שתף קטע נבחר

משרד הבריאות מזהיר: בקרוב לא יהיו מיטות לאשפוז

ב-28 השנים האחרונות חלה ירידה של 34% במספר המיטות ביחס לגודל האוכלוסייה. רק 6% מהמיטות פנויות לקליטת חולים. בכיר במשרד הבריאות: "דווקא בימי החורף, לא נוכל לקלוט חולים חדשים. נראה יותר ויותר חולים במסדרונות"

קרוב היום בו לא יהיה עוד היכן לאשפז חולים חדשים. כך מזהיר דו"ח חמור של משרד הבריאות, אודות המצב המידרדר במוסדות האשפוז בישראל.

 

הדו"ח מעלה נתונים קשים על ירידה תלולה במספר המיטות בבתי-החולים: בשנת 2002 נרשמה ירידה של 34 אחוזים בשיעור המיטות (מספרן ביחס לגודל האוכלוסייה) לעומת 75', או של שבעה אחוזים לעומת 95' - דבר שגורם גם לירידה בשיעור ימי האשפוז. עקב כך, ישנה עליה בתפוסת המיטות בבתי-החולים, בעיקר במחלקות הפנימיות, העומדת על 94 אחוז.

 

לדברי ד"ר יצחק ברלוביץ', ראש מינהל רפואה במשרד הבריאות, המשך הירידה במספר מיטות האשפוז "תביא לכך שאולי נעבור את הקו האדום, וזה רע מאוד". לדבריו, "בתקופות חורף כמו עכשיו, לא יהיה איפה לאשפז חולים. אני צופה שכבר בשבועות הקרובים נראה יותר ויותר חולים במסדרונות".

 

הסיבה למצב הקשה, לפי ד"ר ברלוביץ', היא מחסור בכסף: "מדינת ישראל לא משקיעה בנושא הזה כבר כמה שנים. יש תכנית פיתוח לשירותי אשפוז, אבל לא נעשה דבר עם התכנית, ואנחנו צריכים להתמודד עם אוכלוסייה שמזדקנת יותר. זה תהליך שיחזור אלינו כמו בומרנג. עם ישראל עלול להיפגע, אם לא נפגע כבר".

 

גם בתחום בריאות הנפש ישנה ירידה במספר במיטות מאז שנות ה-70, אם כי בניגוד לאשפוז במחלקות רגילות, הדבר נעשה במסגרת תכנית של משרד הבריאות לשלב אנשים הסובלים מבעיות נפשיות בקהילה.

 

ד"ר יצחק ברלוביץ' מוסיף ואומר כי "למרות שהירידה במספר המיטות מתוכננת, המשך המגמה יהיה בעייתי אם אותם חולים לא יטופלו בקהילה". במשרד הבריאות מקווים שעד סוף 2004, כל נושא בריאות הנפש יועבר לקופות החולים, ואז ישתפר השירות שמקבלים בקהילה.

 

הדו"ח מתייחס גם לשיעור החולים בטיפול בדיאליזה, שנמצא במגמת עלייה בעשור האחרון: שיעור החולים שהיו מטופלים בישראל בסוף 2002 גדול פי 1.7 בהשוואה לשנת 89', כאשר 61 אחוזים מהחולים הם גברים ו-39 אחוזים נשים.

 

בשנת 2002 היו בישראל 3,808 חולים עם אי ספיקת כליות סופנית בטיפול בדיאליזה. על פי נתוני משרד הבריאות, בשנת 2001 היו בישראל 684 אלף טיפולי דיאליזה, המהווים גידול של פי שניים לעומת שנת 1990.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סי די בנק
רק 6% מהמיטות פנויות
צילום: סי די בנק
צילום: שאול גולן
יותר ויותר חולים יידחקו למסדרון (אילוסטרציה)
צילום: שאול גולן
מומלצים