שתף קטע נבחר

מיוחד: הקלטות הסודיות של עמרי שרון

"הפרוייקט ביוון מורכב", אומר עמרי שרון בקלטת שהגיעה לידי "ידיעות אחרונות", הקושרת אותו לכאורה לפרשת האי היווני. "ישבתי עם אפל והוא הראה לי אותו. אם זה מצליח, יש שם מספיק כסף לקחת כדי לשלם לכולנו וללכת מכאן, אבל אני סקפטי". יוסי שריד: "משפחת שרון היא כמו משפחה של שליטים במדינות מפגרות"

פרסום ראשון: "אם הפרוייקט ביוון יצליח, יהיה מספיק כסף לקחת" - כך אומר חבר-הכנסת עמרי שרון, בנו של ראש הממשלה, בקלטת וידאו שקושרת אותו לכאורה לפרשת האי היווני, והגיעה לידי "ידיעות אחרונות".  

 

בית-משפט השלום בתל-אביב התיר אחר הצהריים (יום ב') לפרסם את תמליל הקלטת, שצולמה באוקטובר 99', ובמהלכה מתייחס חבר-הכנסת לפרשה, בה נחקר בשבוע שעבר באזהרה במשך שעות ארוכות.  

 

המשטרה מנהלת כבר שנתיים חקירה בחשד לכך שהקבלן ואיש העסקים דוד אפל העביר לראש הממשלה אריאל שרון שוחד תמורת סיועו בקידום עסקיו ביוון ובלוד. על-פי החשד, העניק אפל לשרון עזרה פוליטית וכלכלית, ואף חתם עם בנו גלעד על חוזה ייעוץ בסכום של שלושה מיליוני דולרים, תמורת שירותיו.

 

לפני מספר שבועות שמה המשטרה ידה על קלטת, בה מתייחס עמרי שרון לעסקיו השונים של אפל. "אתה מכיר את הפרוייקט המגלומני הזה ביוון", הוא נשמע אומר לבן שיחו, דוד ספקטור, ששימש באותה עת כיועץ האסטרטגי של אריאל שרון ומשפחתו. "אמרתי לגלעד שזה ייפול. לאפל אין כסף".

 

"אני ישבתי איתו, הוא (אפל) הראה לי את זה. צריך פה... תחנת כוח. נקודת המבט הלוגיסיטית שזה, אנרגיות, מים, טיפול בתוצרים, זבל... הביוב פה... זה תל-אביב. בונים את תל-אביב כאילו חדשה עכשיו".

 

"הם עשו מכה בפרוייקט גני-אביב", ממשיך שרון. "הם עשו כמה רכישות של מקרקעין ארוכי טווח. הכל הפקר. קנו דברים בצורה פראית בלי לראות פירות. הם קנו בגבעת-שמואל, ושם זה מסתבך עם פקיד ממינהל מקרקעי ישראל בשם עודד טל...חקירה עניינים. כשהם קנו המכרז היה דבר אחד. אחרי המכרז שינה את זה שם מישהו, המינהל (מקרקעי ישראל)... תדע לך, אם אתה מחפש פרשיות שחיתות המינהל זה המקום".

 

"כרגע מחבר אותך מי שצריך לג'ינג'י, שיוכל להוציא לך את הדברים, כי יש לו את הכול וגם את הדרך לפתור דברים. עכשיו... הם קנו שם, הם קנו בגינתון, הם קנו את המושב כולו. הפרוייקט ביוון מורכב, ישבתי עם אפל והוא הראה לי את זה. אם זה מצליח, יש שם מספיק כסף לקחת, לשלם לכולנו (המילה 'כולנו' מעומעמת, ג"ו) וללכת מכאן. אבל אני סקפטי".

 

החקירה בשלבי סיום

 

פרשת האי היווני נחשפה ב"ידיעות אחרונות". על-פי הפרסום, בתקופה הרלוונטית להענקת תואר היועץ לבנו של שרון, ולהזרמת מאות אלפי דולרים לכיסיו, נענה אריאל שרון עצמו (שהיה בתקופת ההתקשרות בין בנו לבין אפל שר החוץ בממשלת נתניהו, ראש אופוזיציה, ולבסוף - ראש ממשלה) לבקשותיו החוזרות של אפל להפעיל את סמכויותיו הממלכתיות כדי לקרב בין איש העסקים הפרטי לבין צמרת השלטון ביוון. זאת על רקע קשיים משפטיים בהם נתקל אפל כשניסה לקדם את הקמת פרוייקט הנופש שלו ביוון.

 

במסגרת ניסיונו של אפל לרכוש אי ביוון, הבטיח איש העסקים דוד אפל עזרה פוליטית ולוגיסטית לשרון ולראש עיריית ירושלים, אהוד אולמרט, כשהתמודדו ביניהם בפריימריס הפנימיים על ראשות הליכוד. בתחקיר "ידיעות" נחשף גם כי השניים השתמשו במעמדם הממלכתי כדי להעניק לאפל עזרה בקידום הקשרים שלו עם אנשי ציבור ביוון.  

 

במשטרה העריכו השבוע כי חקירת הפרשה תסתיים בקרוב, והמלצות המשטרה יועברו לבחינת פרקליטות המדינה.

 

שריד: "כמו משפחת שליטים במדינות מפגרות"

 

ח"כ יוסי שריד (מרצ) אמר בתגובה: "משפחת שרון היא כמו משפחה של שליטים במדינות מפגרות, שעולה לשלטון כדי לעשות קופה, לחסום את המדינה, ולהיפרד בבוא הזמן מן השלטון כאשר המשפחה כבר מסודרת לכל החיים מבחינה כספית. עכשיו כבר ברור שגם עמרי שרון מעורב עד מעל הראש בפרשת האי היווני".

 

ח"כ אופיר פינס (עבודה) אמר בתגובה: "המשטרה מיהרה ככל הנראה להודיע, כי עומרי שרון אינו מעורב בפרשת האי היווני. הפרשה הולכת ומסתעפת ולאט לאט מסתבר כי הדברים לא נעשו בתמימות. למרות הניסיונות לשבש את החקירה, האמת יוצאת לאור - והאי היווני נראה כמעט ישראלי מתמיד, מוקף במים העכורים של מפלגת השלטון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכאל קרמר
"לאפל אין כסף". עמרי שרון
צילום: מיכאל קרמר
צילום: רוני שיצר
האחים לבית שרון. גלעד ועמרי
צילום: רוני שיצר
צילום: אבי כהן
"קנו בצורה פראית בלי לראות פירות". דוד אפל
צילום: אבי כהן
מומלצים