שתף קטע נבחר

בג"ץ: התחייבות חיל האוויר לאלמנות טייסים - פסולה

השופטים דחו עתירה של נשות טייסים שנפלו להגדלת קצבת השארים שלהן. הם קבעו, כי ההתחייבות שניתנה לטייסי מילואים, לפיה במקרה בו יפלו במילוי תפקידם יוכרו כטייסים בשירות קבע, פסולה. לאור זאת, נשות טייסי מילואים לא יזכו לקצבת שארים כמו נשות טייסי קבע

בג"ץ דחה היום (ב') את עתירתן של שתי אלמנות צה"ל, שדרשו כי הרמטכ"ל יורה להכיר בבני זוגן המנוחים כאילו היו טייסים בשירות קבע בצה"ל, על אף שנפלו כשהיו במעמד טייסי מילואים. בכך ביקשו לממש הבטחה שניתנה להם עוד בחייהם על ידי הצבא, לפיה יכיר בהם לאחר מותם כטייסים בשירות קבע.

 

להכרה רטרואקטיבית זו יכולה היתה להיות משמעות כספית. המטרה שעמדה מאחורי העתירה היא, לזכות את אלמנות טייסי המילואים בגימלה נוספת הניתנת לשאריו של חייל קבע שנספה.

 

מאז נפלו בני זוגן חלפו 20 שנה. בינואר 2001 הגישו האלמנות את עתירתן לבית משפט. העותרות טענו, כי לטייסי המילואים ניתנה התחייבות על ידי חיל האוויר להשוואת זכויות משפחותיהם לאלה של טייסי הקבע, התחייבות שהיוותה נדבך חשוב בגיבוש נכונותם להמשיך ולשרת כטייסי מילואים בחיל האוויר, חרף הסיכונים הרבים הכרוכים בכך והמשמעויות האישיות והמשפחתיות הנובעות מכך.

 

השופטים אליהו מצא, אליעזר ריבלין ואיילה פרוקצ'יה, כתבו בהחלטתם כי נוהל ההתחייבות הרטרואקטיבי לשירות קבע בצה"ל שהונהג על ידי מפקדים ביחידות חיל האוויר הוא נוהג פסול שאינו יכול לעמוד עוד.

 

"היוזמה לעשייתו משקפת חריגה מסמכות ומהחובה החלה על כל רשות שלטונית להקפיד באורח דווקני על יישום עיקרון חוקיות המנהל ובכלל זה בכל הנוגע לכספי הציבור, ולפעול בהענקת זכויות כספיות על פי החוק בלבד.

 

"איש לא יחלוק על התרומה לעין שיעור של חיל האוויר וטייסיו להתמודדות המבצעית של צה"ל עם משימות ההגנה על ביטחון ישראל. איש לא יחלוק על המחיר הכבד מאד שחייל זה שילם בקורבנות של בכירי טייסיו וחייליו", כתבו השופטים. "איש גם לא יחלוק על הצורך להבטיח את דרכיהן של משפחות השיירים של טייסי חיל האוויר – חיילי מילואים וקבע כאחד ובחובה להטיב עימן ככל שהקופה הציבורית מתירה על מנת להקל עליהן במכאובן ולו בהתמודדות עם קשיי היומיום.

 

"אולם אמיתות אלה אינן מתירות בשום מקרה ובשום מצב להיזקק לשיטות פסולות כדי להשיג תוצאות שלא ניתן להשיגן בדרכים מקובלות ומוכרות על פי החוק", סיכמו השופטים את ההחלטה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודו בכר
חיל האוויר. ההתחייבות פסולה
צילום: דודו בכר
צילום: ליה כוכבי, דובר צה"ל
טייס בקבע שונה מטייס במילואים (ארכיון)
צילום: ליה כוכבי, דובר צה"ל
מומלצים