שתף קטע נבחר

17 מאסרי עולם למתכנן הפיגוע ב"ציר המתפללים"

על נור ג'אבר נגזרו 17 מאסרי עולם לאחר שהוציא לפועל את הפיגוע בציר המתפללים בחברון בו נהרגו 12 ישראלים, ואת הפיגוע בעותניאל בו נרצחו ארבעה תלמידי ישיבה. הוא הודה כי עדכן את בכירי הג'יהאד בדמשק לאחר הפיגועים

בית המשפט הצבאי יהודה שבמחנה עופר גזר אחר הצהרים (ב') 17 מאסרי עולם מצטברים על נור ג'אבר, שהיה אחראי למותם של 16 ישראלים.

 

ג'אבר הורשע על פי הודאתו בכתב אישום הכולל שורה ארוכה של מעשים במסגרת ארגון הג'יהאד האיסלאמי שמטרתם לפגוע בישראלים. הסעיף המרכזי בכתב האישום מתייחס לחלקו של ג'אבר בהוצאתם לפועל של שני פיגועי התאבדות, האחד בציר המתפללים בחברון ב-15 בנובמבר 2002 והשני, פיגוע החדירה להתנחלות עותניאל ב-27 בדצמבר אשתקד, שגרמו למותם של 16 ישראלים.

 

ג'אבר הוביל את שלושת המחבלים אל ציר המתפללים בחברון והנחה אותם. עוד עולה מכתב האישום כי מטרת הפיגוע היתה לפגוע בישראלים באשר הם ולאו דווקא בחיילים. המחבלים ביקשו לפגוע במתפללים יהודים שיעברו בציר המתפללים בערב יום שישי אולם נתקלו באנשי כוחות הביטחון.

 

בסופו של דבר נהרגו בפיגוע 12 אנשי כוחות הביטחון, בראשם מח"ט יהודה אלוף משנה דרור ויינברג.

 

עוד נטען כי ג'אבר יזם, תכנן והוביל את הפיגוע בעותניאל. הנאשם אימן את שני המחבלים המתאבדים והוא זה ששלח אותם לבצע את פיגוע החדירה לעותניאל שכתוצאה ממנו נרצחו ארבעה תלמידי הישיבה במטבח חדר האוכל בהתנחלות.

 

"דרך הטרור נר לרגליו"

 

בגזר הדין כתבו השופטים: "איננו סבורים שיש צורך להכביר במילים באשר לנאשם ולשכמותו, אשר כל מהותם מכוונת לפגוע בישראלים. מדובר באדם אשר דרך הטרור והרצח היא נר לרגליו וללא מעצרו היה ממשיך להביא לקטל בקרב ישראלים. אדם כזה, אשר גם לא הביע חרטה, ולו מן השפה אל החוץ, אינו ראוי להלך חופשי או להתחשבות כלשהי אלא צריך הוא לשהות מאחורי סורג ובריח למשך כל ימי חייו".

 

במהלך הדיון אמר ג'אבר כי הוא ביצע את הדברים מרצונו. לדבריו הוא פעל מכיוון ש"ישראל הרגה תינוקות ונשים, הרסה בתים של פלסטינים וביצעה את הטבח במערת המכפלה".

 

בתשובת לשאלת כתבים, האם קיבל הוראות לפעולה ממפקדת הג'יהאד האיסלאמי בדמשק, הוא אמר כי לא קיבל הוראות לבצע פיגועים, אלא נהג לעדכן את ראשי הג'יהאד בנוגע לפיגועים שביצע. הוא הוסיף כי שוחח עמם "בטלפון ובדרכים אחרות". לדבריו, הוא גם שוחח עם ראש הג'יהאד בדמשק, עבדאללה רמדאן שלאח. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חברון. תכנן את ההתקפה על ציר המתפללים
צילום: לע"מ
צילום: דובר צה"ל
"בגלל שישראל פגעה בתינוקות"
צילום: דובר צה"ל
מומלצים