקו טלפוני שפתחה קופת החולים "מכבי", שמספרו: 1-700-50-53-53, ובו עונות אחיות לשאלות הציבור.

 

התפרצות המחלה, והחשד שזו נגרמה בשל תחליף החלב, עוררה בהלה רבה בקרב הורים ברחבי הארץ. למרות השבת, התירו רבנים לכלי-רכב של זק"א לעבור ביישובים דתיים ולהתריע מפני השימוש ב"רמדיה צמחית". ערוץ הבריאות של ynet מגיש לגולשים מדריך מלא בנושא הכולל שאלות נפוצות ותשובות מפי גורמים רפואיים.

 

תשעה תינוקות אושפזו בשבועות האחרונים במצב קשה במחלקה לטיפול נמרץ בבית החולים "שניידר" בפתח תקוה, עקב תופעות של פירכוסים וחוסר הכרה, הנגרמות בשל בעיות במערכת העצבים המרכזית. שלושה מהם אושפזו כבר בחודש ספטמבר כשהם לוקים במחלה. השלושה עדיין מאושפזים. בית החולים "שניידר" דיווח על אשפוז הפעוטות למשרד הבריאות. משרד הבריאות פתח בחקירת הנושא, ממנה עולה החשד כי המוצר הצמחי של חברת "רמדיה", הוא הסיבה לתופעה.

 

מחברת רמדיה נמסר, באמצעות דוברה רני רהב, כי החברה ממליצה, "בשיתוף פעולה ותיאום מלא עם משרד הבריאות, כאמצעי זהירות, להפסיק את השימוש ברמדיה צמחית. זאת, עד לבירור מלא של תוצאות הבדיקה בבית החולים שניידר".

 

כמו כן נמסר כי חברת רמדיה פתחה את קווי שירות הלקוחות שלה לציבור הרחב, במספר: 1-800-66-66-60.

  

מאות הורים מודאגים הציפו אמש את קווי החירום של שירותי בריאות כללית ושל חברת רמדיה, בניסיון לברר אם נשקפת לילדיהם סכנה.

 

הרופאים: החשד התעורר לפני ימים אחדים

 

ד"ר טומי שיינפלד, מנהל היחידה לטיפול נמרץ בבית החולים "שניידר" אמר: "התחלנו לחשוד ברמדיה הצמחית כבר לפני מספר ימים, כשבדקנו מה אכלו ארבעת הילדים האחרונים שאושפזו אצלנו, והתברר שכולם קיבלו את המוצר הזה".

 

לדבריו, אז עלתה ההשערה שיש קשר. עוד סיפר כי "יש שורה של רעלים שפוגעים במוח וייתכן שחדרו לאוכל. חשוב לציין שאנחנו מדברים על קשר סטטיסטי בלבד."

 

ד"ר דורית ניצן קלוסקי, מנהלת שירותי מזון ותזונה במשרד הבריאות: "אנחנו עדיין לא יודעים במה בדיוק מדובר, זה יכול להיות מזיהום חיידקי ועד נוכחות של מתכות כבדות. כרגע אנו נוקטים באמצעי זהירות מכיוון שזה המכנה המשותף שמצאנו אצל כל הילדים. עדיין אין לנו יותר מידע".

 

קלוסקי אומרת כי "חשוב להרגיע את ההורים שמדובר במעט מאוד ילדים שחלו, ואני מדגישה שכל שאר מוצרי רמדיה מותרים ואין איתם שום בעיה".

 

שיפור במצבה של אחת התינוקות

 

אמה של אחת התינוקות המאושפזים בבית החולים, סיפרה כי לבתה בת החודשיים היו שיעולים והקאות. לדבריה, בתחילה חשבה כי מדובר במשהו שיגרתי אולם לאחר 24 שעות כאשר החלו לבת שילשולים היא סבלה מתופעות של קשיי נשימה ואז פינו אותה ל"שניידר". האם ציינה כי לילדה לא היה חום. מצבה של הילדה השתפר לאחר שאובחנה אצלה מחלת ההרפס והיא קיבלה טיפול. שאר הילדים המאושפזים, לא הגיבו לטיפול בהרפס.

 

___________________________

 

גולשים המעוניינים לשאול שאלות בנוגע למחלה מוזמנים להתייעץ עם הרופאים בפורום:

 


פורסם לראשונה 07/11/2003 19:02

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפורמולה הצמחית האסורה בשימוש
צילום: סי די בנק
במצבה של תינוקת אחת חל שיפור (אילוסטרציה)
צילום: סי די בנק
מומלצים