שתף קטע נבחר

הערכה: 150 עובדי עיריית חדרה יפוטרו

על פי התוכנית הכלכלית שמתגבשת בעירייה, מסי הארנונה יעלו ב- 5 אחוז; 10 מיליון שקל יקוצצו מפעולות העירייה, בעיקר בתחום החינוך והרווחה; ו- 5 מיליון שקל נוספים יקוצצו כנראה ממצבת כוח האדם. המטרה: צמצום הגירעון העומד על למעלה מ- 140 מיליון שקל. ועד העובדים נערך למאבק חסר פשרות

הערכה: כ-150 עובדים בעיריית חדרה יפוטרו בתקופה הקרובה במסגרת תוכנית כלכלית שמתגבשת בעירייה. כך נודע לאחרונה לעיתון "אמצע חדרה". עוד בין הצעדים המסתמנים, העלאת מסי הארנונה בכ- 5 אחוז. יצוין, כי התוכנית מתגבשת בימים אלה וביצועה מותנה באישור משרד הפנים והנהלת העירייה.

 

קיצוץ של 30 מיליון שקל

 

במקביל להכנת תוכנית התקציב לשנת 2004 עליה היא שוקדת בימים אלה, גיבשה עיריית חדרה תוכנית כלכלית שמטרתה להבריא את העירייה. גורמים יודעי דבר דיווחו השבוע, כי על פי התוכנית הכלכלית, יבוצע קיצוץ של כ-30 מיליון שקל בתקציב העירייה, שככל הנראה, יכלול גם פיטוריהם של כ-150 עובדים במערכת העירונית.

 

לדברי אותם גורמים, בכוונת העירייה לחסוך מתקציבה השנתי כ-30 מיליון שקל, בדרך זו: 10 מיליון שקל יקוצצו מפעולות העירייה במחלוקת השונות, בעיקר בתחום החינוך והרווחה; 10 מיליון שקל נוספים המוקצים להלוואות יתפרשו בצורה נרחבת יותר; 5 מיליון שקל יקוצצו במצבת כוח אדם; ו- 5 מיליון שקל נוספים באמצעות העמקת גביית הארנונה, והעלאת מסי הארנונה בחמישה אחוזים לבתי מגורים בלבד.

 

על פי הדו"ח החצי שנתי של 2003, כפי שהתפרסם בעיתון "אמצע חדרה", הגירעון המצטבר של העירייה עומד על 141 מיליון שקל, ואילו הגירעון השנתי הסתכם ב-14.1 מיליון שקל. עוד עלה מהדו"ח, כי ההוצאות עבור רווחה עלו בתשעה אחוזים בהשוואה לתוכנית התקציבית המתוכננת, והן הסתכמו בחצי שנה ב-19.5 מיליון שקל. ההוצאות בחינוך מסתכמות ב-20 מיליון שקל.

 

גורמים במערכת הפוליטית מסרו השבוע, כי כנראה הכוונה לקצץ ב-30 מיליון שקל נובעת מההערכה, כי הגירעון השוטף לשנת 2003 הגיע לכ-30 מיליון שקל.

 

סדן במאבק מתמשך

 

תוכניתו של ישראל סדן לקצץ במצבת כוח האדם של העירייה, המונה כ-1,000 עובדים, התגבשה עוד בתחילת הקדנציה הקודמת שלו כראש העירייה, אך התוכנית לא יצאה לפועל. בתום השנתיים הראשונות לקדנציה הקודמת, בנובמבר 2000, התראיין סדן לעיתון 'אמצע חדרה', ואמר: "בשנתיים האחרונות הוצאו 160 עובדים מהמערכת העירונית. קשה לפטר עובדים, היות שצריך להתמודד עם ועדי עובדים, הסתדרות וכדומה". 150 עובדים, אמנם עזבו, באותה תקופה, את העירייה, אך זאת לאחר שזכו לתנאי פרישה מפליגים.

 

המצב נותר בעינו גם בסוף הקדנציה הקודמת. ערב הבחירות המוניציפליות האחרונות, סקר עיתון 'אמצע חדרה' את ההבטחות שהציג סדן לציבור במערכת הבחירות הקודמת, אל מול מימושן. סדן הבטיח לבוחריו, במהלך הקדנציה הקודמת, כי המצב הגירעוני של העירייה ישתנה, ויצומצם מספר העובדים. בפועל, סדן לא הצליח לצמצם את מצבת כוח האדם בעירייה."נכשלתי בצמצום כמות העובדים", אמר סדן. "אנחנו נמשיך ונפעל בנושא זה בהסכמת ועד העובדים" אמר אז.

 

כעת מסתמן שבתוכנית הכלכלית שמכין בימים אלה סדן, הוא מתכוון לממש את הצהרותיו הישנות בעניין צמצום המנגנון העירוני.

 

ועד העובדים לא מתכוון לוותר

 

חבר האופוזיציה, חיים אביטן (ליכוד), קובל על התוכנית הכלכלית: "אם זה נכון, יעשה טוב ראש העירייה אם יודה בכישלון שלו ויתפטר מתפקידו. המצב 'כל כך טוב' במשק, שהוא רוצה לעלות מסים כאשר המדינה לא עושה זאת. האם זו הדרך - לעשוק את התושבים? במקום לכתת רגליו ולהשיג תקציבים לעיריית חדרה, הוא מקצץ בתקציב בעשרות מיליונים שהמשמעות של צעד זה היא שלא יהיה לנו לא חינוך ולא רווחה. כמו כן, ייכנסו למעגל האבטלה כ-200 משפחות.

 

"אני מקווה שהתוכנית כפי שהיא מצטיירת, שכוללת גם קיצוץ בשכר הבכירים, לא תאושר. בכלל, אני וחבריי לאופוזיציה מצפים שראש העירייה יגלה אחריות ציבורית ויקצץ בשמנת ולא באנשים שמפרנסים משפחות. לא לראש עירייה כזה פיללו התושבים".

 

יו"ר ועד העובדים, רפי סעדה: "לצערי, העיסוק בתוכנית ההבראה ופיטורי עובדים עולה חדשות לבקרים ובכל פעם אנו שומעים על רעיונות חדשים. בכל מקרה, אם אלו אכן כוונות העירייה, אנו ערוכים למאבק חסר פשרות. ועד העובדים ימשיך להגן על העובדים וימנע פיטורים כפי שעשה בעבר. שיהיה ברור לכולם – עובדי העירייה יעמדו איתן כגוש אחד וייאבקו על פרנסתם, זכויותיהם וכבודם. הייתי מציע לראש העירייה, במקום לחפש בכל פעם את העובדים, שיעשה בדק בית יסודי ויבחן טוב טוב את התנהלותו".

 

ראש עיריית חדרה, ישראל סדן, סירב לאשר את הנתונים שהובאו לידיעת עיתון 'אמצע חדרה'. סדן: "קיימת תוכנית כלכלית אך היא עדיין לא עברה את כל האישורים הנחוצים. היא עדיין לא עברה את אישור משרד הפנים, והיא צריכה לעבור גם את אישור ההנהלה. כל עוד אין לתוכנית אישור, אני לא מוכן לפרט את פרטי התוכנית. אני מוכן לומר שזו תוכנית כירורגית, שאכן משמעותה גם קיצוץ תקנים, אך לא רק. מטרת התוכנית להגיע לאיזון תקציבי ב-1 בינואר 2005".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלעד גרשגורן
ישראל סדן: "מדובר בתוכנית כירורגית"
צילום: אלעד גרשגורן
מומלצים