שתף קטע נבחר

קיסריה: למה לגובה?

החברה לפיתוח קיסריה הגישה לוועדה המחוזית תוכנית לבניית בניינים בני חמש קומות; התושבים מלינים: "זה יפגע באופי הכפרי והירוק של הישוב"; וברקע, מאבקים פוליטיים לקראת הבחירות למועצה האזורית חוף הכרמל; ראש המועצה, אריה שמחוני: "זה ניסיון לעקוף אותי ואת הוועדה המקומית"; החברה לפיתוח קיסריה: "מדובר בבנייה איכותית ויוקרתית"

"התוכנית לבנות רבי קומות בקיסריה עשויה לפגוע באופן יסודי באופיו הכפרי והירוק של היישוב". כך מתריע משה טורקלטויב, תושב קיסריה. החברה לפיתוח קיסריה הגישה לפני כחודש לוועדה המחוזית בחיפה תוכנית לבניית 565 יחידות דיור בבניינים בני שלוש-חמש קומות.

 

החברה לפיתוח קיסריה היא חברה פרטית שנוסדה על ידי משפחת רוטשילד וממשלת ישראל כדי לנהל את היישוב. אולם, על תוכניות הבנייה אחראית הוועדה לתכנון ובנייה של המועצה האזורית חוף הכרמל. ראש מועצת חוף הכרמל, אריה שמחוני, הוא יו"ר הוועדה לתכנון ובנייה, לפחות עד הבחירות לראשות המועצה שיתקיימו בעוד חודש.

 

התושבים: "אין שירותים"

 

אבי גולדרייך, תושב קיסריה, ומהנדס במקצועו: "יש פה ניסיון להעביר שטח שהיה מיועד למלונאות ונופש לתוכנית של בנייני דירות. מאחר ששטח הבתים נע בין 110 מ"ר במקסימום ל-95 מ"ר במינימום, עלול להיווצר מצב שבגלל אילוצים מסחריים הפרויקט יהפוך לבתי מגורים של מאות זוגות צעירים, שהיישוב לא בנוי לספק להם את השירותים המתאימים. הדבר עשוי להוריד מערך הנכסים של תושבי קיסריה הותיקים".

 

משה טורקלטויב, תושב שכונה 11 בקיסריה וראש קבוצת "קיסריה שלנו", המתמודדת למליאת המועצה האזורית חוף הכרמל: "אני מבין שזו תוכנית משופרת, אך עדיין אינה עומדת בציפיות התושבים לאיכות החיים. אני וחבריי התושבים חוששים שבגלל תקופת הבחירות והעובדה שהתוכנית שהגישה החברה לפיתוח קיסריה הגיעה רק לאחרונה לוועדה המקומית, לא תוכל הוועדה המקומית לדון בתוכנית, וזו תעבור בוועדה המחוזית באופן אוטומטי וללא התנגדות. אני מבקש מכל הגורמים להתחשב בתושבי קיסריה, ולא להפוך אותנו לכלי ניגוח פוליטי או עסקי. אין אנחנו מתנגדים שהתוכנית הזו תמומש מסביב ליישוב קיסריה, לדוגמה באתר הנקרא 'אור קיסריה', הנמצא בין אור עקיבא וקיסריה".

 

המועצה: "בקשה חשאית"

 

ממטה הבחירות של שמחוני נמסר, כי החברה לפיתוח קיסריה הגישה בקשה לוועדה המחוזית לאישור תוכניות לבנייה ולשינוי ייעוד של קרקע בת 99 דונם ממלונאות ונופש לבנייה רוויה בקיסריה.

 

שמחוני: "הודעתי בעבר לחברה לפיתוח קיסריה, כי לא אאפשר בניית פרויקטים המשנים את אופי היישוב ללא התייעצות עם תושבי קיסריה וללא הקצאת קרקע משמעותית למבני ציבור. אני פשוט המום מהגשת הבקשה החשאית ישירות לוועדה המחוזית, בניסיון לעקוף אותי ואת הוועדה המקומית.

 

"אני מתנגד בתוקף לבנייה בצפיפות של שש-שבע יחידות דיור למגורים בדונם. באופייה המיוחד של קיסריה מקובלת בנייה של יחידת מגורים אחת בלבד לדונם. לא אסכים להקמת מגדלים ביישוב, כפי שלא אסכים שהאוכלוסייה כאן תגדל באלפי תושבים חדשים, ללא תשתיות מתאימות ושטחים ציבוריים בהתאם. לצערי, החברה מסרבת להקצות קרקעות למבני ציבור, ומתנהגת כמו יזם שמה שמעניין אותו זה לממש כמה שיותר קרקעות לבנייה רווחית ככל שניתן".

 

שמחוני פנה לממונה על המחוז מטעם משרד הפנים בדרישה להעביר את הדיון בבקשה לוועדה המקומית. סגן יו"ר הוועדה המקומית חוף הכרמל וסגן ראש המועצה, יגאל שחם: "התוכנית הועברה רק לוועדה המחוזית. אחרי שהוועדה המחוזית העירה את הערותיה, ביניהן שאין התייחסות של הוועדה מקומית, הועבר התוכנית אלינו להתייחסות".

 

החברה: "מענה לוותיקים"

 

מהחברה לפיתוח קיסריה נמסר בתגובה: "החברה לפיתוח קיסריה מנסה לבטל פרויקט נופש ותיירות בתחום היישוב, ובמקומו לבנות מגורי איכות. החברה מובילה בימים אלו תב"ע (תוכנית בניין עיר) חדשה לבניית כ-500 יחידות דיור גדולות ויוקרתיות, ששטחן המינימלי הוא 110 מ"ר, בבניינים של שלוש-חמש קומות.

 

"תב"ע זו תחליף תוכנית שהוגשה לוועדות התכנון לפני כארבע שנים לבניית מגדלי מגורים בתחום קיסריה, מצפון מערב למועדון הגולף. התב"ע המאושרת היום מאפשרת בניית פרוייקט נופש ותיירות. הכולל 700 דירות בגודל של כ-60 מ"ר בשמונה מגדלים של שבע קומות. החברה לפיתוח קיסריה מאמינה שבנייה כזאת אינה תואמת את אופיו המיוחד של היישוב, ומובילה בימים אלו שינוי תב"ע לפיו ייבנו ביישוב מגורי איכות, ולא דירות נופש ותיירות קטנות".

 

בחברה מאמינים, כי פרויקט כזה ייתן מענה לתושבי קיסריה הוותיקים, שאינם יכולים או רוצים לטפל בבתים פרטיים גדולים, ומעדיפים בשלב זה של חייהם להתגורר בדירות ולא בבתים צמודי קרקע. בנוסף, הפרויקט יביא לקיסריה אוכלוסייה חדשה, המעדיפה לגור בדירות איכותיות בשכנות לגולף. חשוב לציין, שתוכנית זו מבוססת על קהילות גולף בארצות הברית.

 

"הפרויקט ייבנה בצורה מודולרית, ובחברה מאמינים כי הבנייה תחל בעוד כשלוש שנים. החברה לפיתוח קיסריה העבירה את התוכניות לדיון בוועדות התכנון הרלוונטיות. אישור התוכנית הינו בסמכות הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה בחיפה".

 

לגבי הטענה על נסיון כביכול לעשות "מחטף", על ידי עקיפת הוועדה המקומית והעברת התוכנית ישירות למחוזית, אמרה דוברת החברה: "לא יעלה על הדעת שהחברה לא תפעל על פי חוק. מדובר בתוכנית לשינוי התב"ע בשלב מאד התחלתי. אחרי אישור התוכנית תפורסם התוכנית כחוק, ויגיע גם שלב ההתנגדויות".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום לע"מ
קיסריה. תוכנית לבניית רבי קומות בעיר
צילום לע"מ
מומלצים