שתף קטע נבחר

ועדת הבדיקה לתקרית הירי: אין מסקנות אישיות

הרמטכ"ל, רב אלוף משה (בוגי) יעלון אימץ במלואן את המלצות הוועדה לבדיקת תקרית הירי בגדר ההפרדה, שבה נפצע פעיל השמאל, גיל נעמתי. הוועדה קבעה שהכוח פעל בהתאם להוראות הפתיחה באש. עם זאת נקבע שהכוח לא צוייד באמצעים לפיזור הפגנות וגם לא קיבל דיווח על ההפגנה מהפלוגה

הוועדה שהקים צה"ל לבדיקת התקרית בגדר ההפרדה, במהלכה נפצע פעיל השמאל גיל נעמתי, לא הסיקה מסקנות אישיות נגד חיילים או קצינים שהיו מעורבים בירי - כך עולה מהדו"ח המסכם שהוגש אמש (יום ב') לרמטכ"ל, רב אלוף משה (בוגי) יעלון.

 

הדו"ח שהוגש מוקדם יותר לאלוף פיקוד המרכז, משה קפלינסקי, קבע כי הכוח "לא חרג מהוראות הפתיחה באש הגזרתיות במרחב הביטחון, המתירות שימוש בנוהל מעצר חשוד כלפי הפוגעים בגדר".

 

הוועדה מצאה כי "התנהגות מפירי הסדר, חיתוך הגדר, טלטול השער, והצעקות שנשמעו ברקע יצרו תחושת איום ממשי, לאור הקירבה של עשרות מטרים ליישוב אלקנה, ועשויה היתה להתפרש כניסיון חדירה ליישוב ישראלי... עוצמתה של הפרת הסדר והאלימות של המשתתפים הפתיעו את הכוח והעצימו את תחושת האיום והסיכון בקרב החיילים".

 

באשר לסוגיית פינויו של גיל נעמתי, "הוועדה לא מצאה פגם בהתנהגות הכוח לאחר הירי, והתרשמה כי המהירות שבה פונה על-ידי רכב פלסטיני לא איפשרה לכוח להגיב ולנסות לפנותו".

 

האמצעים לפיזור הפגנות לא חולקו לכוח

 

הדו"ח מצא ליקויים בהיערכות הפלוגה למשימותיה במרחב הגדר. למרות מידע מקדים על ההפגנה הצפוי בכפר מסחה, "לא ניתן מענה מבצעי מספק, כך שהכוחות בשטח לא נערכו בהתאם. להערכת הוועדה, ההיערכות הרצינית להפגנה בקלקיליה שאירעה למחרת, ושבה השתתפו אלפי פלסטינים הסיטה את הקשב בחטיבה ובגדוד מההפגנה המצומצמת במסחה".

 

עוד קבעה הוועדה כי "האמצעים לפיזור הפגנות לא חולקו לרכבי הסיור, בניגוד לנהלים המחייבים בגזרה". על-פי מסקנות הוועדה, הפלוגה לא הוכנה כראוי למשימה. ההכנה "בוצעה בלוחות זמנים קצרים מתוך אילוצים מבצעיים, ולא התייחסה לחוסר הניסיון של הפלוגה המבצעית במשימות ביטחון שוטף במרחב גדר הביטחון, ובכלל זה חוסר ניסיון בהתמודדות מול הפגנות והפרות סדר".

 

הוועדה המליצה לגבש נוהל המגדיר את אופן פעולת הכוחות אל מול הפרות סדר לאורך הגדר, ואת "מדרגות השימוש באמצעי לחימה, מיקום המפקדים באירוע, והתייחסות לכלי תקשורת ולגורמים נוספים".

 

המלצה לשנות את הוראות הפתיחה באש

 

כצפוי, המליצה הוועדה לשנות את הוראות הפתיחה באש במרחב התפר. על-פי ההמלצה, יתווסף סעיף להוראות הפתיחה באש למרחב התפר, הנוגע להפרות סדר, המחייבות שימוש באמצעים לפיזור הפגנות כתנאי מקדים לביצוע ירי לעבר הרגליים במסגרת נוהל מעצר חשוד.

 

הוועדה קבעה ש"תפיסת הפעולה סביב הגדר מחייבת היערכות למצבי ביניים, כדי למנוע תופעות של הריסת הגדר מחד גיסא, ולמנוע פגיעה באזרחים חפים מפשע, מאידך גיסא".

 

הרמטכ"ל אימץ במלואן את המלצות הוועדה, בראשות אלוף-משנה יואב הר-אבן. הוא הנחה ליישם מייד את המסקנות בכל ההיבטים הנדרשים. 

 

הוא גם הורה למח"ט "גולני" לבחון ולטפל בנורמות המבצעיות בפלוגה. בצה"ל מדגישים כי נמשכת חקירת המשטרה הצבאית החוקרת, שנפתחה מיד לאחר האירוע, ומסקנותיה יוצגו לפרקליט הצבאי הראשי עם סיומה.

 

אלוף פיקוד המרכז, משה קפלינסקי, הדגיש כי "לאור תמונת המצב של הכוח הפועל בשטח, ולנוכח כל הגורמים הנלווים, בכללם תחושת איום ממשי על הכוח והיישוב, אי הימצאותם של אמצעים זמינים לפיזור הפגנות והנחיות הפתיחה באש שלאורן פעל הכוח, אין בדרך התגובה של החיילים והמפקדים באירוע כל חריגה מההנחיות הקיימות".

 

האנרכיסטים: המסקנות לא רלוונטיות

 

ליעד קנטורוביץ', פעילה בארגון אנרכיסטים נגד הגדר אמרה ל-ynet בתגובה למסקנות: "אני לא מופתעת מהדו"ח, ולא חושבת שאפילו צריך להתייחס אליו. אנחנו לא מכירים בלגיטמיות של הצבא, כגוף מבצע של מדינה גזענית שמבצע מדיניות גזענית ואלימה. לכן, אנחנו לא משתפים איתו פעולה והוא לא רלוונטי לגבינו". 

 

"כפועל יוצא מכך, הדו"חות שצה"ל ממציא על עצמו לא רלוונטים. גוף לא יכול להעביר ביקורת על עצמו , ואני לא חושבת שתוצאות הדו"ח מפתיעות. צריכים גורמים חיצוניים לבקר את השלטון וזרועותיו, וזו הסיבה שפעלנו".

 

לדברי קנטורוביץ', "אם הגדר והשער, שלא היו אומרים להיות שם, לא היו, זה היה פותר הרבה בעיות. הצבא ידע מה אנחנו עושים שם ומי אנחנו, ובשום שלב לא היווינו סכנה לאיש. הדו"ח שטחי ומוציא את כולם נקיים".

 

פעילת הארגון הוסיפה: "בפעולה הזו לא קרה שום דבר שמצדיק את תשומת הלב האדירה שניתנה לו. נפלו טיפות דם יהודי, ולכן לראשונה הנושא זוכה להתייחסות הן בקשר לגדר, והן בקשר להוראות פתיחה באש. כאשר ברור שאם היה קורה דבר שכזה ללא יהודי הצבא לא היה מתייחס לכך - וכאן הבעיה".

 

במסיבת עיתונאים שכינסו אתמול האגודה לזכויות האזרח וקבוצת "אנרכיסטים נגד החומה", הביע תקווה אורי נעמתי, אביו של המפגין שנפצע, שהחקירה שמבצעת המשטרה הצבאית, תגיע לאמת "כי רק שיכור יכול להאמין לשקרים שמספרים כאן", אמר נעמתי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב גוטרמן, דובר צה"ל
הרמטכ"ל וגיל נעמתי. עכשיו המסקנות
צילום: יואב גוטרמן, דובר צה"ל
צילום: ערוץ 2
ההפגנה ליד הגדר
צילום: ערוץ 2
צילום דובר צה"ל
המפקדים לא חרגו מההנחיות. האלוף קפלינסקי
צילום דובר צה"ל
צילום: ערוץ 2
רק שיכור יאמין לצה"ל. אורי נעמתי
צילום: ערוץ 2
מומלצים