שתף קטע נבחר

10 מיתוסים על תזונת האם בהנקה

האם מותר לעשות דיאטה בתקופת ההנקה? האומנם האם צריכה להימנע מקטניות, מאכלים מתובלים קפה ומשקאות מוגזים? האם יש מזונות שמגבירים את ייצור החלב? הדיאטנית טובה קראוזה עושה סדר במיתוסים הנפוצים ביותר בנושא

נשים מיניקות רבות נתקלות בהמלצות ובאיסורים שונים בנוגע למזון שעליהן לאכול. ממליצים להן לשתות הרבה בירה שחורה אבל להימנע ממשקאות מוגזים, להתרחק ממוצרי חלב פרה, או לחלופין, דווקא לשתות הרבה חלב.

 

רוב ההמלצות האלה נובעות ממידע מוטעה, שעלול לגרום לנשים לוותר על ההנקה מראש או להפסיק אותה ללא הצדקה. הנה 10 מיתוסים נפוצים - והאמת שמאחוריהם.

 

1. בהנקה חייבים לאכול רק מזון בריא, אחרת החלב לא יכיל את כל הוויטמינים: לא נכון!

 

נשים רבות חוששות שאם לא אכלו טוב כמה ימים, הדבר ישפיע על החלב שלהן ועדיף להאכיל את התינוק בתרכובת מזון לתינוקות (תמ"ל). אך אין סיבה לדאגה, שינויים קצרי טווח בתזונה לא משפיעים על כמות החלב שמייצרת האם ואיכותו. במחקרים נמצא שגם כשהתזונה של האם אינה מושלמת, עדיין החלב שלה מכיל את כל רכיבי התזונה והחומרים הייחודיים לחלב אם, שלהם התינוק זקוק.

 

עם זאת, כשהאישה סובלת מתת תזונה מתמשכת או ממחסור בוויטמינים כמו A ,D ,B6 או B12, גם חלב האם יכיל רמות נמוכות של ויטמינים אלו, ולכן עליהן לשפר בהתאם את תזונתן ובמקביל ליטול תוספים של הוויטמינים החסרים. כך רמות הוויטמינים בחלב יחזרו להיות תקינות. בכל מקרה, עדיף להשקיע בשיפור תזונת האם במקום ברכישת תמ"ל.

 

2. בהנקה חייבים לאכול הרבה קלוריות ואי אפשר לרזות כל עוד מיניקים: לא נכון!

 

אפשר בהחלט לרזות בזמן ההנקה, בעזרת דיאטה מתונה. אם מניקה שמעוניינת להתחיל בתהליך הרזיה, כדאי שתעשה זאת לא לפני שחלפו כשישה שבועות לאחר הלידה. במהלכו עליה לצרוך כ-1,800 קלוריות ליום. יש נשים שיזדקקו ליותר קלוריות, אך עדיין יוכלו לרזות.

 

למעשה, מחקרים מראים שהנקה יכולה לסייע בהרזיה. מחקר מצא שנשים מניקות נוטות לרזות במהלך 6-3 החודשים שלאחר הלידה יותר מאמהות שאינן מיניקות, שצימצמו את צריכת הקלוריות שלהן בהתאם.

 

מחקר אחר שבדק אמהות חודש לאחר הלידה מצא שלנשים שמיניקות היה היקף ירכיים קטן יותר והן שקלו פחות מנשים שלא מיניקות. השומן שנצבר לפני ההריון ובמהלכו מנוצל בתקופת ההנקה. עם זאת, חשוב לרזות בקצב מתון - מקסימום כחצי ק"ג בשבוע. מחקרים רבים לא מצאו פגיעה בגדילה ובהתפתחות של תינוקות שאמהותיהם המיניקות עשו דיאטה מתונה.

 

לפי תת-הוועדה לנושא תזונה בזמן הנקה של האקדמיה הלאומית למדעים בארה"ב (NAS), צריכה מועטה מדי של קלוריות משפיעה בעיקר על האם. היא תהיה נתונה לחסרים תזונתיים ורגישה יותר למחלות, מה שיקשה עליה להתמודד עם האתגרים שמציבה האימהות. השפעה על חלב האם תיגרם רק בעקבות דיאטה חריפה או תת תזונה כרונית.

 

למותר לציין שתכשירי דיאטה ו'דיאטות בזק' למיניהם, שאינם מומלצים באופן כללי, אינם מומלצים במיוחד בתקופת ההנקה.

 

3. יש מזונות שגורמים גזים לתינוק ואסור לאכול אותם: לא נכון ברוב המקרים.

 

תופעת ה'קוליק' אצל תינוקות עדיין לא מובנת במלואה, וכך גם הגורמים לה. לרוב מדובר בהתקפי בכי ואי שקט אצל התינוק, שאין להם סיבה רפואית ושמתחילים בגיל שלושה שבועות וחולפים בגיל שלושה חודשים לערך.

 

אחת הסברות היא שהתינוק מגיב למזון שאכלה אמו וחומרים ממנו מופיעים בחלב שהוא יונק, ומכאן נובעת רשימת מזונות 'אסורים' לאם המיניקה. נשים רבות נמנעות ממזונות רבים מחשש שיגרמו לגזים או לאי שקט אצל התינוק. לרוב בלי הצדקה.

 

ממליצים לאם המיניקה להימנע מירקות ממשפחת המצליבים (כמו כרוב, כרובית, ברוקולי וצנון), ממוצרי חלב פרה, מבצל, משוקולד ומפירות הדר, אך ההוכחה המחקרית להשפעתם שנויה במחלוקת.

 

אצל חלק מהתינוקות שסבלו מקוליק היה שיפור רב לאחר שהאם הפסיקה לצרוך מוצרי חלב פרה. אבל זו טעות להמליץ לכל האמהות להשמיט מתפריטן קבוצה שלמה של מזונות, ובכל מקרה, לא מומלץ לעשות זאת בלי ייעוץ.

 

ברוב המקרים שבהם תינוקות לא הגיבו טוב למזון כלשהו בתזונת אמם המיניקה, מדובר היה ברגישות ייחודית למזונות מסוימים, ולא ניתן להרכיב רשימת 'מזונות אסורים' מתאימה לכולם.

 

חלק גדול ממקרי הקוליק אצל תינוקות לנשים מניקות נובעים מטכניקה הנקה לא נכונה. למשל, תפיסה לא נכונה של השד יכולה לגרום לבליעת אוויר בזמן ההנקה, וכתוצאה מכך לגזים.

 

כמו כן, מכיוון שהרכב החלב משתנה תוך כדי ארוחה לחלב עשיר יותר בשומן, תינוק שלא מקבל כמות מספקת של חלב עשיר בשומן עלול לסבול מגזים. לכן חשוב לאפשר לתינוק לינוק מצד אחד עד שישחרר את השד, ורק לאחר מכן להציע את הצד השני, בעוד שנשים רבות מקבלות המלצה להעביר את התינוק לצד השני לאחר מספר דקות קבוע מראש גם אם התינוק טרם סיים לינוק.

 

בכל מקרה של ספק לגבי ההנקה, ניתן להתייעץ עם מדריכת ארגון ליגת לה לצ'ה (ארגון בינלאומי התומך בהנקה), ובמידת הצורך להיפגש עם יועצת הנקה מוסמכת.

 

4. אסור לאכול קטניות: לא נכון ברוב המקרים.

 

מקובל לחשוב שחומוס, שעועית, אפונה, עדשים, פול ועוד קטניות יכולים לגרום לגזים אצל התינוק היונק, כיוון שאלו מזונות שגורמים לגזים לאם.

 

קטניות גורמות לגזים, כי הן מכילות סוג של סוכר שגופנו אינו מסוגל לפרק. הסוכר הלא מפורק מגיע בשלמותו למעי הגס, שם מפרקים אותו חיידקים. בעקבות פעילותם נוצרים הגזים. מכיוון שחלב אם נוצר מהדם, ומכיוון שהסוכרים גורמי הגזים לא הגיעו לדם - תינוק יונק אינו אמור לסבול מגזים בעקבות קטניות שאכלה אמו.

 

במקרה שהאם מבחינה בשיפור לאחר השמטת קטניות מהתפריט, כנראה שמדובר ברגישות ספציפית. ודאי שאין זו סיבה לאסור על אכילת קטניות לכל המיניקות. יוצאות מכלל זה הן אמהות לתינוקות בעלי מחסור באנזים G6PD, שצריכות להימנע מפול.

 

5. אסור לשתות קפה: מותר, אבל במידה.

 

כמות הקפאין בחלב האם היא כ-1% בלבד מהכמות שהאם צורכת. עם זאת, עד גיל 4-3 חודשים התינוק מפרק את הקפאין באיטיות והקפאין נשאר בדמו שעות רבות, ולכן הוא יכול להיות ערני יתר על המידה ואף לסבול מאי שקט בעקבות צריכת קפאין על ידי האם.

 

כדאי להמעיט בשתיית קפה בחודשי החיים הראשונים, אך אין צורך לוותר על כוס הקפה האהובה של הבוקר: מומלץ לשתות אותה לאחר סיום ההנקה, כדי שרמת הקפאין בדם ובחלב האם תרד עד ההנקה הבאה.

 

במחקרים נמצא שצריכה יומית של קפאין בכמות שנמצאת בשלוש כוסות קפה לא השפיעה לרעה על התינוק היונק. חשוב לקחת בחשבון את כל המקורות לקפאין: תה (רגיל וירוק), קולה ותרופות מסוימות. שוקולד מכיל קפאין ואת החומר המעורר תיאוברומין, אך בצריכה מועטה, הכמות קטנה יחסית.

 

לאחר גיל 4-3 חודשים אפשר להגדיל את הצריכה עד למקסימום המומלץ - שלוש כוסות קפה ביום (או מקורות אחרים), שאותן כדאי לשתות לאחר ההנקה.

 

6. אסור לשתות משקאות מוגזים: לא נכון!

 

נשים רבות חוששות שמשקאות מוגזים עלולים לגרום לגזים גם אצל התינוק. לחשש אין ביסוס. משקאות מוגזים גורמים לנו לגזים בגלל הצטברות הגז מהמשקה, פחמן דו חמצני, במעיים. הדם שלנו אינו מכיל בועות גז. אילו הכיל אותן, לא היינו יכולים להמשיך ולחיות. כשם שאין בועות גז בדם, כך אין בועות גז בחלב.

 

7. אסור לאכול שום ומזונות מתובלים/חריפים: לא נכון!

 

למרות שמזונות חריפים או מתובלים, וכן שום, משנים את ריח החלב וטעמו, אכילתם לא בהכרח יוצרת בעיות אצל התינוק. מחקר מצא שלאחר מתן כמוסות שום לאמהות מיניקות, ששינו את טעם החלב וריחו, התינוקות ינקו דווקא כמות גדולה יותר ולא הגיבו באי שקט.

 

בתרבויות שונות נהוג לאכול מזונות מתובלים/חריפים, ללא כל תיעוד של בעיות בקרב התינוקות.

 

8. בירה שחורה ושקדים מגבירים את ייצור החלב: לא נכון!

 

טרם הוכח שמזונות מסוימים מגבירים את ייצור החלב, למרות שלאכילתם עשויה להיות השפעה פסיכולוגית.

 

קיימות מספר עדויות בנוגע לנטילת כמוסות חילבה. אף שמדובר בחומר טבעי, ייתכנו במקרים מעטים השפעות על התינוק, ובמקרה של ספק יש להיעזר בגורם מקצועי. אמהות שרמת הסוכר בדמן אינה מאוזנת צריכות להיוועץ ברופא לפני תחילת נטילת חילבה. חשוב ליידע את רופא הילדים אם נוטלים כמוסות אלו.

 

הדרך הטובה ביותר להגביר את ייצור החלב, כשאין בעיה רפואית, היא לוודא בעזרת ייעוץ מקצועי שטכניקת היניקה של התינוק טובה ולהיניק יותר, כי ככל שהביקוש גדל, כך גדל גם ייצור החלב.

 

9. צריך לשתות חלב כדי לייצר מספיק חלב: לא נכון!

 

אם נתבונן בבעלי החיים ממחלקת היונקים נראה שאף אחת מהנקבות המיניקות אינה ניזונה מחלב, אך היא עדיין מייצרת חלב לגורים שלה. גם בני האדם, ששייכים למחלקת היונקים, אינם זקוקים לחלב בזמן ההנקה.

 

כדאי לצרוך מוצרי חלב כחלק מתפריט מאוזן ובריא, כיוון שהם מקור טוב וזמין לסידן, אך אין הכרח לשתות דווקא חלב.

 

10. לנשים צמחוניות לא כדאי להיניק: לא נכון!

 

עמדת איגודי הדיאטנים בארה"ב ובקנדה, כפי שהתפרסמה ביוני, היא שדיאטה צמחונית מכל סוג שתוכננה היטב יכולה להתאים לכל אחד משלבי החיים, כולל במהלך ההריון וההנקה.

 

השנה פורסמו בתקשורת שני מקרים, האחד בארה"ב והשני בישראל, שבהם תינוקות יונקים סבלו ממחסור בוויטמין B12 בגלל הטבעונות של אמהותיהם. המקרים עוררו חשש שמא עדיף לנשים צמחוניות לוותר על הנקה.

 

B12 נמצא רק במזון מן החי כמו ביצים, מוצרי חלב, בשר ודגים. לחלק מהאנשים, במיוחד טבעונים, שנמנעים גם מביצים וממוצרי חלב, עלול להיות בו מחסור. לכן צמחוניות וטבעוניות צריכות להקפיד במיוחד בתקופת ההריון וההנקה על תפריט שמכיל את כל רכיבי התזונה הדרושים, ליטול תוספים במידת הצורך ולעקוב אחר בדיקות הדם שלהן. כדאי לתכנן היטב את התפריט בעזרת דיאטנית, במיוחד אם קיימים ספקות לגבי התזונה היומיומית.

 

כדאי לזכור: חשוב לאכול בריא תמיד ולא רק בתקופת ההנקה. העקרונות של תזונה בריאה תקפים עבור האם המיניקה כמו גם עבור כלל המשפחה. אין שום מזון שצריך דווקא לצרוך, או מזון שכל המיניקות צריכות להימנע ממנו. רוב האמהות יכולות לצרוך את כל המזונות במתינות ללא השפעה על התינוק. הנקה אמורה להפוך את החיים לקלים יותר, ולא לסבך אותם בחוקי תזונה מיותרים.

 

תזונה בריאה לא בהכרח מחייבת השקעה של זמן רב יותר במטבח. ארוחות קטנות ומזינות שכוללות פירות, ירקות חיים שלמים או חתוכים, אגוזים וזרעים, ביצים קשות, גבינה, יוגורט ולחם מחיטה מלאה - יכולות להיות פתרון למאכלים מזינים, קלי הכנה, שאת רובם אף ניתן לאכול ביד אחת כשהשנייה אוחזת בתינוק.

 

הכותבת היא דיאטנית קלינית, עמותת 'עתיד' לקידום התזונה והבריאות
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סי די בנק
אי אפשר לרזות כשמיניקים?
צילום: סי די בנק
מומלצים