שתף קטע נבחר

העיתונאים לחצו, החמרת התנאים לתעודה הוקפאה

העיתונאים נדרשו לעבור בדיקה על ידי השב"כ, להגיש תצהיר מעורך דין על כי עיסוקם הוא עיתונות ולשלם כסף על מנת שבקשתם לתעודת עיתונאי תטופל. לבקשת לשכת ראש הממשלה, שקיבלה פניות מעורכי העיתונים הגדולים, הוקפאו הליכי ההחמרה עד לפגישה של נציגי לשכת העיתונות הממשלתית עם נציגי התקשורת

לשכת העיתונות הממשלתית הודיעה אמש (יום ב') על הקפאת ההחמרה בקריטריונים למתן תעודות עיתונאי. זאת, לבקשת לשכת ראש הממשלה.

 

בלשכת ראש הממשלה התקבל בימים האחרונים שטף של דברי ביקורת מכלי התקשורת הגדולים, על הכווונה להחמיר את הקריטריונים ולחייב עיתונאים לעבור בדיקה של השב"כ, להגיש תצהיר מעורך דין בו הם מתחייבים שעיסוקם הוא עיתונות ולדרוש תשלום גבוה עבור הנפקת תעודת עיתונאי.

 

ההחלטה להחמיר את כללי מתן תעודות העיתונאי עוררה תרעומת בקרב כלי התקשורת, שטענו לפגיעה בחופש העיתונות. כלי התקשורת סברו כי מדובר בניסיון לקבוע מי יוכל לשמש עיתונאי. מנהל לשכת העיתונות הממשלתית, דני סימן, אמר כי "הכללים יוקפאו עד שהעניינים יתבהרו בפגישה עם נציגי כלי התקשורת".

 

בתגובה לביקורת אמר סימן כי הוא מבין את הדברים מנקודת ראותם של כלי התקשורת אך "מעולם לא היתה כוונה לקבוע מי יהיה עיתונאי. הכללים החדשים נועדו לתת מענה לזיופי תעודות, לדיווחים לא מדוייקים מאנשים שאינם עיתונאים ולבעיות הביטחוניות שהתגלו עם תעודות העיתונאי: זיופים וניצול על ידי גורמים עויינים". יצויין כי תעודת העיתונאי מעניקה אפשרות כניסה לארועים מאובטחים.

 

סימן הוסיף כי "הכללים לא חקוקים בסלע וניתן להתאים אותם. לדבריו, "אם מישהו יבוא עם פתרון אחר, נאמץ זאת בשמחה. ההחמרה בכללים אמורה להיות לטובת העתונאים, ועל מנת למנוע ממתחזים לנצל לרעה את המקצוע".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
העיתונאים לחצו (אילוסטרציה)
צילום: צביקה טישלר
צילום: לשכת העיתונות הממשלתית
"לא התכוונו לקבוע". סימן
צילום: לשכת העיתונות הממשלתית
מומלצים