שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  כך תזהו התקף לב אצל נשים

  מהו הסימן להתקף לב? אם התשובה שלך היא 'כאבים בחזה' - את טועה. כאב בחזה או תחושה קהה בזרוע נחשבים אמנם לשני סימני האזהרה הקלאסיים להתקף לב הממשמש ובא, אך מחקר חדש מראה שהדבר נכון יותר אצל גברים מאשר אצל נשים

  בסקר שנערך בקרב נשים ששרדו התקף לב, דיווחו 70% על עייפות לא רגילה בשבוע שלפני ההתקף - בעוד שפחות מאחת מכל שלוש דיווחה על תחושה לא נוחה בחזה. שיעור משמעותי מהנשאלות - 43% - לא דיווחו כלל על כאבים בחזה במהלך ההתקף עצמו.

   

  לדברי עורכת המחקר, פרופ' ג'יין מקסוויני מאוניברסיטת ארקנסו למדעי הרפואה, נראה שהיעדר כאבים בחזה הוא אחת הסיבות לכך שיחסית לגברים, נשים ממעטות לפנות לקבלת עזרה רפואית במהלך התקף לב. לדברי פרופ' מקסוויני, היעדר כאב משמעותי בחזה עשוי להיות הסיבה לכך שנשים עוברות התקפי לב לא מזוהים יותר מאשר גברים, אינן מאובחנות כהלכה ומשוחררות מבתי החולים. גורם אחר לכך הוא שנשים רבות אינן מודעות למחיר שגובות מחלות הלב מבנות מינן - מספר הנשים הנפטרות מהתקפי לב גבוה פי חמישה ממספר המתות מסרטן השד והריאות גם יחד. "אנחנו קידמנו את הרעיון שהתקפי לב כרוכים בכאב בחזה, אבל אין זה נכון עבור מספר משמעותי של נשים", קובעת פרופ' מקסוויני.

   

  הממצאים שפורסמו ב-'Circulation', כתב העת של אגודת הלב האמריקאית, מראים כי לעיתים קרובות סימפטומים שאינם קשורים לבעיות לב יכולים לסייע לחזות התקפי לב אצל נשים. הסקר הקיף כמעט 500 נשים אשר עברו התקף לב במשך ששת החודשים שקדמו לקיום הסקר. 95% מהן דיווחו כי תשעה חודשים לפחות לפני שלקו בהתקף, הן חשו בסימפטומים חדשים או שונים שבדיעבד התבררו כקשורים לאירוע.

   

  רבות מהנשים דיווחו על עייפות לא רגילה בשבועות שהובילו להתקף הלב, אבל כמעט מחציתן דיווחו דווקא על קשיים בשינה ומעל שליש מהן דיווחו כי חשו חרדה בצורה לא רגילה. בערך 40% מהנשים דיווחו על קוצר נשימה לא רגיל או קשיי עיכול - סימפטומים הקשורים יותר לאירועי לב.

   

  57% מהנשים שהשתתפו בסקר דיווחו על כאב בחזה כסימפטום שאותו חשו במהלך התקף הלב שלהן, 58% דיווחו על קוצר נשימה, 55% על חולשה יוצאת דופן, 43% על עייפות יוצאת דופן ו-39% על סחרחורת. אצל הנשים שדיווחו על כאב בבית החזה, אזור הכאב העיקרי היה למעשה בגב, בין או מתחת לשכמות או באזור החזה העליון.

   

  תלונות על עייפות, חרדה ובעיות שינה הינן שכיחות בקרב נשים מתבגרות (אשר גם נמצאות בסיכון גבוה יותר להתקפי לב), ועשויות להוות אינדיקציה לבעיות בריאותיות רבות אחרות. אבל מקסוויני קוראת לרופאים להיות מודעים לכך שהסימנים הללו יכולים להעיד גם על התקף לב ממשמש ובא אצל נשים הנמצאות בסיכון.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: סי די בנק
  עייפות, קשיים בשינה וחרדה. סימנים להתקף לב אצל נשים
  צילום: סי די בנק
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים