שתף קטע נבחר

עסקים ועשוקים

הסיבה שדברי "העשוקים" אינם זוכים לתהודה ניכרת היא שאין בישראל אופוזיציה כלכלית חברתית בעלת משנה סדורה

בגן הציבורי, מול המלון שבו נועדים המשתתפים ב"ועידת ישראל לעסקים", נערך כנס התרסה המכונה "ועידת העשוקים". הכוחות אינם מאוזנים: מכאן המחליטים, אשר התקשורת מגבירה את דבריהם, ומעברו האחר של הכביש הסבילים, המשמיעים קול ענות חלושה.

 

לא כך צריכה היתה להתחלק זכות הטענה, אבל לא בגלל אוזניה הכבדות של התקשורת אין דברי "העשוקים" נשמעים. הם תכופות קובלים על העיתונאים, שמחבבים יתר על המידה סיפורים צובטי לב וממעטים להטריח את קוראיהם בסוגיות כלכליות הדורשות עיון מעמיק.

 

הסיבה שדברי "העשוקים" אינם זוכים לתהודה ניכרת היא שאין בישראל אופוזיציה כלכלית חברתית בעלת משנה סדורה. מי שמבקש לזקק את קריאות התיגר ולהפיק מהן דבר ממשי, מוצא את עצמו לוכד ערפל. נגיד בנק ישראל, כך אומרים, צריך להוריד את הריבית במהירות רבה יותר כדי לאושש את המשק. שר האוצר, כך אומרים, צריך להאט את קצב הרפורמות כדי להפחית את הסבל שמוסב לקורבנותיהן. הוא גם לוקה באופיו, ולו רק ידע לדבר אל ליבם של נציגי העובדים, אין ספק שכעסם היה שוכך, והשביתות היו מתקצרות.

 

אולי הצדק עם המתלוננים, אבל קובלנותיהם עוסקות בתיקוני מקצב, בנימוסים ובהליכות. הן לא מצטרפות לחלופה רעיונית של ממש.

מנגד עומד קברניט בעל השקפת עולם צלולה, תהיה הדעה על צדקתה אשר תהיה. עיקריה הם הקטנת הממשלה, קיצוץ בתשלומי ההעברה ופירוק המונופולים הגדולים. התכלית היא אילוצם של אנשים רבים לשוב למעגל העבודה, הקלת הנטל מעל שכמם של משלמי המסים, פינוי כספי תקציב להשקעות בפיתוח, הסרת חסמים בירוקרטיים והגברת התחרות, הגוררת עמה הוזלת מחירים והטבה באיכות השירותים. אלה מהלכים כואבים, אבל מהי החלופה?

 

עילגותה מודגמת באמצעות אחת הכרזות המונפות ב"גן הכובשים". היא זועקת בצבעי אדום שחור ונושאת את דיוקנו של הגיבור הרומנטי "צ'ה" גווארה, פרוע זקן וחבוש כמותה. מתחת לקלסתר רשום בספרדית "האסטה לה ויקטוריה סיימפרה" ("תמיד, עד לניצחון"). כל מי שביקר בקובה, וכל מי שהיה איש צעיר בשנות ה-60 מכיר אותה. מדי פעם היא גם מונפת בהפגנותיהם של מתנגדי הגלובליזציה. מי האיש, ומה אומר לנו פרצופו?

 

הוא היה מאבות המהפכה הקובנית, והוא הקדוש המעונה שלה. עם ניצחונו של פידל קאסטרו התמנה לנגיד הבנק הממלכתי ולשר התעשייה. בהשפעתו הושלט בקובה משטר קומוניסטי. אחר-כך יצא להפיץ את מרד הנדכאים באפריקה ובמדינות אמריקה הדרומית, וסופו שנרצח בבוליביה. מאז המהפכה עברו 44 שנים. בקובה, השוכנת במרחק 180 קילומטרים מחופי מיאמי, שולט הרודן הוותיק בעולם, וכלכלתה היא מהנחשלות בחצי הכדור המערבי. ב"דיוטי פרי" של הוואנה מוכרים שעוני "סווטש" שוויצריים, שעל לוח המחוגים שלהם טבוע דיוקנו של "צ'ה". כדי לשרוד נאלצת המהפכה למכור את האייקון שלה לתיירים. אחסוך מכם את הנמשל.

 

"ליכוד" לכוד

 

אין לליכוד מדיניות. הלכידות המדומה שהציגה צמרתו עד לא מכבר שוב אינה קיימת. איש איש ודעתו. אחרי שאולמרט קירב את עצמו לאהוד ברק ולחיים רמון וזכה לתגובה מפתיעה במתינותה, חזר מאיר שטרית על עמדתו הישנה כי את גדר ההפרדה צריך היה להקים על הקו הירוק, וכי לשווא בזבזנו שישה מיליארד דולר. הוא הוסיף חידוש: ישראל צריכה ליזום ועידה בהשתתפות מדינות ערב ולהגיע לפתרון מוסכם.

 

זו גרסה של "ההצעה הסעודית", שנדחתה כלאחר יד על-ידי ממשלת שרון. מה שנחשב למלכודת פתאים, נתפס עתה על-ידי השר כנתיב מדיני מומלץ. לא נתפלא אם מחר יקום מי מהם וימליץ על נסיגה לגבולות ה-4 ביוני, תוך כדי הדגשת ההבדל התהומי שבינו לבין ביילין וחבריו: אני אסוג בלב קרוע והם – בשמחה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים