שתף קטע נבחר

זכרון יעקב: חשמל זורם בין גלגליך

תוכנית מהפכנית: נסיעה על פס ההרעדה תיצור אנרגיה חשמלית שתפעיל את התאורה ברחוב. המטרה: חיסכון בכסף ומניעת זיהום אוויר

מועצת זכרון יעקב תפעיל תוכנית ניסיונית, על פיה, נסיעה בכלי רכב על פס הרעדה מיוחד שיושתל בכביש, תייצר אנרגיה חשמלית שתפעיל את התאורה ברחוב. התוכנית, שנועדה לצמצם זיהום אוויר ולשפר את איכות הסביבה של התושבים, נחנכה לאחרונה, במעמד ראש המועצה אלי אבוטבול, והוגה הרעיון, רון חן מקיסריה.

 

בטקס הוצגה התוכנית המהפכנית לייצור אנרגיה חשמלית על ידי המכוניות הנוסעות בכביש. על פי התוכנית, לאורך הכבישים, יוצבו אחת לכל כמה מאות מטרים, מעין פסי הרעדה שיפעילו מנגנון לייצור זרם חשמלי. מהאנרגיה שתווצר יופעלו תאורת הרחוב, הרמזורים ושלטי החוצות המוארים בעיר.

 

"המערכת פועלת על פי העיקרון של ניצול האנרגיה הקינטית והפיכתה לאנרגיה חשמלית. מדובר בחלופה לתהליך ייצור חשמל, שהיה נהוג עד כה משריפת פחם בתחנת הכוח. בדרך זו נמנע זיהום סביבתי, וגם מתאפשר חיסכון בחשמל", אומר חן, שלדבריו, רשם על התוכנית פטנט עולמי.

 

רון חן (39), שימש כמנהל המרכז המדעי "שרניר" לילדים מחוננים בנתניה, לפני כשנתיים נסגר המרכז בעקבות המיתון במשק, והוא התמסר לפיתוח פטנטים בתחום איכות הסביבה הבריאות והאנרגיה. חן ציין, כי בימים אלו מתבצע גיוס של בעלי הון ומשקיעים לבניית האבטיפוס הראשון בזכרון יעקב. "בתוך חצי שנה נוכל כולנו ליהנות מפירות ההמצאה", טען.

 

ראש מועצת זכרון יעקב, אלי אבוטבול, מקדם בברכה את היוזמה: "אנו נהיה הראשונים ליישם את התוכנית, בעזרת יזם. אנו מברכים על הרעיון, ונשמח אם הוא יצליח. הנושא יקודם כבר בימים הקרובים, ובשלב ראשון תפעל המערכת החדשנית בשניים-שלושה רחובות בזכרון יעקב. איכות הסביבה זו ספינת הדגל של מועצת זכרון יעקב".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובי זכאי
תנועת המכוניות תפעיל את התאורה ברחובות
צילום: דובי זכאי
מומלצים