שתף קטע נבחר

הלו, ביגל?

החללית מארס אקספרס תנסה ליצור קשר עם "ביגל 2", החללית של סוכנות החלל האירופית שאבדה באתר הנחיתה שעל פני המאדים

החל מהבוקר (רביעי) ובמשך הימים הקרובים תנסה החללית "מארס אקספרס",  השייכת לסוכנות החלל האירופית, ליצור קשר עם החללית ביגל-2 שטרם יצרה קשר עם הבית. מארס אקספרס משייטת בגובה 315 אלף רגל, ובכל פעם שהיא תעבור מעל אתר הנחיתה של הביגל 2 היא תנסה "לקרוא" לה וליזום איתה קשר.

 

הביגל נחתה על המאדים ב-25 בדצמבר, אך לא הצליחה ליצור קשר עם כדור הארץ. מאז נעשו נסיונות התקשרות באמצעות המקפת מארס אודיסי של נאס"א ורדיו-טלסקופים על כדור הארץ, אך כל הנסיונות ליצור איתה קשר נכשלו. ואולם מארס אקספרס וביגל-2 הן המערכות היחידות שתקשרו הדדית כבר בעבר, והדבר נותן לסוכנות החלל האירופית מעט ביטחון כי ניתן יהיה ליצור קשר עם הנחתת בימים הקרובים.

 

הגלים האולטרה-גבוהים (UHF) של המקפת מוכנים לקלוט כל אות מביגל 2. מחר, בדיוק בשעה 13:15 שעון מרכז אירופה, החללית מארס אקספרס תהיה בו זמנית הן בכיון הנוח לקלוט את האות, כלומר מעל מכתש איסידיס – קו אורך 86 והן בקו ראיה עם כדור הארץ. הדבר יאפשר לבקרי הטיסה במרכז הבקרה של סוכנות החלל האירופיץ בדארמשטאט, גרמניה, לשמוע אפילו את האות החלש ביותר מפני השטח של מאדים.

 

שעה לאחר מכן, ומה שלא יהיו התוצאות, תכנס סוכנות החלל האירופית מסיבת עיתונאים בהשתתפות המנהל המדעי של הסוכנות ד"ר דייויד סאות'ווד, מנהל פרויקט מארס אקספרס רודולף שמידט, ומייקל מק'קי – סגן מנהל הטיסה. מחר, כך נראה, נדע כולנו האם הביגל אבדה לנצח, או שמא עוד יש סיכוי להצילה.

 

אבי בליזובסקי הוא עורך אתר "הידען "

פורסם לראשונה 06/01/2004 20:09

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הביגל, על הקרקע, בימים טובים יותר
צילום: איי פי
מומלצים