שתף קטע נבחר

שוטרים סמויים בבית הספר

הפעילות הפלילית ההולכת וגואה בקרב בני נוער הובילה את המשטרה להחלטה שיש לפעול בתוך בתי הספר. שוטרים סמויים, המתחזים למורים, שרתים וכוח עזר, מוצבים בבתי הספר ועוקבים מקרוב אחרי התלמידים. מקור משטרתי: "מדובר בשלושה בתי ספר תיכוניים בנתניה, ביניהם בית ספר דתי אחד". יו"ר ועד ההורים העירוני, נגה זילברבוך: "אני ממש מצטערת שזה המצב אליו הגענו, כי זה סימן שבכל דרך חינוכית אחרת - נכשלנו"

חשיפה: משטרת נתניה הציבה שוטרים סמויים, המתחזים לתלמידים, מורים ושרתי בתי הספר בשלושה תיכונים בעיר במטרה לתפוס סוחרי סמים ועברייני רכוש, הנמצאים בין כותלי בתי הספר. פעילות ייחודית זו החלה לפני כחמש שנים. השוטרים מתערים בין תלמידי התיכון כדי להשיג מידע מודיעיני ולהביא למעצרם של החשודים בעבירות רכוש, סמים ואלימות.

 

עשרות סוחרי סמים

 

"הסוכנים מתחזים למורים, תלמידים ואפילו לשרתים, ומביאים אל המשטרה את המידע מקרב התלמידים", אומר מקור בכיר במשטרת נתניה. "בשנים האחרונות גילינו, כי אחוזי הפשיעה הגבוהים ביותר הם בקרב בני הנוער שמעורים באופן פעיל בפשיעה. משטרת נתניה החליטה להציב את הסוכנים הסמויים בתוך בתי הספר, על מנת שהעבודה שלהם תהיה יותר יסודית. בתוך בתי הספר קל יותר לתפוס את העבריינים, כי שם מתבצעת התארגנות בני הנוער".

 

ומה הצלחתם לעלות בחכתכם?

 

"מאז הושתלו הסוכנים בבתי הספר, נתפסו עשרות סוחרי סמים, והיד עוד נטויה. אנו גם פותחים תיקים לנערים שנתפסו משתמשים בסם, אך היות שבית המשפט אינו מעוניין להעמידם לדין, תיקים אלה נסגרים. גם אירועים של אלימות ועבירות רכוש המתבצעים בין כותלי בית הספר, לאחר שעות הלימוד, נצפים על ידי הסוכנים הסמויים, שפועלים בתוך חבורות הנערים העברייניות".

 

המקור סירב, לחשוף את שמות בתי הספר, אך גילה כי מדובר בשלושה בתי ספר תיכוניים בעיר, ביניהם בית ספר דתי. "בתי הספר נבחרו בעקבות מידע מודיעיני שהתקבל על הפעילות המתקיימת בתחומם ועל האוכלוסייה המגיעה אליהם. על מנת שלא לחשוף את זהות הסוכנים, לא אוכל לפרט את שמות בתי הספר, אך ייתכן ובעתיד יוצבו שוטרי בבתי ספר נוספים בעיר".

 

התלמידים: "זו הפתעה"

 

"אני מופתע לשמוע שיש סוכנים סמויים של המשטרה בתוך כיתות", אומר יוני מייזלר, תלמיד תיכון ויו"ר מועצת הנוער העירונית. "זה נשמע דמיוני לחלוטין, למרות שכבר היו משמועות על שוטרים סמויים מסתובבים בשטח בתי הספר בנתניה, בזמן ההפסקות. אבל הידיעה שהם ממש מתחזים ונכנסים לכיתות, מאד מפתיעה".

 

אתה תומך בפעילות המשטרתית בבתי הספר?

 

"יש לי רגשות מעורבים בנושא. מצד אחד, אני מבין את החשיבות שבעניין, אבל מצד שני, קשה לי לתפוס את זה. אני רואה את השוטרים כספקי עזרה, סיוע והצלה לתלמידים, ולא כגורמים מאיימים"

 

תלמידה (17), באחד התיכונים בהם הוצב סוכן משטרתי, נשמעה זועמת יותר: "המשטרה מנצלת את תמימותם של התלמידים על מנת להשיג את מטרותיה. במשך השנים לימדו אותנו בבתי הספר לתת אמון באנשים, לספר על בעיותינו למורים, להיות חברים בלי חשש. האפשרות שאחת ממורות בית הספר, או אחת מחבברי לכיתה הינו סוכן סמוי, מבלבלת, מפתיעה ומזעזעת ביותר. אם בית הספר היה מודיע על הימצאותם של השוטרים בכיתות מראש, הייתי רגועה יותר".

 

הורים: "רק אם נחוץ"

 

יו"ר ועד ההורים העירוני, נגה זילברבוך: "אני ממש מצטערת שזה המצב אליו הגענו. זה סימן, שבכל דרך חינוכית אחרת - נכשלנו - שוטרים סמויים זה אומר, שעברנו לפתרון של כוח. נכון שאם אני צריכה לבחור בין שוטרים סמויים בחצר בית הספר לבין להשאיר את המצב כמו שהוא, קרי אלימות, סמים וכל הבא ליד, אז ברור שאני בוחרת בכל צעד שיעזור למגר את תופעת הסמים והאלימות בתוך בתי הספר. אבל צריך לשים את הדברים בפרופורציה, ולהשתמש באופציה הזו רק במקומות בהם היא נחוצה. כדי לבצע פעילות מונעת, לא צריך את התערבות המשטרה".

 

מפקד תחנת נתניה, סנ"צ ברונו שטיין סרב להגיב לגבי בנושא, אך ציין כי "כל האמצעים החוקיים של המשטרה כנגד עבריינות נוער – יופעלו כנגדה. הטיפול בנושא הוא בעיה אסטרטגית. צריכים לטפל בנוער, כדי שלא יצמח לפשיעה. כל מהלך שאנחנו יכולים לפעול בו על פי חוק, אנחנו נעשה, זאת כדי למנוע את הבעיה. אנחנו לא נחסוך ולא חוסכים ברעיונות ובאמצעים בנושא".

 

האם אתה רואה בסוכנים סמויים בתוך בית הספר, כלי אפקטיבי לטיפול בעבריינות נוער?

 

"אני חושב, שכל מה שבסופו של דבר יפחית את השימוש והמכירה בבתי הספר, הוא כלי יעיל ואפקטיבי לטיפול בתופעה. גם אם בני נוער לא יגעו בסמים מתוך פחד, ולא ייחשפו לסמים רק בגלל הפחד הזה, אנחנו נשתמש בכלים הללו".

 

מעיריית נתניה נמסר: "העירייה תומכת בכל פעולה חוקית שמבצעים משרד החינוך או משטרת ישראל, שתביא לצמצום רמת האלימות והשימוש בסמים ואלכוהול. ראש העירייה מברכת את מפקד משטרת נתניה, ומעריכה את העובדה שלמרות הקשיים הרבים בהם נתונה המשטרה ועומס המשימות, היא מוכנה להקצות כוחות לטיפול בנושא, שהוא כל כך חשוב לכל הורה בעיר".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ג'רמי פלדמן
מידע מבפנים. שוטרים סמויים בבתי הספר
צילום: ג'רמי פלדמן
מומלצים