שתף קטע נבחר

פסק הלכה: "חותמי הסכם ז'נווה הם בוגדים"

פרסום ראשון: ועד רבני עמותת פיקוח נפש, המאגד 250 רבנים ובהם בנו של הרב עובדיה יוסף, מצהיר בפסק הלכה שפרסם כי החותמים על הסכם ז'נווה הם "בוגדים" ויש להעמידם לדין. אותו ועד רבנים פירסם פסקי הלכה נגד ממשלת רבין - זמן לא רב לפני הירצחו של ראש הממשלה. היועץ המשפטי: "קיים קושי לראות במונח בוגד כשלעצמו עבירה פלילית"

האם ההסתה חוזרת? ל-ynet נודע כי פסק הלכה שהוציאה קבוצת רבנים, ובראשם בנו הבכור של הרב עובדיה יוסף מנהיג ש"ס, הרב יעקב יוסף, טוען כי החותמים על הסכם ז'נווה הם "בוגדים". ההסכם אמור להיחתם בטקס בז'נווה הערב (יום ב').

 

על פסק ההלכה חתומים חברי ועד רבני "עמותת פיקוח נפש" בראשות הרב יעקב יוסף, הרב יוסף גרליצקי מחב"ד והרב דוד דרוקמן, רב העיר קריית מוצקין (שהוציא לפני מספר שבועות פסק הלכה לפיו יש לשרוף את ההסכם).

 

העמותה נוסדה בתקופת ממשלתו של יצחק רבין והיא מאגדת בתוכה כ-250 רבנים. רבני העמותה זכורים בין היתר כמי שפירסמו פסקי הלכה נגד ממשלתו של רבין ופעולותיה במהלך תהליך אוסלו. בין היתר הוציאו פסק הלכה לפיו "המוסר שטחים מביא לשפיכות דמים".

 

אמש התכנסו הרבנים והוציאו פסק הלכה חמור נוסף, הפעם נגד מחברי הסכם ז'נווה: המעשה מוגדר כ"בגידה", וחותמי ההסכם - "בוגדים". עוד נאמר בהחלטת הרבנים כי "יש להעמיד לדין את הישראלים המשתתפים בקרנבל ההסכם - באשמת חתירה תחת אושיות המדינה ועירעור ביטחון ישראל".

 

הרב דוד דרוקמן אישר ל-ynet את ההחלטה שלו ושל חבריו, והבהיר: "יש להעמיד את הפושעים האלה לדין בגין בגידה בעם ישראל. יש להוציא אותם מחוץ למחנה האנושי. הם פושטים את צווארינו לשחיטה".

 

בחלקו השני של פסק ההלכה תוקפים הרבנים את איציק סודרי, הדובר לשעבר של תנועת ש"ס, ואת עו"ד דוד גלס, היועץ המשפטי של ש"ס, שהוזמנו לנסיעה לז'נווה. בפסק הדין מכנים אותם הרבנים "סוררים ופורקי עול מלכות שמיים" וקוראים לרב עובדיה יוסף להתנער מהם לחלוטין.

 

איציק סודרי אמר בתגובה ל-ynet: "זה פסק הלכה הזוי של אנשים הזויים. אני מתפלא שיש מי שמוכן לקרוא להם בתואר הנכבד רבנים".

  

רובינשטיין: קשה לראות עבירה במונח "בוגד"

 

ח"כ אופיר פינס מהעבודה פנה בעקבות הפרסום ב-ynet ליועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, בדרישה לחקור את הרבנים המעורבים. לדבריו, מדובר ב"פסק הלכה חמור שיכול לעודד גורמים קיצוניים לקחת את החוק לידיים. הגיע הזמן להפסיק את הטיפול הסלחני ברבנים משתלחים שכנראה לא למדו דבר מרצח ראש הממשלה, יצחק רבין".  

 

היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, פרסם בתגובה הודעה ובה נאמר ש"במישור הפלילי קיים קושי לראות במונח בוגד כשלעצמו עבירה פלילית, אם כי ההיבט הפלילי של הדברים ייבחן לפי הנסיבות. עם זאת מצער וחמור מאוד שיש גורמים, קל וחומר רבנים ומנהיגי קהילות, הממשיכים להשתמש במונח טעון זה, בדרך המלבה שלא לצורך את השיח הציבורי הלגיטימי".

 

ואילו תומכי ההסכם שהגיעו לז'נווה לא הופתעו מפסק ההלכה נגדם. מנהל מטה ז'נווה, גדי בלטיאנסקי, אמר ל-ynet בתגובה: "על הציבור הדתי בראש ובראשונה מוטלת החובה להוקיע מתוכו את המשתמשים לשווא בדת ובהלכה כדי ללבות שנאה והסתה. מי שלא יתנער מדברי הבלע האלה עלול להיות שותף לתוצאות הרות האסון שעלולות לבוא".

 

שחק: יש דמיון בין דברי הרבנים לחמאס

 

הרמטכ"ל לשעבר אמנון ליפקין-שחק, מחותמי ההבנות, אמר בז'נווה כי "הרבנים האלה אומרים את מה שאמר אתמול החמאס - ויש ביניהם דימיון רב".

 

השר עוזי לנדאו אמר בתגובה כי "הסכם ז'נווה הוא מהגרועים שבהסכמים, אך אין מקום למונח בוגדים". לדבריו, "האנשים שמובילים את ההסכם הם אומנם חסרי אחריות ומסכנים את ביטחון ישראל, אך יש להיזהר במונחים שאותם בוחרים".

 

השר נתן שרנסקי אמר: "הסכם ז'נווה מזמין לחצים אדירים על ישראל וחזרה למסלול של ויתורים חד צדדיים שמזמינים טרור נגדנו, אך עם זאת אין מקום להוציא פסקי הלכה על צעד פוליטי זה או אחר". לדבריו, "אם פוליטיקאים יתחילו לשקול את צעדיהם לפי פסקי הלכה מהר מאוד נהפוך להיות מדינת הלכה הרחוקה ממדינה יהודית דמוקרטית".

 

יו"ר סיעת העבודה, ח"כ דליה איציק, אמרה בתגובה: "הקבוצה ההזויה הזו שהביאה עלינו רצח אחד צריכה להבין שהמילה בוגד חייבת להימחק ממונחי השיח והסיג הפוליטי. אני מקווה שהיועץ המשפטי לממשלה שומע את הקולות". 

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי, שליח ynet בז'נווה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 2, עובדה
חותמי הסכם ז'נווה
צילום: ערוץ 2, עובדה
צילום: שי גפן
שריפת הסכמי ז'נווה. הפסק האחרון של דרוקמן
צילום: שי גפן
צילום: מיכאל קרמר
הרב עובדיה. הבן סטה מהדרך?
צילום: מיכאל קרמר
צילום: גלי תיבון
לא עבירה פלילית. רובינשטיין
צילום: גלי תיבון
צילום: אתר הכנסת
פינס. לחקור את הרבנים
צילום: אתר הכנסת
שחק. מזכירים את החמאס
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים