שתף קטע נבחר

מנהל מחלקת ניתוחי לב ב"איכילוב" נחקר באזהרה

פרופ' גדעון אורצקי חשוד שהכניס ציוד לבית החולים תמורת כספים שקיבל מהחברה היצרנית. כמו כן, הוא חשוד שהתנה ניתוחים בתשלום "תרומות", וכן חשוד שקיבל כספים מהקרן המחקרית של בית החולים שלא כדין. בתום החקירה הוא נשלח לחמישה ימי מעצר בית. הנהלת איכילוב: אנחנו מאמינים ביושרו

מנהל המחלקה לניתוחי לב וחזה בבית החולים איכילוב, פרופ' גדעון אורצקי, נחקר אמש (ב') באזהרה - בעקבות תחקיר של "ידיעות אחרונות", שחשף חשד לעבירות פליליות בבית החולים. בתום החקירה נשלח אורצקי לחמישה ימי מעצר בית.

 

פרופ' אורצקי חשוד במספר עבירות: הכנסת ציוד לבית החולים בהליך לא תקין בתמורה לקבלת כספים מספקית הציוד; התניית ביצוע ניתוחים על-ידי הרופא הבכיר תמורת תשלום של אלפי שקלים לעמותת ידידי בית החולים; מתן שירותי רפואה במסגרת בית החולים תמורת תשלום לקרן המחקרית של בית החולים, וקבלת כספים מהקרן שלא כדין.

 

מוקדם יותר, אספו חוקרי מחלק ההונאה של משטרת מחוז תל-אביב מסמכים שונים במשרדו של פרופ' אורצקי. בנוסף אליו, נחקר במשטרה גם מנהל חברה שסיפקה ציוד לבית החולים, חברה שבה שימש אורצקי כיועץ.

 

תחקיר שפרסמו בחודש אפריל מיכל גרייבסקי ומלי קמפנר-קריץ במוסף "7 ימים" של ידיעות אחרונות גילה, כי מאז כניסתו של פרופ' גדעון אורצקי לתפקיד ראש מחלקת ניתוחי לב באיכילוב, התלוננו עשרות מטופלים על כוויות ופציעות, שנגרמו להם במהלך הניתוח. הסיבה היתה חליפת חימום חדשה, שהוצמדה למנותח כדי לשמור על טמפרטורת גופו.

 

"הם שרפו לבעלי את הישבן"

 

בתחקיר נמצא שהחברה המייצרת את חליפת החימום (מערכת 'אלון' מתוצרת חברת MTRE), שאמורה למנוע ירידת טמפרטורת הגוף של החולה במהלך הניתוח, שילמה דמי ייעוץ לפרופסור, והעבירה כספים לקרנות המחקר שלו. רופא אחר במחלקה בילה על חשבונה ברחבי העולם.

 

חנה, אשתו של משה, שעבר ניתוח באיכילוב סיפרה בשעתו: "כשבעלי התעורר מהניתוח, במקום הכאבים בחזה, שבאמת נעלמו, היו לו כאבים איומים בישבן. הוא צרח שכואב לו בטוסיק. לא הבנתי למה בן-אדם שפתחו לו את כל בית-החזה מתלונן על כאב דווקא שם. קראתי לאחות שתבדוק מה מציק לו, והיא גילתה שיש לו שם למטה כווייה ענקית ושנשרף לו הטוסיק. ממש ככה. הם שרפו לו את התחת, את שני הישבנים. אבל ממש בגדול".

 

ס', שנעטפה באותו סדין חימום במהלך ניתוח הלב שעברה בתחילת פברואר, יצאה מחדר הניתוח באיכילוב עם כווייה בגבה, הבולטת במיוחד באזור הגב העליון. מתברר כי עוד עשרות חולים שנותחו נכוו בניתוחים בבית החולים, בשל הציוד החדש.

 

אחות במחלקה סיפרה ש"התופעה היתה כל-כך נפוצה, עד שנוסח טופס מיוחד, ובו ציור של איש שוכב, והצוות התבקש לסמן אחרי כל ניתוח באיזה מקום בגוף יש 'סימן הוופלה'. סימון של פסי הגריל הנוצרים על סטייק וחורכים את הבשר במקום הכווייה. ממש סימנו איקסים על-גבי הציורים במקומות השרופים".  

 

"החולים", סיפרה אחות בחדר הניתוח, "קמו מניתוחים ופתאום ככה, בחדר התאוששות כבר רואים כל מיני סימנים של בועיות כאלה ושלפוחיות. היו שם חולים עם כוויות משמעותיות...זה היה נראה נורא. דיברנו על זה עם האחיות והרופאים, שיעשו משהו, אבל הם אמרו שאין להם ברירה: זו הוראה מלמעלה, ממנהל המחלקה החדש, פרופ' אורצקי. הם המשיכו להפעיל את המכשיר הזה בכל ניתוח - ואנחנו המומים. אנשים נשרפים. נצלים בעודם מורדמים".

 

הנהלת איכילוב: מעריכים את פרופ' אורצקי

 

הנהלת המרכז הרפואי איכילוב בתל-אביב מסרה ל-ynet בתגובה כי היא גאה במערכת איסוף התרומות שלה, שכל כולה מופנית לרווחת החולה. "מערך זה מפוקח על-ידי רואה חשבון ועורכי דין ומתנהל בשקיפות מלאה. הנהלת בית החולים סמוכה ובטוחה כי מעולם לא הותנתה תרומה במתן טיפול רפואי כלשהו ו/או בניתוח".

 

ההנהלה מסרה עוד כי הורתה על שיתוף פעולה מלא עם המשטרה, והוסיפה: "הנהלת בית החולים מעריכה את פועלו של פרופ' אורצקי בבניית וקידום מערך ניתוחי הלב בבית החולים ומאמינה ביושרו".


פורסם לראשונה 29/12/2003 21:13

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 10
נחקר באזהרה. אורצקי
צילום: ערוץ 10
צילום: סי די בנק
חקירה בבית החולים (אילוסטרציה)
צילום: סי די בנק
מומלצים