שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  טיפים להאצת הגלישה
  האינטרנט המהיר שלכם איטי? אז תאיצו אותו בעזרת הטיפים המשולבים במדריך המלא לאבחון וטיפול בבעיות של מהירות גלישה באינטרנט

  מאות אלפי גולשים מחוברים לאינטרנט מהיר בכבלים או ב-ADSL. רבים, רבים מדי, חשים שהם לא נהנים ממהירות הגלישה עליה הם משלמים. אם פניתם בטלפון לספק האינטרנט שלכם והתומך הטכני קבע שבעיית המהירות נובעת מהמחשב שלכם, כדאי שתעיינו במדריך זה, המוצג במתכונת של שאלות ותשובות, לפני שתחליטו לפנות לטכנאי או לפרמט את המחשב – פעולות שעלולות לגרום לכם להוצאות כספיות מיותרות.

   

  יש לי אינטרנט מהיר. באיזה מהירות אוכל להוריד קבצים?

   

  ספקי התשתית והאינטרנט משווקים את חבילת המהירות על פי יחידות ביט ולא בייט – הנתון המוצג לרוב בעת ההורדה. נתמקד כרגע בשלוש החבילות הנפוצות ביותר:

   

  1. גולשים המחוברים לאינטרנט בחבילת 0.5 מגה ביט אמורים להוריד קבצים בקצב של כ-64 קילו בייט.

   

  2. גולשים המחוברים לאינטרנט בחבילה של 750 קילו ביט אמורים להוריד קבצים בקצב של כ-93.75 קילו בייט.

   

  3. גולשים המחוברים לאינטרנט בחבילה של 1.5 מגה ביט אמורים להוריד קבצים בקצב של כ-192 קילו בייט.

   

  מהירויות אלה נכונות הן לטכנולוגיית ה-ADSL והן לכבלים.

   

  איך אפשר לבדוק אם הקו שלי תקין מבחינת ספק התשתית?

   

  לספקי התשתית יש אתרי בדיקת מהירות המהווים אינדקציה מדוייקת לגבי תקינות מהירות ההורדה.

   

  כדי לבדוק את המהירות ב-ADSL בזק יצרה User מיוחד שמאפשר למנוי להתחבר אך ורק לאתר הבדיקה שלה ולאתר בזק. בחיבור ל-USER זה, וירוסים ותוכנות שפוגעות במהירות הגלישה לא יהיו פעילות. כלומר, תוכלו לגלות אם הבעייה נעוצה בתשתית או בגורם אחר.

   

  1. כדי להגדיר את המשתמש המיוחד, יש להקליד את שם המשתמש הבא בחייגן המשמש אתכם להתקשרות לאינטרנט: guest@OBezeq. הסיסמה היא Bezeq. יש להקפיד על אותיות קטנות וגדולות. טיפ: ודאו כי אתם זוכרים את הסיסמה שלכם להתחברות בספק האינטרנט לפני שאתם מוחקים את הסיסמה.

   
  טיפים להאצת הגלישה

   

  2. עם החיבור יש להיכנס לדף המחשת המהירות באתר WOW. ודאו כי מהירות ההורדה תואמת למהירות החבילה שאתם משלמים עליה. אם לא, הסירו כל ציוד המחובר לקו ה-ADSL - טלפונים אלחוטיים, מכשיר פקס ומודם אנלוגי שמחובר כפקס (לעתים מכשירים אלו יוצרים "רעש" ופוגעים באיכות קו ה-ADSL) ולאחר מכן בצעו את הבדיקה שוב. אם אין שיפור פנו למוקד WOW בטלפון 1-800-340340 על מנת לפתור את בעיית התשתית.


  טיפים להאצת הגלישה
   

  בטכנולוגית הכבלים הנושא קצת יותר מורכב כי יש שני סוגי קישורים: 1. באמצעות חייגן VPN (באמצעות L2TP או PPTP).

  2. קישור קבוע ללא חייגן. אם אתם מחוברים באמצעות חייגן יש להתנתק מספק האינטרנט שלכם (הפעם אין צורך בשינוי סיסמה). במצב זה המחשב שלכם אמור לקבל את כתובת ה-IP של חברות הכבלים ותוכנות שאמורות להשפיע על מהירות הגלישה לא יהיו פעילות.

   

  לשם כך, יש להיכנס לאתר speed.matavtv.net (ניתן להתחבר לאתר דרך כל חברות הכבלים), להוריד קובץ המחשת מהירות ולוודא כי המהירות אכן תואמת לחבילה שאתם משלמים עליה. אם לא, פנו לתמיכה של ספק תשתית הכבלים:

   

  ערוצי-זהב - 3636*

  תבל - 1-800-350218

  מתב - 1-800-301-419

   

  בקישור קבוע בכבלים אתם מחוברים באמצעות כתובת IP קבועה שמוקצית ישירות מספק התשתית (בתיאום עם ספק האינטרנט). קישור קבוע זה מאפשר לתוכנות בעייתיות להשפיע על המהירות. לכן, יש לפנות לתמיכה של ספק האינטרנט שלכם כדי לאבחן את מקור הבעייה.

   

  הקו שלי תקין אך מהירות הגלישה עדיין לא מספקת. איך אפשר לבדוק זאת?

   

  כדי לבדוק את מהירות הגלישה אפשר גם להיעזר באתרים המבצעים בדיקת מהירות באמצעות טעינת קובץ אל המחשב שלכם, שלא באמצעות ספק התשתית שלכם.

  עם זאת, בדיקות אלה אינן אמינות מכיוון שכל ספק אינטרנט מנותב אחרת לחו"ל, ולכן, ייתכן שההורדה תהיה מהירה יותר באמצעות ספק מסוים אך אין בכך כדי להעיד על מהירות הגלישה שלכם.

   

  אמצעי בדיקה לא אמין נוסף הן תוכנות שיתוף קבצים לסוגיהן (kazaa eMule וכו'). למה אמצעי בדיקה זה אינו אמין? הסיבה העיקרית לכך היא שקצב ההורדה תלוי גם במחשב ממנו מתבצעת ההורדה (לעתים מדובר בכמה מחשבים במקביל). נוסף על כך, בתוכנת "קאזה" (אך לא בגרסאות 'הנקיות' כמו קאזה לייט וקאזה דיאט) משולבות תוכנות פרסום הפוגעות במהרות העלאת הקבצים ובצפייה באתרים.

   

  כיצד בכל זאת אוכל לבדוק את מהירות הגלישה בצורה אמינה?

   

  באמצעות הורדת קבצים מאתרי פס רחב בחו"ל.

   

  ולמה לא לבצע הורדה מארצנו?

   

  לרוב, הורדת הקבצים מתבצעת מאתרים בחו"ל. יש לזכור, כי אחד השיקולים לבחירת ספק אינטרנט הוא רוחב הפס שלו לחו"ל ביחס לכמות המנויים.

   

  מהיכן בחו"ל אפשר להוריד קבצים במהירות ?

   

  חשוב לציין כי לא כל אתר אשר כתובתו מסתיימת ב-com. אכן נמצא בחו"ל. אתרים רבים מחזיקים גרסאות מראה בישראל, אשר זהים לאתר המקורי ומורידים את העומס ממנו.

   

  אתרים מהירים ואמינים לבדיקה:

   

  www.mozilla.org - ניתן להוריד את אחד הקבצים שנמצאים בדף הבית בצד שמאל.

   

  www.nvidia.com - באיזור ההורדות ישנם משחקי demo הניתנים להורדה. לרוב, השרת מהיר מאד.

   

  www.download.com - ניתן להוריד את תוכנת ICQ. לא כדאי לבדוק את קצב ההורדה באמצעות תוכנות אחרות כי לכל תוכנה מוקצה רוחב פס רוחב שונה.

   

  חשבו את קצב ההורדה הממוצע ולפי זה תדעו באיזו מהירות אתם מורידים קבצים מחו"ל. חשוב לציין, כי ספקי האינטרנט בישראל תלויים גם בספקים בחו"ל אתם הם עובדים. ייתכנו קשיים בגלישה שאינם תלויים בספק האינטרנט בישראל. לכן, גם אם הורדתם לאט ביום מסוים אין המשמעות כי ספק האינטרנט שלכם לא טוב. אם התופעה נמשכת פרק זמן רב, כדאי לשקול מעבר לספק אחר.

   

  קצב ההורדה עדיין איטי. מה יכולה להיות הסיבה לכך?

   

  אם נוכחתם לדעת כי אין בעיה בספק תשתית וכי יש בעיה או במערכת שלכם או בחיבור אל ספק האינטרנט, אפשר לבצע את הפעולות הבאות:

   

  א. סירקו את המחשב שלכם סריקה מלאה עם אנטי וירוס עדכני. יש וירוסים שפשוט מפציצים את התקשורת שלכם וגורמים לאיטיות. אין לכם אנטי וירוס? תוכלו להיעזר באתרים שמאפשרים סריקה און ליין בהם סימנטק. 

   

  ב. סרקו את המחשב שלכם באמצעות ad-aware 6 או spy sweeper. גולשים שהתקינו תוכנות שיתוף קבצים כמו kazaa או imesh עלולים לגלות במחשביהם תוכנות פרסום וריגול, אשר משתמשות בערוצי התקשורת כדי לשלוח מידע אודותיכם, להקפיץ פרסומות, ולעתים הן משפיעות על הגישה לאתרים בצורה שלא ניתנת לתיקון. אם אחת התוכנות האלה מותקנת במחשבכם מומלץ להסיר אותן לפני הסריקה ולסגור אותן לפני ביצוע בדיקת המהירות דרך ספק האינטרנט.

   

  חשוב לדעת, כי לא רק תוכנות שיתוף קבצים מתקינות תוכנות ריגול במחשבכם – גם אתרים מפוקפקים (סקס, קזינו, warez וכו') יכולים לגרום לכך כאשר הם מקפיצים חלונות עם המלצה להתקין תוכנות ואתם לוחצים על Yes להתקנה (ולפעמים גם לא שואלים לרשותכם).

   

  ג. סגרו שירותי אינטרנט פתוחים. ניתן לבדוק זאת באמצעות לחיצה על כפתור "התחל">לוח בקרה>כלי ניהול>שירותי מידע אינטרנט. אם מופיעים שירותי אינטרנט בחלון שנפתח יש לעצור את פעולתם באמצעות קליק ימין ובחירה באפשרות "התנתק". אם אין שירותי אינטרנט פעילים כדאי לבדוק אם יש תוכנות המתחברות לאינטרנט ששכחתתם להסירן במסך "הוספה הסרה של תוכניות " בלוח הבקרה (משום מה, ישראלים רבים נוטים לאגור תוכנות).

   

  ד. תוכנת ה-firewall מאטה מעט את מהירות הגלישה ב-90% מהמקרים. ביטחון באינטרנט בא על חשבון מהירות. לכן, לפני ביצוע בדיקות מהירות נטרלו את הפיירוול. יש לציין, כי יש מקרים שבהם רק הסרת ה-firewall פותרת את בעיית המהירות (בדרך כלל מדובר בתוכנות firewall לא מוכרות של חברות קטנות).

   

  ה. אם יש לכם רשת ביתית מומלץ כי תבצעו בדיקת מהירות במחשב אחד בכל פעם, ובזמן הבדיקה לכבות את שאר המחשבים ברשת. אם ברשת שלכם יש נתב בעל firewall מובנה ייתכן והוא הגורם לאיטיות. נסו לחבר את המחשב ישירות למודם ולבדוק את המהירות במצב זה.

   

  ו. אם ניסיתם את כל האפשרויות הקודמות ועדיין לא מצאתם את מבוקשכם תוכלו לבצע בדיקה פשוטה למדי שמאפשרת לדעת אם תוכנה מסוימת משבשת את הגלישה או שמשהו אחר מפריע לתקשורת. בזמן הקישור לספק האינטרנט שלכם בצעו Trace לאתר מהיר בחו"ל. אם זמני התגובה המופיעים בשורה הראשונה יהיו גבוהים, הדבר יעיד כי משהו שמפריע לתקשורת שלכם.

   

  א. לשם כך, יש להיכנס למצב msdos באמצעות התחל>הפעלה.

   

  ב. ב-Windows XP וב-Windows 2000 יש להקליד CMD בשורת הפקודה וללחוץ על אישור. בWindows 98- וב-ME יש לרשום command ואז ללחוץ על אישור.

   

  ג. במסך שיפתח יש לרשום את הפקודה בצורה הבאה: tracert ולאחר מכן כתובת של אתר אמין לבדיקה. למשל, www.mozilla.org tracert

   

  אם תקבלו בתוצאות בשורה הראשונה זמן תגובה מעל 400ms דעו כי יש משהו שמפריע לתקשורת במחשב שלכם והדבר מצריך בדיקה יותר יסודית

   

  כל הבדיקות נראות תקינות אך ההורדה עדיין איטית

   

  בשלב זה מומלץ לפנות לספק האינטרנט שלכם על מנת לקבל פתרון ותשובה מקצועית. בכל מקרה בו התומך "מאשים" את המחשב שלכם בבעיה בקשו תשובה הגיונית ומוסברת.

   

  טיפ נוסף לסיום

   

  אם עדיין לא השתכנעתם מתשובת התמיכה של ספק האינטרנט שלכם ניתן להשאיל מחבר את שם המשתמש שלו (אם הוא מחובר באותה חבילת מהירות) לצורך ביצוע בדיקות המהירות ובדיקה אם התוצאות טובות יותר. אם מקרה הגלישה האיטית היא מקרה חד פעמי, מומלץ לבצע כיבוי מלא למחשב ולמודם המצוי ברשותכם ולראות אם המהירות השתפרה (לפני ביצוע הפעולות שהוזכרו). זהו פתרון "קסם" של התומכים הטכניים ואם הקסם לא עזר, חזרו לתחילת המדריך. 

   

  ראם (2Hack) הוא מנהל משותף בפורום התמיכה הטכנית של ynet.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "טיפים להאצת הגלישה"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים