שתף קטע נבחר

טבריה: מרכז גמילה למכורים קשים

מנהל המרכז מבטיח: "אנחנו ננקה את רחובות העיר". במרכז הגמילה, הנמצא מעל קבר הרמב"ם, רשומים היום כ-170 מטופלים, חלקם הגדול מגיעים לעיר מבית שאן וקרית שמונה. הם לא מקבלים תחליפי סם כמו בשיטות אחרות

"אם לא יהיה לי מקום עבור מכורים לסמים, אני אתן עדיפות לנרקומן טברייני על פני מכור מאזור אחר", כך אומר בראיון ל"כל העמק והגליל", מנהל מרכז הגמילה האזורי שנפתח לפני כחודשיים בטבריה.

 

מנהל המרכז, יעקב קורין, שיבח את עירייה טבריה שעודדה את פתיחת המרכז בעיר. קורין ציין כי ידוע לו שמוסדות ציבור רבים, בהם משרד הפנים, שוקלים לעזוב את טבריה. לכן, דווקא בתקופה כזאת היה חשוב לו להקים את המרכז בעיר. "כולם אומרים שזה חשוב, אבל רשויות רבות בארץ הכשילו את הרעיון. אנשים לא רוצים את המרכז הזה ליד הבית. עיריית טבריה לא יצרה בעיות, וזה הישג לא מבוטל.

 

"הכוונה שלנו היא לנקות את הרחובות. אני מאמין שבסוף גם ייראו את זה בסטטיסטיקות של הפשע, אני מאמין שתהיה ירידה. אני קורא לכל המכורים להגיש מועמדות להתקבל אצלנו", אמר קורין.

 

במרכז הגמילה, הנמצא מעל קבר הרמב"ם, רשומים היום כ-170 מטופלים, חלקם הגדול מגיעים לעיר מבית שאן וקריית שמונה. קורין דוגל בשיטת טיפול ייחודית הנקראת 'סובוטקס', הגומלת מכורים להרואין. מי שמטופל בשיטה הזאת נדרש לטיפול ארוך יותר והדרגתי. הוא לא מקבל תחליף סם כמו בשיטות אחרות, אלא נכנס לתהליך יותר מורכב המלמד אותו לחיות בלי הסם. המכורים מקבלים כדור מיוחד שמסייע להם להתמיד בתהליך השיקום.

 

קורין: "זו שיטה חדשנית יחסית, שעד עכשיו הוכחה כיעילה מאד, בעיקר בהורדת רמת האלימות. היתרון הוא גם בכך, שהמשתקם נמצא בהשגחה לאורך זמן, ככה שגם אם הוא מועד, יש מי שיטפל בו".

 

מנהל מרכז הגמילה הוסיף כי הכוונה היא רק להתרחב, למרות מגמת הקיצוצים היום במשק. "בהתחלה היתה לנו ניידת, אחר כך מבנה קטן עם שני אנשים שכל אחד מהם עבד בחצי משרה. נאלצתי לדחות פונים. עבור מכורים קשים, זה לפעמים גזר דין מוות, והם גם יכולים לגרום נזק לסביבה. עכשיו פתחנו את המרכז בטבריה, יש לנו 12 עובדים. והכוונה לקבל כמות גדולה מאד של מטופלים. בינתיים הסינון הוא לא קפדני. מי שעומד בתנאים, מי שמתאים לשיקום ולמסגרת הזאת, יתקבל. בעתיד נתרכז במטופלים שכבר קלטנו, אבל הטבריינים יקבלו עדיפות, לא יהיה מצב כזה שמכור מטבריה ירצה להתקבל אצלנו ונדחה אותו בגלל חוסר מקום", אמר קורין.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכאל קרמר
שיטת גמילה חדשנית. הטבריינים יקבלו עדיפות (אילוסטרציה)
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים