שתף קטע נבחר

נווה שאנן: השכונה הכי מזוהמת בעיר

הריכוז הגבוה ביותר של דו-תחמוצת הגופרית נמדד בשכונת נווה שאנן. כך עולה מנתוני איגוד ערים לאיכות הסביבה, בהתייחס לשלושת החודשים האחרונים של 2003. עוד מתברר כי כפר חסידים הוא היישוב המזוהם ביותר מדו-תחמוצת הגופרית באזור

נווה שאנן היא השכונה שבה ריכוזי דו-תחמוצת הגופרית היו הגבוהים ביותר בהשוואה לשכונותיה של העיר חיפה בשלושת החודשים האחרונים של שנת 2003.

 

כך עולה מניתוח הבדיקות שנעשו בתחנות הניטור של איגוד ערים חיפה לאיכות הסביבה ב"עונת המעבר" (בין ה-15 בספטמבר ל-15 בדצמבר) – תקופה הנחשבת כמועדת לפורענות מבחינת זיהום האוויר. יצויין, כי תקופה מתוקף צווים אישיים מחוייבים המפעלים באזור להשתמש אך ורק בדלקים משופרים, בעלי תכולה נמוכה של גופרית.

 

עוד התברר, כי הריכוז הגבוה ביותר שנרשם כאותה תקופה היה בתחנת הניטור שברחוב איינשטיין, שם נרשם ריכוז חצי שעתי מקסימלי של 500 מיקרוגרם למ"ק תחמוצת גופרית באוויר.

 

ריכוזי דו-תחמוצת הגופרית, הגבוהים ביותר באזור בשלושת החודשים האחרונים של 2003, נרשמו ביישוב כפר חסידים. אזור שוק תלפיות שבשכונת הדר נמצא כ"נקי" ביותר ממזהם זה, אלא שהוא, יש לציין, סובל ממזהמים אחרים, בעיקר מתחמוצת חנקן, שמקורם בכלי רכב הרבים שנעים ברחובות הרצל והחלוץ.

 

דו-תחמוצת הגופרית הוא מזהם הנוצר משריפת דלקים ובעיקר דלקים המשמשים לתעשייה ומכילים ריכוזים שונים של גופרית. הוא עלול לגרום למחלות וסיבוכים בדרכי הנשימה.

 

מדו"ח איגוד ערים חיפה לאיכות הסביבה לשנת 2002 עולה כי 40 אחוז מפליטת תחמוצת הגופרית באזור מקורם בתחנות הכוח של חברת החשמל הפועלת על מזוט, כ-41 אחוז נפלטים מבתי הזיקוק ורק ל-3 אחוז אחראית התחבורה. שאר הפליטה מקורו במפעלים אחרים.

 

לדברי סמנכ"לית איגוד ערים לאיכות הסביבה, ברננדה פליקשטיין, הדרך להקטין את ריכוזי תחמוצת הגופרית היא לעבור לדלקים ידידותיים יותר לסביבה ונטולי גופרית, או להתקין מתקנים לצמצום גזי הפליטה הנוצרים בארובות. "בשנים האחרונות", מציינת פליקשטיין, "חל שיפור ניכר באיכות האוויר ממזהם זה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עלול לגרום למחלות וסיבוכים בדרכי הנשימה
צילום: לע"מ
מומלצים