שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  פרשת רמדיה: כשמחסור בוויטמין עלול להיות קטלני

  פרופ' אבינועם שופר, נוירולוג ילדים, והדיאטנית סיגל פרישמן השיבו בפורום חי לשאלות הגולשים על פרשת רמדיה והאבקה הצמחית וניתחו את תוצאות חקירת משרד הבריאות בפרשה, שקבעו שמחסור בוויטמין B1 גרם למותם של 3 תינוקות ואשפוזם של למעלה מ-10 אחרים

  בעקבות בדיקת משרד הבריאות שגילתה כי אבקות הרמדיה הצמחית לא הכילו ויטמין B1 (תיאמין), בניגוד לכיתוב על האריזות, מאשרים מומחי מרכז שניידר לרפואת ילדים, כי המחסור בתיאמין אכן גורם לפגיעה קשה במבנים שונים במערכת העצבים המרכזית.

   

  "הגוף נעזר בויטמין B1 בפירוק הסוכרים", מסביר פרופ' אבינועם שופר, מומחה לנוירולוגיית ילדים מביה"ח שניידר, "באמצעות הפירוק משתחררת אנרגיה לתוך התא. כתוצאה מחוסר בויטמין, נפגם ייצור האנרגיה ונפגעות מערכות ובראשן מערכת העצבים המרכזית".

   

  שופר מסביר כי בקרב תינוקות שתזונתם לא כללה ויטמין B1, ניתן לראות פגיעות קשות באיזורים שונים במוח ובעמוד השדרה. "והנזק במערכת העצבים עלול להחריף", הוא מזהיר.

   

  אולם כאן לא מסתיים תפקידו של התיאמין: הוא חשוב גם במניעת הצטברותה של חומצה רעילה הקרויה "חומצה לקטית" אשר עשויה להשפיע על מאזן החומצי בסיסי של הגוף. במצב זה נפגמות מערכות שיווי המשקל בגוף, ומערכות מתחילות לקרוס.

   

  הפגיעה במערכת העצבים המרכזית גורמת ל"נוירופתיות" – ליקויים שונים המתבטאים בישנוניות יתר, איטיות של הילד, דיכאון, חוסר תיאבון, שלשולים או הקאות, עד לפרכוסים ושינוי מצב ההכרה התפקודי הרגיל. "התינוק מתפקד גרוע יותר ממה שהוא רגיל, ושוקע", מסביר שופר.

   

  הילד נראה בריא? אין סיבה לדאגה

   

  פרופ' שופר ממליץ כי הורים שהזינו את ילדם ברמדיה צמחית ונתקלו באחד הסימנים שהוזכרו מתבקשים להבהיל את הילד לחדר המיון. הטיפול העיקרי הוא באמצעות מתן הויטמין והשגחה רפואית. לא ניתן לבדוק את המחסור בויטמין, ועל ההורים המודאגים להשגיח ולעקוב אחר מצב ההכרה של ילדם. אם אין שינוי, קרוב לוודאי שאין סיבה לדאגה.

   

  סיגל פרישמן, מומחית לתזונת ילדים ממרכז שניידר מסבירה כי ויטמין B1 מצוי בבשר, תפוח אדמה, דגנים, אגוזים, קטניות, ודייסות קורנפלור. "מי שכלל בתפריט הילד את אחד מאלה, אינו צריך לדאוג", היא מסבירה.

   

  מה לעשות?

   

  לתינוקות עד גיל חצי שנה, ממליצה פרישמן להפסיק מיידית את השימוש ברמדיה צמחית ולעבור לתחליף חלב מתוצרת אחרת.

  מגיל חצי שנה, ניתן להוסיף לתפריט מרק טחון הכולל בשר או ירקות. ניתן גם להוסיף דייסת קורנפלור או דייסת אורז, המכילים אף הם את הויטמין.

   

  מאות שאלות גולשים זרמו לפורום החי שקיים היום (א') ynet בשיתוף עם סיגל פרישמן ופרופ' אבינועם שופר. אנו מביאים בפניכם את מיטב השאלות מהפורום החי, ותשובות לשאלות נוספות שנשאלו בפורומים הרפואיים:

   

  מה גורם למחלת העצבים בתינוקות?

  הנחת העבודה היא שהמחלה נגרמה כתוצאה ממחסור שנוצר בהשפעת הרמדיה הצמחית בויטמין הנקרא תיאמין (B1) והוא חיוני במסלולי יצירת האנרגיה התוך תאית. בחסרונו, עלולים להיווצר שינויים נוירולוגיים כפי שראינו אצל הילדים החולים.

   

  הבן שלי קיבל רמדיה צמחית. האם עליי לחשוש ממחסור בויטמין B1?

  אצל ילד שהפסיק לאכול רמדיה צמחית לפני כמה חודשים, אין כל חשש ממחסור בויטמין B1 ולפיכך, את יכולה להמשיך להאכילו בכל פורמולה, מלבד רמדיה צמחית.

   

  באילו מזונות קיים ויטמין B1?

  B1 מצוי בדגנים, קטניות, בשר, תפוחי אדמה ואגוזים ולמעשה כמעט בכל המזונות. יחד עם זאת, אפשר להמשיך ולהזין בפורומולה צמחית מחברה אחרת על פי הוראות משרד הבריאות.

   

  האם יזריקו לכל הילדים שניזנו מרמדיה צמחית ויטמין B1?

  אצל כל ילד שהוא מצב בריאותי רגיל וללא תחלואה נוירולוגית - כל מה שיש לעשות הוא להפסיק את השימוש ברמדיה צמחית, לעבור לתכשיר מזון אחר, ובכך נפתרת הבעיה ככל הידוע לנו. אין שום כוונה ואין צורך לתת תוספת מלאכותית של תיאמין.

   

  עוד כמה זמן עליי לעקוב אחרי התנהגות ילדי, שניזון מרמדיה צמחית?

  כל עוד הילד מרגיש בטוב, כל מה שעליך לעשות הוא להפסיק את ההזנה ברמדיה צמחית, ועל פי השערת העבודה שלנו - הבעיה נפתרה. במידה ויש איזשהו שינוי בתפקודו הרגיל של הילד, פני לרופא הילדים והוא יוכל לכוון אותך במה שצריך. כל עוד אין שינוי בתפקודו הרגיל של הילד, אין מקום לדאגה.

   

  הרופא הורה לנו להשתמש רק בתחליף חלב אם צמחי. מה עלינו לעשות?

  משרד הבריאות הורה לאסוף את כל תחליפי חלב רמדיה הצמחיות מהמדפים, ולא לאפשר את מכירתם. כמו כן הופסקה ההזנה ברמדיה צמחית בכל בתי החולים במדינת ישראל ובשטחים. ישנן מספר חברות נוספות המייצרות תחליף חלב צמחי אותם ניתן להשיג בבתי המרקחת וברשתות הפארם ברחבי הארץ.

   

  אשתי ילדה היום. כיצד אדע שהתינוק לא יקבל רמדיה צמחית?

  כל בתי החולים במדינת ישראל ובשטחים הפסיקו את ההזנה ברמדיה צמחית, על פי הוראת משרד הבריאות.

   

  ראיתי שיש רמדיה צמחית לגילאי 0-12 חודשים ולגילאי 12 חודשים עד שנתיים. באיזו אסור להשתמש?

  משרד הבריאות אוסר את השימוש בכל סוגי הרמדיה הצמחית, לכל הגילאים. כאמור, ניתן להשתמש בכל סוגי התחליפים הצמחיים של החברות האחרות.

   

  האם למבוגרים שאוכלים מידי פעם רמדיה צמחית נשקפת סכנה?

  נראה כי אין חשש.

   

  האם מותר להשתמש בשאר מוצרי רמדיה?

  פרט לרמדיה הצמחית, מאשר משרד הבריאות את השימוש בכל סוגי תחליפי החלב של רמדיה.

   

  מהם הסימנים האופיינים למחלת המוח?

  הסימנים שהופיעו אצל התינוקות שאושפזו היו ישנוניות, אפטיה, חוסר תיאבון, פרכוסים ואי שקט.  אצל חלק מהתינוקות הופיעו בנוסף גם הקאות ושילשולים. אם הופיע אחד הסימנים הללו אצל תינוק הניזון מרמדיה צמחית – יש לפנות מיד לחדר המיון. הסימנים שאינם מצריכים פניה מיידית לחדר המיון הם נזלת, שיעול, אסטמה, הצטננות, דלקת עיניים, או פריחות.

   

  תוך כמה זמן מופיעים הסימנים?

  לא ניתן לקבוע חד משמעית. המומחים ממליצים שאם הילד ניזון בימים האחרונים מרמדיה צמחית, יש להפסיקה ולעבור לתחליף חלב צמחי מתוצרת חברה אחרת. במקרה שהופיעו אחד הסימנים שצויינו לעיל, יש לפנות לחדר המיון.

   

  מאיזה איזור בארץ התינוקות שחלו?

  עשרת התינוקות שאושפזו הם מאיזור מרכז הארץ. התינוקות אושפזו בבתי החולים שניידר, אסף הרופא ואיכילוב. תינוק נוסף מירושלים אושפז בשבת בבית החולים ביקור חולים.

   

  הילד קיבל רמדיה צמחית עד לפני חצי שנה. האם יש סיבה לדאגה?

  לא.

   

  בני בן ה-5 שותה מידי ערב כוס רמדיה צמחית. מה לעשות?

  יש להפסיק מיד את השימוש ברמדיה צמחית. במידה ומופיעים אחד מסימני האזהרה שהוזכרו, יש לפנות לחדר מיון. אם הילד בריא יש להמשיך ולעקוב, אולם אין צורך בבדיקה רפואית מיידית.

   

  האכלתי עד היום בערב את התינוקת ברמדיה צמחית, אבל היא נראית בסדר. האם לקחת אותה לבדיקה?

  ראשית, הפסיקו את ההאכלה ברמדיה הצמחית. אם התינוקת אינה סובלת מישנוניות יתרה, אפטיה, חוסר תיאבון, פרכוסים, אי שקט, שילשולים או הקאות - אין כל צורך לפנות לחדר המיון.

   

  יש לנו בבית תחליף חלב צמחי שלא מתוצרת רמדיה. האם כדאי להחזירה?

  כאמור, עדיין לא ברור האם הרמדיה הצמחית קשורה למחלת המוח. בכל אופן, שאר תחליפי החלב הצמחיים מאושרים לשימוש על ידי משרד הבריאות ואין עמם כל בעיה.

   

  האם יש בדיקות שצריך לעשות לילד שקיבל רמדיה?

  לא, וגם אין צורך. לא קיימת כל בדיקה הקשורה לרמדיה הצמחית, הגם שעדיין לא ברור הקשר, אם קיים כלל, בין התזונה ברמדיה צמחית לבין מחלת המוח בה לקו התינוקות. אם הילד ניזון מרמדיה והוא בריא, על אחת כמה וכמה שאין כל צורך בבדיקות.

   

  האם אין חשד שאולי נעשה משהו ברמדיה הצמחית בזדון ע"י איזשהו ארגון טרור, במיוחד לאור העובדה שידוע שהרמדיות הספציפיות האלו מגיעות רק לישראל בגלל הכשרות?

  המחשבה הועלתה ונבדקה. לא נמצאו כל תימוכין לכך, בתמונת המצב הנכחית גם אין היגיון רב בתכנון פיגוע שכזה. בסה"כ ביחס לצרכני רמדיה צמחית רק מספר קטן ביותר נפגע.


  פורסם לראשונה 07/11/2003 23:42

   

  ייעוץ: ד"ר איתמר שליט, מנהל היחידה למחלות זיהומיות, מרכז שניידר לרפואת ילדים מקבוצת שרותי בריאות כללית, ורובי שטיינברג, דובר משרד הבריאות.
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  רמדיה צמחית. הורדה מהמדפים
  פרופ' אבינועם שופר
  צילום: גבי מנשה
  הדיאטנית סיגל פרישמן
  צילום: גבי מנשה
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים