שתף קטע נבחר

החברה הגרמנית: אנחנו אשמים, טעינו בחישוב

חברת הומנה, המייצרת את הרמדיה הצמחית, מודה כי מאז מארס לא הכיל תחליף החלב את כמות הויטמין B1 שעליו הצהירה. הכמות הייתה נמוכה אף מהתקן האירופי. ומה הסיבה? טעות בחישוב

חברת "הומנה" הגרמנית, המייצרת את תחליף החלב "רמדיה צמחית", שינתה היום (ג') את גרסתה, וכעת היא מאשרת כי כמות ויטמין ה-B1 שבמוצר הייתה נמוכה בהרבה מכפי שנכתב על-גבי האריזה. וכך נמסר בהודעתה:

 

"הומנה" מסרה את תוצאות הבדיקה שנערכו על-ידי מכון מיוחד בלתי תלוי לתכולת ויטמין B1 במזון לתינוקות מתוצרת חברת "רמדיה" סופר סויה 1. מתוצאות הבדיקה עולה שכמות ויטמין היא בערכים שבין 29 ל-37 מיקרוגרם לכל 100 גרם מזון התינוקות. ערכים אלו נמצאים באופן ברור מתחת לערכים הנקובים על גבי המוצר, שם נכתב כי תכולת ויטמין B1 היא 385 מיקרוגרם לכל 100 גרם מזון התינוקות. מעבר לכך, מדבור בנתונים הנמוכים מהתקן שקבע האיחוד האירופי, העומדים על תכולה של 120 מיקרוגרם לכל 100 גרם מזון תינוקות.

 

במסגרת הבדיקות נמצאו הממצאים הבאים:

 

בראשית 2003 שימשו הרצפטים של המוצרים "סויה 1" (המיועד לגילים 0-6 שנים) ו"סויה 2" (המיועד לגילים 6-12 חודשים), כבסיס לייצור המוצר "רמדיה סופר סויה 1" המיועד לתינוקות עד גיל שנה, בפיתוח משותף עם חברת רמדיה.

 

בשלב זה פוענחו נתוני הבדיקות של הרצפטים באופן שגוי. החישוב הלקוי הוביל להנחה שהתכולה הטבעית של ויטמין B1 הגיעה לערך הרצוי, ולכן לא היה צורך בתוסף של הויטמין, כי אז היה נוצר מצב של מינון יתר שלו. חישוב נכון של התוצאות היה מראה שערכי ויטמין B1 הצפויים גבוהים מהערכים שצויינו.

 

ב-21 במרס 2003 נלקחה דגימה מפס הייצור על מנת לבחון אותה לעומק. בדיקת תכולת ויטמין B1 יכולה הייתה להוכיח שהחישוב היה לקוי. בשל תקלה בתהליך הייצור, הבדיקה החיצונית שנערכה לא הושלמה לגמרי.

 

אלברט גרוסה פריי, מנהל משותף של חברת הומנה, אמר: "אנו ניצבים כרגע בפני צירוף מקרים של נסיבות מצערות ומדגישים באופן ברור כי מדובר במקרה חד פעמי שאיננו קשור למוצרים האחרים שלנו. יידענו היום את הרשויות וכן את המשלחת הישראלית באופן יסודי על-מנת להבהיר טוב יותר את העניין. אנו נמצאים במגעים עם משרד התובע הכללי והרשויות כדי לבחון את העובדות ואנו ננקוט בצעדים ארגוניים ונסיק מסקנות ארגוניות ואישיות מהאירוע".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
חברת הומנה בגרמניה
צילום: איי פי
צילום: איי פי
נסיבות מצערות. פריי
צילום: איי פי
צילום: מאיר פרטוש
רמדיה צמחית
צילום: מאיר פרטוש
מומלצים