שתף קטע נבחר

הצעה: בתי ספר לתלמידים אלימים במיוחד

יו"ר ארגון המנהלים הארצי בהסתדרות המורים מנמק את ההצעה יוצאת הדופן: האלימות במוסדות החינוך גואה והתלמידים האלימים רגילים לחוסר מרות מצד המורות. עוד בתוכנית: אפשרות הרחקה לצמיתות ממוסדות חינוך ואחריות פלילית של הורים

האלימות הגואה במערכת החינוך הניעה את יו"ר ארגון המנהלים הארצי בהסתדרות המורים, זאב דורות, לחבר מסמך הכולל שורה של הצעות חריגות למיגור תופעות האלימות בבתי הספר. דורות, שמשמש גם כמנהל בית הספר היסודי עין הקורא בראשון לציון, מבקש להקים בתי ספר מיוחדים לתלמידים אלימים ולהעסיק בהם מורים זכרים בלבד.

דורות מציין בדברי ההקדמה לחמשת עמודי המסמך שאותו שלח לסמנכ"ל משרד החינוך, מנחם כהן, כי "נגע האלימות התפשט במערכת החינוך כמגיפה והוא מחייב 'טיפול נמרץ' לחולה שמצבו בסכנה".

כאמור, על פי ההצעה יוצאת הדופן של דורות יוקמו בתי ספר שאליהם יופנו תלמידים אלימים במיוחד. בבתי ספר אלה יועסקו מורים ממין זכר בלבד. "בערים השונות, גדולות ובינוניות, יוקמו בתי ספר שאליהם יועברו, לאחר תהליך, התלמידים האלימים. בתי הספר המשמשים כמקלט יוכלו לקלוט תלמידים אלימים גם מישובים בפריפריה.

"המהלך זה אינו דורש תוספת תקציב ואין צורך לבנות בתי ספר חדשים. בעזרת ארגון מחדש ניתן לפנות בניינים רבים לצורך העניין על ידי איחוד בתי ספר קטנים, שינוי איזורי רישום והעלאת מספר התלמידים בכיתות. לבתי הספר אליהם יופנו התלמידים אלימים יגוייסו מורים ואנשי מקצוע מתאימים המסוגלים לתת תשובה ומענה לתלמידים מסוג זה", כתב דורות.

דורות הסביר השבוע כי התוכנית יוצאת הדופן תתאים רק לתלמידים שחוזרים על מעשיהם האלימים פעמים רבות: "זה צריך להיות הצעד האחרון שננקט כלפי תלמידים אלימים. התוכנית היא לא לתלמידים שהפריעו פעם אחת אלא למקרים בהם קלו כל הקיצים ושתהליכים ארוכים שנעשו לא הועילו. לדעתי, יש כיום תלמידים שמשתייכים לקטגוריה זו.

"לגבי ההחלטה לשלב רק מורים ממין זכר, אני רוצה לציין שתלמידים אלימים משתייכים לאוכלוסייה קשה מאד שהתרגלה כל חייה לחוסר מרות מצד מורות. אני מדבר על כך שבבתי הספר לתלמידים אלימים יהיו מורים גברים שהוכשרו לכך וידעו לנקוט את הדרך הנכונה".

דורות כתב לכהן: "יש להתפכח מאשליות ליברליות ולהפעיל פתרונות רדיקליים בתהליך הרפוי. צריך להנהיג משטר שונה בבתי הספר ולאפשר למוסדות החינוך אכיפתו. יש לקבוע כללים ברורים של עשה ואל תעשה! תלמיד שבילדותו יתרגל להפר מרות ותקנון, ימשיך לעשות זאת גם בהיותו מבוגר. כלומר, יהפוך לעבריין המפר את חוקי המדינה".

לצד היוזמה להקמת בתי ספר על טהרת המורים-גברים לתלמידים אלימים, הציג דורות רעיונות נוספים כדי להתמודד עם תופעת האלימות. בין השאר מבקש דורות להפקיע מהשירות הפסיכולוגי ייעוצי את הסמכות הבלעדית שניתנה לו בקביעת אופי המשמעת בבתי הספר ולפסול את הראוי לפסילה בחוזרי מנכ"ל שנשלחו בכל שנה לבתי הספר בנושאים כמו משטרו ונהגו של בית הספר, נוהל הרחקת תלמיד, אלימות ועוד.

דורות אף הציע להקים ועדה שבהרכבה תהיה דומיננטיות לאנשי השטח של מוסדות החינוך והיא תפעל כדי לקבוע כללים ומדיניות. את ההמלצות של הוועדה מבקש דורות לפרסם כ'תקנות שר', "שיבטאו", כלשונו, "את החשיבות שמייחס משרד החינוך להדברת האלימות".

דורות סבור גם שיש לתקן את חוזר המנכ"ל בנוגע להרחקת תלמידים מבית הספר, ולאפשר למוסדות החינוך להרחיק לצמיתות תלמידים המעורבים במעשים אלימים ולא עד עשרה ימים בשנה, כנהוג היום.

תגובת עוזרת דוברת משרד החינוך, עינת ברזילי, לרעיון: "נוכח האלימות הקשה הפושה בחברה הישראלית, מינתה מנכ"לית המשרד רונית תירוש, ועדה לבחינת נושא האלימות בראשותו של מנחם כהן. ליו"ר ארגון המנהלים זאב דורות וביקש ממנו להכין מסמך ובו הצעות לטיפול בנושא. המסמך שהכין דורות רק הגיע למשרד. לאחר שנלמד את ההצעות יחליטו כיצד ליישמם במערכת".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
תוכנית יוצאת דופן לטיפול בתלמידים אלימים במיוחד
צילום: שאול גולן
מומלצים