שתף קטע נבחר

נסראללה דוחה את תנאי ישראל לעסקת השבויים

דיווחים לא מעודדים מלבנון: מנהיג חיזבאללה, השייח חסן נסראללה, הודיע רשמית למתווך הגרמני אורלאו כי הוא דוחה את תנאי ישראל לעסקת השבויים, ובראשם אי שיחרורו של המחבל סמיר קונטאר, מבצע הפיגוע בנהריה. עם זאת, בארגון עדיין לא מדברים על "פיצוץ" העסקה. חיים אברהם: נסראללה ממשיך במלחמת עצבים

חיזבאללה דוחה את תנאי ישראל לעסקת השבויים: מזכ"ל הארגון, השייח חסן נסראללה, הודיע למתווך הגרמני, ארנסט אורלאו, כי הוא דוחה את התנאים שהציבה ממשלת ישראל כשאישרה את עסקת חילופי השבויים -  כך מדווחים הבוקר (יום ב') כלי התקשורת בלבנון.

 

בכירי חיזבאללה תידרכו בעקבות ההחלטה את העיתונות הלבנונית, כדי להבהיר כי הסיכויים לעסקה, שבה אמורה ישראל לקבל לידיה את שלושת החיילים החטופים והאזרח אלחנן טננבאום - הולכים ונעשים קלושים. בתמורה אמורה ישראל לשחרר כ-400 אסירים, מרביתם פלסטינים ולבנונים.

 

העיתון הלבנוני "אל-מוסתקבל" מצטט הבוקר מקורות המקורבים לעסקה, המגלים כי נסראללה הודיע למתווך אורלאו במהלך פגישתם, לאחר ששמע את התנאים שהציבה ישראל, כי הוא דוחה את תנאי ממשלת שרון, ובראשם סירובה לשחרר את האסיר סמיר קונטאר, רוצחם של בני משפחת הרן ומי שהשתתף בפיגוע בנהריה ב-1979.

 

אמש ציפו הכל לנאום בנושא של נסראללה - אולם נראה כי הנאום הזה יתקיים היום, לאחר שהודיע הארגון על עמדתו באופן רשמי לגרמנים. בחיזבאללה, עם זאת, לא מודיעים לפי שעה על "פיצוץ" של העסקה: המקורות בארגון אמרו ל"אל-מוסתקבל" כי נסראללה לא צפוי להודיע על הפסקה מוחלטת של המשא ומתן בתיווך הגרמנים.

 

לדברי המקורות, מזכ"ל חיזבאללה דבק בעמדות שהציג עד כה במו"מ, אולם הוא משאיר פתח לאפשרות כי המתווך הגרמני ינסה לעשות "מאמץ אחרון", שלא ייתן לישראל מרחב תימרון רב. לכן לא יודיע נסראללה רשמית על קריסת המשא ומתן, אולם אין בכוונתו להמתין זמן ממושך מדי, מזהירים המקורות.

 

העיתון הלבנוני "א-ספיר" מדווח במקביל כי המתווך הגרמני עזב את ביירות עם "עמדות ברורות", שהוצגו לו על ידי מזכ"ל החיזבאללה. בחיזבאללה התרשמו כי החלטת ממשלת שרון לקבל את עסקת השבויים אולם ללא קונטאר מהווה "נסיגה מהעמדות עד כה".

 

גם העיתון הזה מעריך כי בקרוב יציג נסראללה את עמדתו באופו פומבי - ייתכן שבנאום שיישא באירועי "יום אל-קודס", ביום ששי הקרוב.

 

בהמשך היום שיגר חיזבאללה הודעה רשמית לסוכנויות הידיעות, ובה טען שנערך סבב שיחות חדש עם המתווכים הגרמנים בעניין עסקת השבויים. בהודעה נאמר שבשיחות "נעשה ניסיון לפתור את הנקודות במחלוקת".

 

"מלחמת עצבים של נסראללה"

 

חיים אברהם, אביו של החייל החטוף בני, אמר ל-ynet: "נסראללה ממשיך במלחמת העצבים שלו במשפחות ומנסה להשיג הישגים. אנחנו צריכים לחכות בסבלנות ולראות איך הצד שלנו מתקדם. אני רואה בזה חלק מהמלחמה הפסיכולוגית, ומאמין שבסופו של דבר העסקה תצא לפועל".

 

מוחמד, דודו של עומר סוואעד, אמר כי "חסן נסראללה משחק כאן ברגשות המשפחות, שכבר ראו לנגד עיניהן את חזרת הבנים לארץ. אני סומך על ראש הממשלה שרון ועל השרים שלו שיידעו לנהוג בצורה הנכונה על מנת לשחרר את מי שצריך - אחרת זאת תהיה בכייה לדורות".

 

השר עוזי לנדאו מהליכוד סבור ש"ממשלת ישראל לא צריכה להשתתף במלחמה הפסיכולוגית שמפעיל החיזבאללה ולדבוק בהחלטת הממשלה שנתקבלה - בלי להכנע לדרישות או לתכתיבים נוספים".

 

השר יוסף פריצקי משינוי, שתמך בהצבעה בממשלה בהסכם, אמר בתגובה לידיעות מלבנון: "אלה תרגילים לא רעים במו"מ, אבל קשה לי להאמין שנסראללה ימצא לגיטימציה לבנונית לא לשחרר 400 אסירים - בגלל סמיר קונטאר".


פורסם לראשונה 17/11/2003 07:37

 

בהכנת הידיעה השתתפו ורד לוביץ' ודיאנה בחור-ניר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
נסראללה. לא בלי קונטאר
צילום: איי פי
צילום: צביקה טישלר
חיים אברהם. זו מלחמת עצבים
צילום: צביקה טישלר
קונטאר. סלע המחלוקת
צילום: סבסטיאן שיינר
לנדאו. זו מלחמה פסיכולוגית
צילום: סבסטיאן שיינר
מומלצים