שתף קטע נבחר

ארדן תקף את אולמרט: בשם מי אתה מדבר?

סימון הסחורות מהשטחים והדיבורים על נסיגה חד-צדדית, שניהם מבית היוצר של השר אולמרט, עמדו במוקד ישיבת סיעת הליכוד. שרון התייצב לימינו בעניין הסחורות, שלום תקף. ובניגוד לציפיות, "זובור" לא היה שם

"אנו מתקרבים לרגע של הכרעה. לכל ברור כי הממשלה הפלסטינית החדשה אינה בשלה ואינה ערוכה ברצינות לקבל החלטות שיכולות לסלול את הדרך למשא ומתן". כך אמר הערב (יום ב') שר התעשייה, המסחר, התעסוקה והתקשורת, אהוד אולמרט, עם יציאתו מישיבת סיעת הליכוד בכנסת.

 

הסיעה התכנסה לדיון מדיני, בעקבות הודעתו של השר אולמרט כי ישראל תיענה לדרישה האירופית בעניין סימון מקורן הגיאוגרפי של סחורות המיוצאות - במטרה להבהיר האם יוצרו בשטחים (ובכלל זה ברמת-הגולן, מזרח ירושלים או בקעת-הירדן) או בתוך תחומי הקו הירוק.

 

במיוחד עוררה הישיבה עניין בעקבות הראיון שהעניק אולמרט לנחום ברנע מ"ידיעות אחרונות", ראיון בו דיבר על הצורך בנסיגה חד-צדדית נרחבת. הדברים עוררו זעם בקרב רבים מעמיתיו לסיעה, ובמועצת יש"ע נשמעו קריאות לפטר את השר.

 

את ישיבת הסיעה אפיין שקט מפתיע. בימים האחרונים נדמה היה כי חברי הסיעה יעמידו את אולמרט בפני "בית משפט שדה". אלא שבפועל, אולי משום שהנושא לא היה על סדר היום, ואולי מפני שיש לא מעט ח"כים שבשקט בשקט מסכימים עם הדברים שאמר אולמרט בראיון, הישיבה עברה בשקט יחסי, והשר לא נאלץ להתמודד עם התקפות או ביקורת יוצאות דופן.

 

עם זאת, נושא סימון המוצרים המיוצרים בהתנחלויות עורר מחלוקות. שר החוץ, סילבן שלום, מתח ביקורת על ההחלטה: "זה היה תמיד נושא מדיני, והזרוע המדינית היתה צריכה לטפל בנושא הזה. זה לא נושא כלכלי. בעבר עשינו הכל כדי לדחות את הסימון, ואפשר היה עוד למשוך זמן עד שהמגעים עם הפלסטינים יתחדשו".

 

אולמרט לא נשאר חייב, ואמר כי אין בכוונתו לחזור בו מהחלטתו. "אין לנו מקום להצטעצע בהעמדת פנים כלפי עצמנו ולסכן יצוא בסך 7.5 מיליארד דולר ומקומות עבודה. מה אתם באים להטיף מוסר? יש אוהבי הארץ ויש המפקירים אותה. אני לא מגלגל עיניים הצידה ומסתכל בעיני מי שאני מדבר איתו. אני שלם עם מה שעשיתי".

 

ראש הממשלה שרון ניצב לימין ממלא מקומו: "בעבר תמיד הצלחנו, באופן כזה או אחר, למשוך את העניין של סימון המוצרים. זה לא נושא חדש, אבל הלחץ גבר ואפשרויות התימרון הצטמצמו".

 

חברי הכנסת אלי אפללו, אברהם הירשזון ומיכאל איתן תמכו בהחלטת שר התמ"ת. ח"כ איוב קרא אמר כי "לא צריך להסתכל בראיה של 7.5 מיליארד או 120 מיליון. אני מתריע מפני כניעה ללחצים חיצוניים". יו"ר שדולת יש"ע בכנסת, ח"כ יחיאל חזן, אמר כי "מאז שאנחנו בשלטון, יש כרסום רב. לא הכל מספרים".

 

חבר הכנסת גלעד ארדן אמר כי "אולמרט מוביל את הליכוד בנושאים שלא תואמים את עמדותינו ואין לו סמכות לדבר בשמנו". השר השיב: "אני לא בורח מהחלטות. אני עודמ מאחוריהן, והיא החלטה נכונה".

 

ארדן תקף את חברו לסיעה גם בעקבות דבריו על נסיגה חד-צדדית:  "זה לא הוגן שכל אדם יחיד יקח את התואר שלו וידבר בשם הליכוד על תוכניות, שרק לפני כמה שנים הוא עצמו מתח עליהן ביקורת", אמר ארדן. "אני רוצה לדעת בשם מי אתה אומר את הדברים האלה".

 

בהכנת הידיעה השתתף אילן מרסיאנו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: פייר תורג'מן
אל תטיפו מוסר. אולמרט
צילום: פייר תורג'מן
לא הוגן. ארדן
מומלצים