שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  יוזמה: תלמידי אורט נגד תופעת הסרבנות
  מועצת התלמידים הארצית של רשת בתי-הספר יזמה פרויקט נגד הסרבנות, בין היתר - בעקבות מכתב הטייסים. שרת החינוך תומכת ביוזמה, אך בקרב המנהלים יש מי שמתנגד לה. הסרבנים דווקא מברכים: נשמח לבוא ולהסביר מדוע השירות בשטחים חותר נגד ערכיה של מדינת ישראל
  מועצת התלמידים הארצית של רשת בתי הספר "אורט" יזמה פרויקט נגד תופעת הסרבנות בארץ. הפרויקט, שכותרתו "מסרבים לסרב", נחנך בעיקר עקב מכתב הטייסים הסרבנים. לא כל מנהלי בתי הספר ברשת מרוצים מהמהלך.

   

  את היוזמה לפרויקט העלה אביתר לארי, תלמיד כיתה י"א מבית-שאן, שהציע תוכנית פעולה שמטרתה לגנות את תופעת הסרבנות ולעודד בני נוער להתגייס לצה"ל ולהתנדב ליחידות קרביות.

   

  הפרויקט יכלול הרצאות של חברי כנסת, שרים ואנשי צבא, מסע הסברה, החתמת בוגרי תיכון על עצומות נגד הסרבנות והגשתן לשר הביטחון וראש הממשלה וכן שיעורי חינוך שיוקדשו לנושא. הפרויקט ייפתח רשמית ביום חמישי השבוע בהרצאתו של ראש המוסד לשעבר, ח"כ דני יתום, בפני תלמידי אורט נצרת-עילית.

   

  יוזמת מועצת התלמידים זכתה לתמיכת שרת החינוך לימור לבנת, שכתבה להם: "אכן, זה הזמן לעשות ויפה שעה אחת קודם, לפני שנגע הסרבנות יתפשט בחברה הישראלית. אני גאה עד מאוד במערכת החינוך של אורט אשר הצליחה להצמיח דור של תלמידים המסוגל להשמיע קולו, לתת מענה בשעת הצורך ולהגן על מורשתנו".

   

  ממועצת התלמידים נמסר כי הם זכו לתמיכה ממנהלי בתי הספר ברשת ונכונות לשתף פעולה ולקדם את הפרויקט, אולם מנהלת בית הספר הניסויי אורט מקיף במעלות, גילי אלדר, דווקא חושבת ש"מכתב הטייסים לגיטימי וחשוב".

   

  "אני משוכנעת שהפרויקט נולד כתוצאה ממכתב הטייסים. אם אכן זה כך, אינני מוצאת לנכון לקשור את עמדת הטייסים כפי שבאה לביטוי במכתבכם לתופעה של סרבנות", כתבה אלדר בתגובה שהגיעה לידי ynet. "מכתב הטייסים לא הביע עמדה סרבנית אלא עמדה ביקורתית לגיטימית. אפשר להסכים לה ואפשר לא להסכים לה. קיומה לא רק לגיטימי אלא חשוב מאוד לדעתי", ענתה אלדר בתגובה לחוזר בנושא שנשלח עליה.

   

  התלמידים: מאוכזבים מדברי המנהלת

   

  יו"ר מועצת התלמידים הארצית של אורט, דורון הרמן, אמר בתגובה כי "אחד הביטויים החריפים של תופעת הסרבנות היה ללא ספק מכתבם הלא לגיטימי של
  הטייסים. מכתב הטייסים עורר סערה ציבורית לא קטנה, ובתור גוף ממלכתי שמייצג קרוב ל-100 אלף תלמידים, היינו מוכרחים להביע עמדה נחרצת בנדון. התאכזבתי מאוד מדבריה של אלדר, לא ציפיתי ממנהלת בית ספר בישראל שתציג את מכתב הטייסים כלגיטימי וחשוב. איך שלא נסתכל על זה, דבריה של אלדר מעמידים את מערכת החינוך בישראל במבחן חשוב, שבסופו נכריע לאן פניה של המדינה מועדות. על המורים והמנהלים לעודד גיוס משמעותי לצה"ל ולהציג עמדה נחרצת נגד הסרבנות".

   

  מתנועת "אומץ לסרב" נמסר כי התנועה מברכת את תלמידי אורט על היוזמה. "אכן, ראוי שמערכת החינוך, התלמידים והמורים יעודדו דיון בסוגיית הסירוב. אנשי 'אומץ לסרב', כולם קצינים וחיילים קרביים במילואים, ששירתו שנים רבות בשטחים, ישמחו להגיע לבתי הספר ולהסביר מדוע השירות בשטחים חותר נגד ערכיה של מדינת ישראל ומדוע הסירוב הינו אקט דמוקרטי מהמעלה הראשונה".

   

  סמנכ"ל אורט וראש מנהל חינוך ותפעול, משה קרפל, אמר בתגובה: "רשת אורט מעוררת מעורבות ואכפתיות בקרב תלמידיה, בוודאי כאשר מדובר על תופעת סרבנות, ולכן הושיטה הרשת את כל הסיוע הנדרש כדי לאפשר את פעילות מועצת התלמידים הארצית של אורט בנושא". בהתייחסו לתגובה של מנהלת בית הספר גילי אלדר, אמר: "רשת אורט בישראל מתנהלת בהתאם לעקרונות עליהם מושתתת מדינת ישראל כמדינה יהודית, דמוקרטית, נאורה, וככזאת תקף בה גם הוויכוח הציבורי הקיים במדינה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: חגי אהרון
  המורים והמנהלים צריכים לעודד גיוס. התלמיד דורון הרמן
  צילום: חגי אהרון
  צילום: רוני שיצר
  מכתב הטייסים. התמריץ?
  צילום: רוני שיצר
  צילום: שאול גולן
  תומכת ביוזמה. לבנת
  צילום: שאול גולן
  מומלצים