שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  יש פשרה: ברנבוים יקבל את פרס וולף

  שרת החינוך הודיעה תחילה כי לא תעניק למנצח את הפרס, אלא אם יתנצל על נגינת יצירה של ואגנר בפסטיבל ישראל. ברנבוים סירב להתנצל על עצם המעשה, אך הוסיף כי הוא מתנצל בפני מי שנפגע - ולבנת הודיעה כי יקבל את הפרס

  שרת החינוך התרבות והספורט לימור לבנת הודיעה הערב (ג') כי תעניק למנצח דניאל ברנבוים את פרס קרן וולף בו זכה, בסך 50 אלף דולר. זאת, לאחר שברנבוים אמר כי לא התכוון לפגוע באיש כאשר ניגן יצירה של ואגנר בפסטיבל ישראל לפני כשנתיים. 

   

  תחילת הפרשה אתמול אחר הצהריים כאשר הודיע משרד החינוך כי ברנבוים ומסטיסלב רוסטרופוביץ' הם הזוכים השנה בפרס, המוענק זה 25 שנה בטקס ממלכתי בכנסת. כמה שעות לאחר מכן הודיעה השרה לימור לבנת, המכהנת גם כיו"ר מועצת קרן וולף, כי היא מתנגדת להענקת הפרס לברנבוים. הסיבה: ברנבוים ניצח על יצירה מוזיקלית של ואגנר בפסטיבל ישראל בשנת 2001. לבנת דרשה שברנבוים יתנצל, על מנת שיקבל את הפרס בסך 50 אלף דולר לכל זוכה.

   

  בתגובה אמר ברנבוים כי הוא אינו מתנצל על המעשה - אך מתנצל בפני מי שנפגע מכך. "אם היו אנשים שנפגעו אני מצטער", אמר המנצח בראיון לרשת ב', וטען כי לשרה לבנת אין כלל סמכות חוקית למנוע ממנו את הפרס ולהפעיל לחצים על הקרן. הוא סיפר כי בכוונתו לתרום את סכום הפרס לתוכניות לקידום מוזיקה לנוער בישראל וברשות הפלסטינית.

   

  "אם אנחנו לא מנגנים אותו, זה לא בגללו. זה לא בגלל שהוא היה אנטישמי או לא. זה בגלל אסוציאציות שהנאצים בנו. על ידי כך אנחנו נותנים לנאצים את הזכות להחליט", אמר ברנבוים, "העובדה היא שמ-3,000 ומשהו איש יצאו אולי 40-50. ולא היו מהומות אח"כ". המנצח הוסיף בדבריו ביומן הערב של הרשת כי "מה שלי חשוב ומיוחד, זה שיש אנשים שראו את זה לנכון להעניק לי את הפרס ולהם אני אכיר תודה. זה הדבר החשוב ביותר לפי דעתי. כל הפעילות שלי היא גם כמוזיקאי, וגם כבן-אדם, היא לא לגרום לסקנדלים אלא לבנות גשרים, לא חומות".

   

  לאחר ששמעה את ברנבוים אמרה לבנת כי בכך מגיעה הפרשה לידי סיום וכי היא שמחה שברנבוים ראה לנכון להתנצל. ממשרד השרה נמסר: "אין ספק שברנבוים

  הוא מוזיקאי חשוב שמייצג את ישראל בכבוד בעולם, עם זאת, בשל תגובות נזעמות שקיבלנו, בין היתר מניצולי שואה, לאחר פרסום דבר הזכייה, בחרנו במדיניות מתונה וגרסנו שיספיק לנו שהוא יביע צער על הפגיעה שנגרמה. ההחלטה לא קשורה לדעותיו הפוליטיות של ברנבוים ולראייה גם במהלך הראיון שלו הוא המשיך לתקוף את הפוליטיקאים הישראלים ואת השרה לבנת. אנחנו לא צריכים שהוא יכרע ברך על ארבע ויאמר 'חטאתי פשעתי', אין לנו כוונה להעביר אותו מסכת השפלה, הוא אמר שהוא מצטער על הפגיעה ברגשות הציבור ובזה הסתיים הסיפור".

   

  לא ידעה

   

  במשרד החינוך הסבירו את הבלבול בהודעות שנמסרו אתמול לתקשורת בכך שההודעה הראשונה לעיתונות שהופצה לא עברה את אישורה של השרה, שכלל לא היתה מודעת לבחירת הזוכים. "בעקבות תקלה שנפלה בלשכת השרה, ההודעה הועברה ללא ידיעתה ולא על דעתה", נכתב בהודעה מתקנת שהוציא המשרד ובשיחת טלפון נמסר: "אם היו מביאים לידיעתה של השרה, היא לא היתה מאשרת את מתן הפרס". במשרד הזכירו עוד כי לאחר הקונצרט קבעו חברי ועדת החינוך של הכנסת כי ברנבוים פעל בניגוד לסיכום מול הנהלת פסטיבל ישראל. בהצבעה יוצאת דופן הם הכריזו על הפסנתרן והמנצח כעל "אישיות בלתי רצויה במוסדות התרבות בישראל", אלא אם יתנצל פומבית על המעשה.

   

  על מתן הפרס לברנבוים ולרוסטרופוביץ' החליט צוות שיפוט בינלאומי שמונה לפני מספר חודשים על-ידי קרן וולף, וכפי הנראה לא היה מודע להחלטת ועדת הכנסת. מנכ"ל קרן וולף, ירון גרודר, אמר לפני הראיון שהעניק ברנבוים כי "קרן וולף פועלת מתוקף חוק ממשלתי שקובע שהפרסים מוענקים בכנסת על-ידי נשיא המדינה. זה נכון שיש החלטה מקצועית של חבר השיפוט מצד אחד, אך מצד שני יש החלטה של ועדת הכנסת שברנבוים הוא אישיות בלתי רצויה. אם ברנבוים לא יתנצל הוא לא יוכל לקבל את הפרס. אין מדובר בהחלטה פוליטית וזו גם אינה ענישה של ברנבוים. אנחנו פועלים על-פי החוק. אני אישית כניצול שואה איני רואה בהחלטת הכנסת החלטה פוליטית".

    

  שריד ביקש מברנבוים: אל תתנצל

   

  בתגובה להחלטתה המקורית של השרה לבנת אמר ל-ynet ח"כ יוסי שריד כי הוא קורא לברנבוים שלא להתנצל כמצוות שרת החינוך וכי היא זו שצריכה להתנצל בפניו של המאסטרו.

   

  "השרה לבנת היא כשלון חרוץ בתחום התרבות והחינוך ומדי פעם היא זקוקה לספין תקשורתי שיזכיר לציבור שהיא בכלל מכהנת בשני התפקידים הללו", אמר שריד והוסיף: "אני יכול רק להתנצל בפני ברנבוים ובפני עולם המוזיקה והאמנות בכלל על כך שזו שרת התרבות שלנו. זה מביש, אבל זה המצב. ההחלטה שלה היא חלק מהחלטה כוללת להעניש את ברנבוים על כך שאינו מסתיר את דעותיו הפוליטיות ומנסה לטפח מוזיקאים פלסטינים וישראלים כאחד".

   

  לדברי שריד: "ברנבוים הוא חבר ומוזיקאי דגול שאני מעריץ. אינני מכיר הרבה אנשים שעושים שם כל-כך טוב ליהדות ולישראל כמותו. זה הנציג הכי משובח שיש לנו. אין אדם בעולם שאינו יודע מיהו ברנבוים. אני מניח שכשתתפרסם הידיעה בעולם יהיו רבים שישאלו מי זו הלבנת הזו שמענישה את ברנבוים. אני שלחתי לו מסר ובו אני מפציר בו שלא להתנצל כבקשת השרה. חשוב לי שיידע שאמנם שרת החינוך והתרבות אמרה את דברה, אבל זה לא דבר ישראל".

   

  יו"ר הכנסת, ח"כ ראובן ריבלין, אמר (לפני הראיון של ברנבוים) כי הוא נפגע אישית ממעשהו הפרובוקטיבי של דניאל ברנבוים - ולכן לא ישתתף בטקס חלוקת הפרסים אם ישתתף בו ברנבוים. "אני יושב ראש הכנסת, הייתי שר בממשלה, אני גם עורך דין, אבל קודם כל אני יהודי. מה שברנבוים עשה היתה בו התרסה נגד ניצולי השואה", אמר ח"כ ריבלין והדגיש: "פרס וולף יתקיים בכנסת בהתאם להוראת החוק ואם יוחלט להעניק לברנבוים את הפרס הוא יקבל אותו במשכן ללא נוכחותי. מדובר בהחלטה אישית שאינה קשורה להחלטה אם להעניק או לא להעניק לו את הפרס". 


  פורסם לראשונה 16/12/2003 10:42

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: שאול גולן
  התפשרה. לימור לבנת
  צילום: שאול גולן
  צילום:אי פי
  לא התכוון לפגוע. דניאל ברנבוים
  צילום:אי פי
  לאתר ההטבות
  מומלצים