שתף קטע נבחר

ח"כ פרץ: מתנצל על שאמרתי כי "היועץ גרוע מהיטלר"

יו"ר סיעת ש"ס היום: "התנהגתי בצורה לא שקולה, אולם רובינשטיין נהג בצורה לא מקובלת והסיר את חסינותי כמו גנב בלילה". אתמול ביקש רובינשטיין להסיר את חסינותו של חבר הכנסת, החשוד בקבלת שוחד, הפרת אמונים וקבלת דבר במרמה, וח"כ פרץ הגיב: "היועץ רודף ספרדים וחרדים, הוא גרוע מאייכמן והיטלר"

הסוף לפרשה המביכה? יו"ר סיעת ש"ס, ח"כ יאיר פרץ, התנצל הבוקר (יום ו') על דבריו הקשים אמש נגד היועץ המשפטי לממשלה אליקים רובינשטיין. "אני מתנצל בפני היועץ. התנהגתי בצורה לא שקולה. פעלתי מתוך כעס רגעי ודברי לא הובנו כהלכה. תחושת הרדיפה עדיין מקוננת בתוכי. רובינשטיין נהג בצורה לא מקובלת והסיר את חסינותי כמו גנב בלילה", אמר פרץ.

 

אתמול חולל פרץ סערה כשאמר כי "היועץ המשפטי לממשלה גרוע מאייכמן והיטלר". זאת בעקבות פנייתו של רובינשטיין ליו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, בבקשה להסיר את חסינותו של פרץ, כדי שניתן יהיה להעמידו לדין. הוא חשוד בקבלת שוחד, הפרת אמונים, קבלת דבר במרמה וניסיון לקשירת קשר להשגת מטרה אסורה.

 

טיוטת כתב האישום כוללת שני אישומים נגד חבר הכנסת פרץ: באישום הראשון מיוחסת לו עבירה של נסיון לקשירת קשר להשגת מטרה אסורה, בעקבות אירועים שהתרחשו בחורף 97', במהלכם ניסה לכאורה להשיג בעזרת אחרים תעודת תואר ראשון כוזבת מאוניברסיטת בר-אילן. זאת, אף שלא עמד בדרישות האקדמיות של האוניברסיטה  לתואר ראשון, ואף לא נרשם לאוניברסיטה כדין.

 

האישום השני מייחס לפרץ עבירות של לקיחת שוחד, הפרת אמונים וקבלת דבר במרמה. נכתב כי בשעה שכיהן כעוזר שר העבודה והרווחה, בשנת 98', נרשם פרץ ללימודי תואר ראשון בחינוך בשלוחת ברלינגטון, כאשר מנכ"ל חברת "מודום", אשר הפעילה את השלוחה, איפשר לו ללמוד בשלוחה מבלי שנדרש לשלם את שכר הלימוד.

 

בתמורה למתן הפטור משכר הלימוד, על-פי טיוטת כתב האישום, איפשר פרץ למנכ"ל חברת "מודום" להמליץ על שלוחת ברלינגטון בפני פעילים שונים של ש"ס בלשכתו במשרד העבודה והרווחה, ואף השיג מכתב המלצה לשלוחת ברלינגטון משר העבודה והרווחה דאז. 

 

"החליף את השער"

 

עוד נכתב כי פרץ הגיש, כחלק מחובותיו לשם קבלת התואר, עבודות של תלמידה אחרת שהושארו בספריית השלוחה כעבודות לדוגמה, וזאת לאחר שהחליף את עמוד השער לעמוד הנושא את פרטיו האישיים. על סמך מצג שווא זה, כמתואר בפירוט בכתב האישום, קיבל פרץ מברלינגטון קולג' זכאות לתואר ראשון בפסיכולוגיה, זכה להכרה רשמית לכך ממשרד החינוך ואף הציג את עצמו באופן רשמי כבעל תואר ראשון מאוניברסיטת ברלינגטון.

 

ביחס לאישום הראשון אמר ח"כ פרץ בחקירתו כי אכן פנה לאדם שטען שיש לו אפשרות לסייע בעניין זה כדי לבדוק אפשרות קבלת תואר. הוא ציין עם זאת כי הפניה נעשתה בתום לב ומתוך כוונה להשגת התעודה בדרכים כשרות בלבד.

 

באשר לאישום השני, ח"כ פרץ אמר שלא נדרש לשלם עבור התואר ו"אינו יודע לגבי כוונותיהם הנסתרות של אנשי השלוחה באי דרישת התשלום".

 

הוא הוסיף כי כוונתו היתה לשלם את שכר הלימוד כאשר יפיק תועלת כלשהי מהתעודה, אך בסופו של דבר, התואר לא הקנה לו דבר והוא לא קיבל בעקבותיו תוספת שכר או טובת הנאה כלשהי. בעניין העבודות שהוגשו על ידיו, הודה פרץ בסופו של דבר שהגישן לאחר שהחליף את עמוד השער.

 

לא ברור כיצד תנהג ועדת הכנסת בפרשה, אחרי שהשבוע דחתה כבר שתי בקשות להסרת חסינותם של הח"כים יחיאל חזן ומיכאל גורלובסקי מהליכוד, בפרשת "ההצבעות הכפולות".

 

"היועץ גרוע מאייכמן והיטלר"

 

ח"כ יאיר פרץ תקף בחריפות את החלטת היועץ המשפטי, והבהיר כי אין לו כל כוונה לוותר על חסינותו. לדבריו, רובינשטיין רודף אותו באופן אישי. "אני אבקש למנות יועץ אחר, אחד שלא רודף ספרדים וחרדים, ואם הוא ימצא לנכון להעמיד אותי לדין, לא אסתתר מאחורי החסינות".  

 

"לא קיבלתי תעודה לא השתמשתי בה", מבהיר פרץ. "יש אלופים, סגני אלופים, קצינים בכירים ובכירים בשירות המדינה, שעניינם בפרשת אוניברסיטת לטביה נידון בבתי-דין משמעתיים של נציבות שירות המדינה. מה הוא רוצה ממני? היועץ המשפטי סובל מלהיטות יתר, חיידק טורף כלפי חרדים וספרדים".

 

לטענת פרץ, היועץ המשפטי כבר איים עליו בעבר, במהלך סכסוך שפרץ ביניהם. הוא סירב לפרט. "הוא שלח איום דרך בכיר שירדוף אותי עד חרמה, אני עוד אספר איך יש לו דם על הידיים, תרתי משמע. עובדה שלאליק רון, שקיבל תעודה והשתמש בה, התייחסו אחרת". בשיחה עם כתב רשת ב', אמר פרץ: "היועץ גרוע מאייכמן ומהיטלר".

 

"ההשתלחות שברה שיא חדש"

 

שר המשפטים, יוסף (טומי) לפיד, גינה בחריפות את הדברים: "קשה להעלות על הדעת שישראלי ויהודי, שהוא גם חבר כנסת, יעז להשתמש בלשון בזויה כזו נגד יועץ משפטי שהוא, אגב, גם אדם דתי, וכל זה מפני שביקש להסיר את חסינותו. אני מקווה שיו"ר הכנסת וועדת האתיקה של הכנסת ינקטו צעדים מתאימים כדי להדביר את הנגע הזה של השתלחות ששברה שיא חדש".

 

יו"ר הכנסת ריבלין אמר כי "גם כאשר מצווים אנו שלא לתפוס אדם בשעת צערו, אוי לאזניים שכך שומעות. זו עוד התטבאות אומללה, איומה ונוראה". גם ח"כ רוני בריזון משינוי גינה בחריפות את ההתבטאויות: "צריך להפסיק להשתמש בטרגדיה הגדולה של העם היהודי", אמר, אך קרא לדון בנושא החסינות "באופן ענייני ותוך התעלמות מההתבטאויות הקשות".


פורסם לראשונה 25/12/2003 17:47

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גלי תיבון
החליף רק את עמוד השער. פרץ
גלי תיבון
צילום: גלי תיבון
אולי הפעם הבקשה תיענה? היועץ רובינשטיין
צילום: גלי תיבון
צילום: רויטרס
להדביר את הנגע. לפיד
צילום: רויטרס
מומלצים