שתף קטע נבחר

הממונה הכריז רשמית: עלית מונופול בקפה שחור

לאחר שבשנת 1989 הוכרזה עלית כמונופול בתחום הקפה הנמס, הכריז היום הממונה על ההגבלים העסקיים, דרור שטרום על עלית כמונופול בקפה שחור

הממונה על ההגבלים העסקיים, דרור שטרום, הכריז היום (ד') על חברת עלית כמונופול בקפה שחור. כפי שפורסם לראשונה ב"ידיעות אחרונות", הגיע הממונה למסקנה זאת בעקבות בדיקות שערכה לאחרונה המחלקה הכלכלית ברשות ההגבלים. ההכרזה מצטרפת להכרזה על עלית כמונופול בשוק הקפה הנמס, בשנת 1989.

 

בדיקת כלכלני הרשות העלתה, כי שוק הקפה השחור הוא שוק נפרד משווקי הקפה האחרים, בהם הקפה הנמס וקפה אספרסו. מסקנה זו התקבלה לאחר ניתוח מאפייני ההכנה והצריכה של סוגי הקפה השונים, ולאחר שיחות עם גורמים העוסקים בייצור ובשיווק קפה.

 

עלית שולטת ב-80% משוק הקפה השחור, בעוד שקפה לנדוור מחזיק ב-7.5% מהשוק, כתר ב-3%, נחלה ב-1.2% וקליית-גת ב-0.6%. שוק הקפה השחור בישראל מוערך ב-250 מיליון שקל בשנה. עלית שולטת שנים רבות בתחום, אך עד עתה לא התערב הממונה על ההגבלים בנושא, מאחר שהשוק התאפיין בחוסר חדשנות ולא נכנסו מתחרים חדשים.

 

המניע לבדיקת תחום הקפה השחור על ידי הממונה היה כשלון חדירתו לשוק של קפה רג'ואן, כשותפות בין ויסוצקי וחברת רג'ואן. לאחרונה נטען שההכרזה של הממונה נועדה למנוע ניצול כוחה לרעה של עלית עם השקתו מחדש של קפה רג'ואן, הפעם על-ידי ויסוצקי לבדה, לאחר שרכשה את זכויות המוצר.

  

משמעות ההצהרה של הממונה היא שהמדינה תוכל לפקח על מחירי הקפה השחור של עלית, ולהגביל את פעילותה של עלית מול המשווקים, כדי למנוע ממנה לנצל את כוחה המונופולי לרעה. חוק ההגבלים העסקיים מתיר לגופים לפעול כמונופול, אך על פי החוק, ניצול לרעה של הכוח המונופוליסטי מהווה עבירה פלילית. 

 

 

 

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביגיל עוזי
עפרה שטראוס, שטראוס-עלית: מונופול בקפה השחור
צילום: אביגיל עוזי
מומלצים