שתף קטע נבחר

לחיות בעולם וירטואלי

תשכחו מצ'טים. האינטרנט מאפשר לנו לפגוש אנשים מכל רחבי העולם בזמן אמת בתוך סביבת תלת ממדית. הגרפיקה אינה תמיד עילאית אך האינטראקציה עשירה יותר משורות טקסט שרצות על המסך

בשנתיים האחרונות צצים יותר ויותר עולמות וירטואליים המשלבים בין תחום משחקי מחשב מבוססי התוכנה, משחקי התפקידים באינטרנט והקהילות המקוונות הטקסטואליות. עולמות אלה מציעים את העושר הגרפי של משחקי תפקידים מרובי משתתפים בזמן אמת ללא משימות הרג עקובות מדם או חיפוש אחר שריון קשקשים נדיר במערה טחובה.

 

כל משתמש יכול ליצור אווטאר (דמות ייצוגית המשמשת כתחליף לנוכחות פיזית במשחק מקוון או בחדר צ'ט) ייחודי ולמצוא לעצמו בית בעולם וירטואלי, בו לא משלמים משכנתא ולא צריך להוריד את הזבל.

 

לפניכם ארבעה עולמות וירטואליים, חלקם מבוססים עדיין על טכנולוגיית דו-מימד, הנחשבת מיושנת כבר קרוב לעשור, אך עדיין מושכי קהל. אחרים הם עולמות צעירים שרק יצאו משלב הבטא והם דורשים מהמחשב עיבוד תמונה מורכב בשלושה ממדים. שלושה העולמות הראשונים הם באנגלית ואילו האחרון בעברית.

 

Second Life

ציון: ארבעה כוכבים מתוך חמישה

מחיר: חמישה ימי ניסיון חינם, לאחר מכן 15 דולר לחודש

 

את Second Life ("חיים שניים") אהבנו יותר מכל העולמות הווירטואליים שביקרנו בהם. האנשים ידידותיים והסביבה פשוט מדהימה. כשאתם מצטרפים לראשונה, אתם נלקחים לאי מיוחד לצורך הקדמה, בו תרכשו את הכישורים הבסיסיים. שלב הלימוד די ארוך, יחסית: לקח לנו 20 דקות לחזור ליבשת, אבל היינו צריכים את הזמן הזה כדי להרגיש נוח עם אפשרויות השליטה הדי מורכבות.

 

הדמות שלכם ב-Second Life ניתנת להתאמה מלאה. עם אין ספור גווני עור, צבעים לעיניים, סוגי שיער, ביגוד, נעליים וכן הלאה. ואתם יכולים ליצור שינויים בעולם עצמו: אפשר לקנות חלקת אדמה ולבנות עליה בית. הבניה ב-Second Life דורשת שימוש בסדרה של תסריטים מבוססי תפריט, שלוקח זמן ללמוד לשלוט בה. ולמרות שהפקודות יהיו מוכרות לכל מי שהשתמש בתוכנת עיצוב או גרפיקה, זה לא בדיוק "הצבע והקלק".

 

ליצור כלי נשק ולבנות את האייפל

 

אחרי שתסיימו את הזמן שלכם בטירונות על אי ההכנות המוקדמות, תובלו לאזור ההתחלה הסטנדרטי. כאן תוכלו לבדוק מי מהחברים שלכם נמצא Online, ולנוע בעולם הווירטואלי בהליכה, בזינוק היפר-ספייס נוסח "מסע בין כוכבים", או בטיסה עם שתי ידיים על ה"סטיק" והמצערת. הדרך האחרונה היא, לבטח, הכיפית ביותר. למרות שניתן ליצור כלי נשק ולהילחם באזורים מיוחדים של Second Life, זוהי אינה הפעילות העיקרית. המשחק מתוכנן עבור תושבים וירטואליים מתוחכמים יותר, כאלה שיהיו מעונינים יותר בבניית העתק תלת ממדי של מגדל אייפל מאשר בקרב יריות.

 

הסימס און ליין (The Sims Online)

ציון: שלושה כוכבים

מחיר: 40 דולר לתוכנה, לאחר מכן 10 דולר לחודש

 

המשחק The Sims Online מתנהג ונראה כמו משחק המחשב המקורי, אבל היכולת לשוחח עם אנשים אמיתיים הופכת אותו ליותר מעניין פוטנציאלית. העולם של הסימס און ליין הוא המאוכלס ביותר בגולשים מבין כל העולמות בהם ביקרנו, אבל הסביבה הגרפית הבסיסית והשיחות הבנליות די אכזבו. התקנת המשחק אורכת יותר זמן מאשר כל אחד מהאחרים בסקירה זו, בעיקר משום שהקבצים הגרפיים מאוחסנים לוקלית על המחשב ומעודכנים בכל פעם שאתם מתחברים.

 

ההתקנה ארכה 25 דקות בחיבור אינטרנט מהיר, כולל הרישום ותהליך התשלום. למרות שתוכלו לבחור מתוך מגוון נאה של דמויות ובגדים לדמות שלכם, המשחק חסר את אפשרויות השליטה העדינות שיש בעולמות הווירטואליים האחרים. אינכם יכולים לשנות את צבע העיניים שלכם, למשל. גם אם הייתם יכולים, הרי שהתקשורת עם הדמויות האחרות נעשית ממרחק גדול מדי מכדי להבחין בפרטים עדינים כאלו. 

 

שלוש דמויות בכל רגע נתון

 

כדי לנוע בעולם The Sims Online עליכם להצביע עם העכבר על מקום אליו ברצונכם להגיע, להקליק על הפקודה Walk to, ולהתבונן בדמות שלכם הולכת בכוחות עצמה. אין לזה אותו אפקט כמו להניע את הדמות שלכם באופן חופשי, כפי שאפשר לעשות ב-Second Life וב-There. יכולות להיות לכם עד שלוש דמויות בכל רגע נתון, אבל עליהן לגור בערים שונות.

 

יש עשרות רבות של ערים לבחור ביניהן, אבל הדרך היחידה להבחין ביניהן היא אחרי שמבקרים ולומדים את המאפיינים המיוחדים של כל קהילה. כמו בחיים האמיתיים, מציאת קהילה שתרצו להשתייך אליה לוקחת זמן וחיפושים. ברגע שתמצאו, תוכלו להפוך לשותפים לחדר עם דמויות אחרות או לבנות בית משלכם ולנסות למשוך אליו אנשים. ככל שיותר אנשים יבקרו בביתכם, כך תרוויחו יותר סימולניאס (כסף המשחק). הערה: המשחק סימס און ליין עדיין לא ניתן לרכישה בישראל.

 

Vzones

ציון: שני כוכבים

מחיר: 6 דולר לחודש

 

האתר הזה לא ממש המילה האחרונה בעולמות וירטואליים, ואין פלא מאחר והוא מתבסס על טכנולוגיה שהחלה את דרכה עוד בשנות ה-80' של המאה שעברה. הוא לא פועל על Windows XP, והעולמות הדו-ממדיים שלו נמצאים הרחק מאחור בהשוואה למתחרים. ובכל זאת, החברה מצליחה למשוך לאתר מאות מבקרים מקבוצות מגוונות מדי יום. אחרי הורדת תוכנת הלקוח, תכניסו שם משתמש וסיסמה ותתחברו לשירות.

 

אין מערכת הדרכה או עזרה והתמצאות, וכאשר התחברנו בשעות העובדה, האוכלוסייה הפעילה בעולם הייתה דלילה יחסית. בשעות הערב המוקדמות (זמן ארה"ב), על כל פנים, מצאנו הרבה אנשים ששמחו להראות לנו את הסביבה.

 

מי אתה רוצה להיות היום?

 

המשתתפים יכולים להיעזר בכמה אפשרויות בסיסיות לצורך יצירת דמותם בעולם המשחק: זכר או נקבה, גוף מלא או כחוש, וכן הלאה. התוצאה שלנו הייתה מעין דמות של קן (ה"חבר" של ברבי) במראה מעט גיקי.

 

כדי לשפר את הדמות שלנו, היינו צריכים לנווט במבוך חדרים עד שמצאנו חנות שאפשרה לנו לשנות את הבגדים, צבע העור ואפילו הראש שלנו. אפשרויות השליטה די מוגבלות: אתם יכולים לדבר, להסתובב, לנפנף ולקפוץ למעלה ולמטה.

 

תוכלו לדבר בחופשיות עם כל הקבוצה או בפרטיות עם מי שתבחרו. למרות שאין לנו הרבה מה לומר על העולם עצמו, הרי שהקהל והשיחות בעולם הזה היו המעניינות ביותר מכל האתרים בהם ביקרנו. פגשנו עורך דין בן 31 מפנסילבניה וסבתא בת 80 מאינדיאנה - ולשניהם היו דמויות במשחק שנראו כמו חתולות מין באנימציה יפנית.

 

There

ציון: ללא ציון (בטא)

מחיר: 10 דולר לחודש.

 

כאשר עבדנו על הכתבה הזו, אתר "שם" (There) היה עדיין בשלב הבטא. אפשרויות רבות עדיין לא הופעלו, והעולם כולו היה פתוח לשימוש רק מספר שעות בשבוע. ועדיין, היינו מסוגלים לחמוק פנימה ולהציץ בעתיד העולמות הווירטואליים. בדומה ל-Second Life מבחינת ההיקף והביצועים, הממשק של There והעולם שבו כבדים מאוד בגרפיקה, לכן כדאי לוודא שהחומרה שברשותכם תואמת לדרישות.

 

אפשר להתחיל מהר מאוד: תבחרו בדמות וירטואלית מוכנה מראש, התחברו ותתחילו להסתובב. ברגע שתהיו בפנים, תוכלו לשנות את המראה שלכם על ידי רכישת צבע עיניים חדש, שיער חדש ומספיק ביגוד כדי למלא את הקטלוג של זארה. תקבלו 10,000 "דולר-שם", המטבע החוקי של המקום כדי להתחיל - ותוכלו לרכוש עוד כסף כזה תמורת כסף אמיתי.

 

כסף אמיתי על רחפת וירטואלית

 

זה נראה קצת טיפשי לבזבז כסף אמיתי על רחפת וירטואלית, אבל אחרי כמה שעות, באמת רצינו אחת כזו. אתם יכולים גם לקנות חפצים שתוכננו בידי קהילה גדלה והולכת של מפתחים. האתר תומך בשיתוף פעולה כזה בספקו עזרה בסקריפטים ללא תשלום.

 

עולם There מעוצב למופת, אבל ההסתובבות בו איטית למדי. יש המון פעילויות לכל טעם ולכל תחום עניין, החל במרוצי מכוניות באגי בחופים בתוליים וכלה בשיחות על עבודתו של הסופר איטלו קאלווינו. האתר היה מאוכלס בדלילות כשביקרנו בו - לא מפתיע מאחר שמדובר בבטא. בהתחשב בתפקיד החשוב של המשתתפים בעולמות הווירטואליים, חבר המושבעים טרם מסר את החלטתו. אבל נראה ש"שם" בהחלט הולך להגיע לשם.

 

iCity

ציון: ללא ציון

מחיר: חינם

 

iCity הוותיקה, המופעלת על ידי אתר תפוז, היא הקהילה המקוונת העברית הראשונה בתלת מימד. השפה העברית מוטמעת בממשק, ומופיעה גם בשלטי דרכים ובלוחות מודעות ברחובות ובמבני העיר. נוסף על כך, איזורים בתוך הקהילה הם העתק מדויק של מקומות בישראל. למשל, הגולשים יכולים לשוטט בסמטאות יפו העתיקה הווירטואלית ולהיכנס לבתים שמהווים העתק מדויק למקביליהם הפיזיים.

 

עם ההרשמה (חינם) לעולם הווירטואלי והכניסה ל-iCity, אתם בוחרים אווטאר מגליירת האווטארים במלון. שלטי הכוונה על קירות המלון מפנים לחדרים שונים בהם נמצאים "טיפוסים" שונים של אווטרים, מחולקים לפי קטגוריות שונות.

 

בשלב הבא עליכם לצבור את המטבע המקומי (כסף iC) ונקודות ניסיון המאפשרים לכם להשתלב באופן מלא בקהילה. עצם הכניסה והשהות ב-iCity מזכים אתםך בכסף ובנקודות ניסיון. דרכים נוספות הן מילוי משימות וביצוע תפקידים, ניהול מסחר בשוק הפשפשים, ועריכת מסיבות בביתכם. תוכלו אפילו לנהל מועדון לילה.

 

כדי להשיג עבודה, תוכלו לקרוא על המשרות הפנויות ב-iCity במרכז התעסוקה, הנמצא בארינה. לקהילת iCity יש אפילו אתר חדשות משלה (המימד הרביעי), הנכתב על ידי משתתפי העולם הווירטואלי. באמצעות הכסף תוכלו לשכור בית באחד מאזורי המגורים בעולם: בקיבוץ, ביפו, באיי רובינזון או במלון. תוכלו לצבור חפצים לביתכם בשוק הפשפשים, בדוכנים הפרטיים, או במסחר אישי עם אזרחי iCity. העולם של iCity השתנה מעט מאוד מאז השקתו בגלל מחסור בתקציבי פיתוח - הוא אינו יכול לעמוד בתחרות עם קהילות תלת מימדיות משוכללות אך התמיכה בעברית נשארת מעלתו העיקרית מבחינת המשתמש הישראלי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סימס און ליין. מאכזב
העולם של Second Life
There. בדרך לשם
ביקור בקיבוץ ב-iCity. קצת ציונות
מומלצים