שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  מנכ"ל "רמדיה" נחקר בחשד לגרימת מוות ברשלנות

  ל-ynet נודע הלילה כי המנכ"ל, גידי לנדסברגר, הגיע בחצות לחקירה ביחידה לחקירות הונאה של משטרת מחוז מרכז. אתמול הורתה פרקליטת המדינה על חקירה פלילית בפרשה והחוקרים פשטו על משרדי החברה בראשון-לציון

  התפתחות דרמטית בפרשת רמדיה: ל-ynet נודע כי הלילה בחצות (יום ג') הגיע מנכ"ל "רמדיה", גידי לנדסברגר, לחקירה במשרדי היחידה לחקירות הונאה של משטרת מחוז מרכז בחשד לגרימת מוות ברשלנות. לנדסברגר הגיע למשרדי היחידה במכונית מנהלים של חברת "רמדיה" כשהוא מלווה בשוטר.

   

  מנכ"ל "רמדיה" נחקר על ידי ראש היחידה, רב פקד איציק אברהם ועל החקירה פיקח ראש אגף החקירות במחוז מרכז, ניצב משנה אבי מנצור, שמונה לפקד גם על צוות החקירה המיוחד שהוקם לנושא. במהלך החקירה שהה מחוץ למשרדי היחידה אחד מיועציה המשפטיים של חברת "רמדיה".

   

  אמש עברה חקירת הפרשה למישור הפלילי: פרקליטת המדינה, עדנה ארבל, הורתה למשטרה לפתוח בחקירה. חוקרים פשטו על משרדי החברה בראשון-לציון. הם חקרו כמה מבכירי החברה במקום והחרימו מסמכים ומחשבים. גורמים המעורבים בחקירה ציינו כי בכירים ברמדיה אף זומנו להגיע לחקירה במשטרה.   

   

  עו"ד עדנה ארבל קיימה אתמול דיון בהשתתפות בכירים בפרקליטות ובמשרד הבריאות, בהם מנכ"ל המשרד ד"ר בועז בר-לב והיועצת המשפטית, עו"ד מירה היבנר-הראל. בסיכום הדיון קבעה הפרקליטה כי מהחומר שהוצג בפניה עולה חשד לכאורה לביצוע עבירות פליליות, ולכן הורתה מיידית על פתיחה בחקירה משטרתית. ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת תדון היום בפרשה.  

   

  במשרד הבריאות הוחלט להעביר את הנושא לבדיקת הפרקליטות, בעקבות ממצאים קשים לכאורה בדבר טיפול חברת רמדיה בפרשה. אחת האפשרויות שנשקלו היא להוריד את כל מוצרי החברה מהמדפים.

   

  ראש אגף החקירות במשטרה, ניצב משה מזרחי, הטיל את החקירה על מחוז המרכז. במחוז הוקם צוות חקירות מיוחד (צח"ם) לבדיקת הפרשה בראשות קצין החקירות של המחוז, ניצב-משנה אבי מנצור. "התפקיד שלנו הוא לבדוק האם יש בסיס לפתיחת חקירה", אמר מנצור עם הגיעו למשרדים בראשון לציון. הוא ציין כי "החוקרים נמצאים בשלב מוקדם של איסוף מסמכים וראיות". 

   

  גורם בכיר במשרד המשפטים אמר כי בין השאר, צוות החקירה יבדוק עבירה של גרימת מוות ברשלנות, ייבדקו הקשרים בין החברה המייצרת את הפורמולה בגרמניה לישראל ותיבדק דרך העבודה של החברה. דובר רמדיה הודיע כי "החברה תשתף פעולה באופן מלא עם חוקרי משטרת ישראל על מנת להגיע לחקר האמת במהרה".  

   

  "בגרמניה הויטמין דווקא הופיע"

   

  צוות החקירה עידכן את הנספח המשטרתי בשגרירות ישראל בגרמניה על פתיחת החקירה בארץ, כדי שיתחיל לאסוף פרטים מחברת "הומאנה" הגרמנית, המייצרת את המוצר. לחקירה תצורף אירית קאהן, מנהלת המחלקה הבינלאומית במשרד המשפטים, במידה ויהיה צורך בפעולות חקירה בגרמניה.  

   

  בחברה הגרמנית הופתעו מממצאי משרד הבריאות לפיהם הויטמין בי-1 "נעלם" מתחליף החלב. בחברה מדגישים כי על-פי בדיקות ראשוניות של מומחים בלתי תלויים בפרשה, מזון התינוקות שסופק לרמדיה הכיל את הויטמין.  

   

  פרשת רמדיה זכתה להתייחסות רחבה גם בכלי-התקשורת בארצות-הברית. הלילה פרסמה המחלקה לבריאות הציבור בעיריית ניו-יורק אזהרה רשמית מפני השימוש במוצר.  

    

  גל תביעות אזרחיות

   

  בתוך כך, החל בארץ גל תביעות אזרחיות בפרשה: לבית המשפט המחוזי בתל אביב הוגשו אתמול שתי בקשות לתביעות ענק ייצוגיות נגד החברה לייצור תחליפי חלב לתינוקות. טרם הוגשו כתבי הגנה.  

   

  חננאל מנטל מבני ברק תובע את חברת רמדיה והעומדים בראשה ואת חברת הומנה הגרמנית בגין נזק אישי שנגרם לו, לאחר שרכש פורמולה צמחית של רמדיה. הוא תובע בתביעה ייצוגית לכל הלקוחות של חברת רמדיה 115 מיליון שקל. (לחצו כאן לראיון עמו) 

   

  בקשה לתביעה יצוגית נוספת, בסכום של מיליארד שקל, הוגשה על ידי הורים לתינוקת בת 11 חודשים, שצרכה את הרמדיה הצמחית ובימים האחרונים חשה ברע ונלקחה לבדיקות. עד עתה לא ברור ממה סבלה - אך לטענת התובעים היא תיאלץ לקבל טיפול של תוסף ויטמין בי-1.  

   

  בכתב התביעה נטען כי על רקע מחדלים שערורייתיים אלה, נגרמה להוריה ולתינוקת עוגמת נפש רבה. כמו כן, כאמור, קיים חשש שהיא נפגעה כתוצאה מהשימוש בפורמולה, דבר אשר עשוי להסב לה נזקים בריאותיים. להערכתם של ההורים, הנזק שנגרם להם בשלב זה כאשר עדיין לא התברר מצבם של בתם הוא 100 אלף שקל.

   

  בנוסף, טוענים ההורים כי משרד הבריאות התרשל לנוכח העובדה שמאז שנת 2000, במשך למעלה משלוש שנים, לא ביצע ביוזמתו לטענתם כל בדיקה בנוגע למרכיבי הפורמולה. ההורים סבורים כי בדיקה יזומה היתה מגלה את החוסר בויטמין ומונעת את הנזק שנגרם לציבור.

   

  התובעים מעריכים כי על פי הפרסומים למעלה מ-10,000 תינוקות צרכו רמדיה צמחית - ולכן מעריכים את היקף תביעתם במיליארד שקל.


  פורסם לראשונה 10/11/2003 14:41

   

  בהכנת הידיעה השתתפו אייל הראבוני ואילן מרסיאנו
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ערוץ 2
  פשיטה על משרדי רמדיה בראשון לציון
  צילום: ערוץ 2
  צילום: ערוץ 2
  החוקרים החרימו מסמכים
  צילום: ערוץ 2
  צילום: ערוץ 2
  מחשבים נלקחו לבדיקה במשטרה
  צילום: ערוץ 2
  צילום: ערוץ 2
  חשד לעבירות פליליות. ארבל בדיון מיוחד
  צילום: ערוץ 2
  נשקלה המלצה להסיר את כל מוצרי החברה מהמדף
  צילום: מיכאל קרמר
  מומלצים