שתף קטע נבחר

בת ים - חולון: יותר מ-13,00 משפחות עניות

זו הפעם הראשונה בה המוסד לביטוח לאומי מאחד את נתוני העוני של שתי הערים; מנהלת המחלקה לשירותים חברתיים בבת ים: "אני והעובדים הסוציאליים נמצאים במצב של חוסר אונים"; מנהלת האגף בחולון: "אני חרדה בעיקר מתופעת העניים החדשים"

13,100 משפחות עניות ו-11,500 ילדים עניים חיים בערים חולון ובת ים. כך עולה מנתוני המוסד לביטוח לאומי על ממדי העוני לשנת 2002. חולון ובת ים, על פי הדו"ח נמצאות במקום השישי עם 11.8 אחוז בתחולת העוני. לשם אינדיקציה, העיר הענייה ביותר היא בני ברק עם 40.2 אחוז, אחריה ירושלים, עם 27.9 אחוז, אשדוד עם 23.5 אחוז ונתניה עם 19.2 אחוז.

 

תמונת העוני המצטיירת מהממצאים לשנת 02', כך על פי הדו"ח, אינה מעידה על מפנה בממדי העוני. לראשונה, מזה שנים, החליט המוסד לביטוח לאומי ל"אחד" את חולון ובת ים בדו"ח העוני, כך שאין פירוט נקודתי לגבי כל אחת מהערים. בדו"ח מציין המוסד לביטוח לאומי כי כלכלת ישראל שרויה במיתון עמוק.

 

היכן בלט עומק הקיצוץ

 

"החרפת המיתון הכלכלי בשנים 02'-03 הותירה את רישומיה בירידת רמת החיים, בהתרחבות נוספת במימדי האבטלה ובשחיקת השכר. הקיצוצים הקיפו את כל קצבות המוסד לביטוח לאומי, אך עומק הקיצוץ בלט בקצבות הילדים, בביטוח אבטלה ובמערכת הבטחת הכנסה לאוכלוסייה בגיל העבודה".

 

גם מנהלות אגפי הרווחה בשתי הערים אינן מנבאות עתיד ורוד יותר. מנהלת המחלקה לשירותים חברתיים בבת ים, רחל וידל: "לצערי הרב, הנתונים הולכים ומחמירים משנה לשנה. יש ברשותנו מידע על קיצוצים נוספים, מאד משמעותיים. המצב באגף קשה מאד. יותר ויותר משפחות חד הוריות לא מקבלות את הקצבאות בגלל הקיצוצים, וכתוצאה מכך יותר ויותר משפחות מבקשות אוכל! אין ספק שמדובר באווירה של חוסר ודאות מאד גדול והאי ודאות משפיעה על חיי המשפחה, לפעמים עם יותר אלימות".

 

מצב של חוסר אונים

 

"אנחנו מוצאים הרבה יותר ילדים במצבים קשים מאד. כשאני מנסה לחשוב למי ניתן לעזור, אז הבחירה שלי כמנהלת האגף היא קשה ביותר, שלא לומר בלתי אפשרית. אני והעובדים הסוציאלים נמצאים במצב של חוסר אונים. אנחנו לא יודעים לאן זה הולך. אין ספק, שקשה לתפקד בצורה כזאת".

 

מנהלת האגף לשירותים חברתיים בחולון, אסא בן יוסף, שמשמשת אף כיו"ר ארגון מינהל הרווחה ברשויות המקומיות: "אני חרדה בעיקר מתופעת העניים החדשים, משפחות שעד כה עבדו ומסיבות של פיטורין מוצאות את עצמן ללא מקור פרנסה חלופי. אני מרגישה שיש לנו באגף פחות ופחות מענים, וזאת לאור קיצוצי תקציב מצד אחד, וריבוי הפניות אלינו – אולי הכתובת האחרונה שנשארה למספר משפחות. בעקבות זאת אנחנו מאלתרים: נעזרים בעמותות, ארגונים ואנשים טובים. אני מבינה שהנושא עכשיו יהיה על סדר היום שלנו עד כדי השבתות, הפסקת מתן מענים, כי בעצם אנחנו נשארים חשופים בצריח".

 

חישוב לפי הכנסה

 

קו העוני מחושב לפי הכנסה חודשית, שמי שמשתכר פחות ממנה נחשב לעני. זה היה קו העוני בשנה שעברה: יחיד: פחות מ-1,743 שקל; זוג: פחות מ-2,789 שקל; משפחה עם 3 נפשות: פחות מ-3,696 שקל בחודש; משפחה עם 4 נפשות: פחות מ-4,463 שקל בחודש; משפחה עם 5 נפשות: פחות מ-5,230 שקל בחודש; משפחה עם 6 נפשות: פחות מ-5,927 שקל בחודש; משפחה עם 7 נפשות: פחות מ-6,624 שקל בחודש.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
מצב העוני
צילום: שאול גולן
מומלצים