שתף קטע נבחר

עכו: 50 מעובדי העירייה החליטו לפרוש

ועד העובדים יצא למאבק נגד הוצאת יותר מ-100 עובדי עירייה לחופשה כפויה. בין הפורשים אשת ראש העיר לשעבר, נילי בירן, שעוזבת אחרי 23 שנה

ועד העובדים יצא למאבק נגד הוצאת יותר מ-100 עובדי עירייה לחופשה כפויה. בין הפורשים אשת ראש העיר לשעבר, נילי בירן, שעוזבת אחרי 23 שנה.

 

כ-50 עובדים ותיקים בעיריית עכו פרשו לאחרונה מעבודתם. חלק מהם התבקשו לצאת לחופשה מאולצת במסגרת תוכנית ההבראה שיזם ראש העיר החדש, שמעון לנקרי, אשר בסיומה יתבצעו פיטורים וחלק בחרו לעשות זאת מרצונם.

 

בין הפורשים מרצון ישנם מנהלי אגפים, עובדי רווחה, סייעות לגננות, מזכירות בכירות בעירייה ובבתי ספר, עובדי שטח, עובדי ניקיון ועובדים זוטרים. רבים מהם עבדו עשרות שנים בעירייה. לפורשים הובטחו תנאי פרישה טובים.

 

בין הבכירים שהחליטו לפרוש מרצון נמצאת גם מנהלת הלשכה לקשרי חוץ, נילי בירן, רעייתו של ראש העיר היוצא, שמריהו בירן. בירן, עבדה בעירייה במשך 23 שנים מתוכן 18 שנים כמנהלת לשכת ראש העיר. בקדנציה האחרונה, בה כיהן בעלה, ניהלה את הלשכה לקשרי חוץ.

 

לטפח את העובדים

 

פרישה מפתיעה היא של מנהל אגף הרווחה, גדי בן עזרא, שכלל לא נכלל ברשימת העובדים שהתבקשו לצאת לחופשה. בן עזרא (50) עבד בעיריית עכו במשך 23 שנים. הוא היה סגן מנהל אגף הרווחה וב-95' מונה למנהל האגף. בן עזרא אמר השבוע בתגובה כי הוא פורש מסיבות אישיות, אותן הוא מעדיף שלא לפרט: "אני רוצה ללכת בקומה זקופה ולהיות בשלום עם העובדים ועם ההנהלה. פרשתי בדעה צלולה ומתוך חשיבה, והשארתי את אגף הרווחה מנוהל ומתפקד היטב בכל התחומים. אני משאיר קרקע פורייה להמשך עשייה בתחום העבודה הסוציאלית, לרווחת תושבי העיר הנזקקים. למרות שאני עוזב מרצון ושלם עם ההחלטה, יש לי כאב כי אני אוהב את העבודה ואת האנשים".

 

בן עזרא הציג נתון מדאיג: "אגף הרווחה מטפל ב-40 אחוז מתושבי העיר. אני רוצה לציין את השקעתם של העובדים באגף, שעובדים קשה פי שניים בהשוואה לערים אחרות. אם לא יחזקו אותם, יהיה קשה".

 

בן עזרא רומז בדבריו מה לדעתו אמור לעשות השלטון החדש: "צריך לשמור על העצמאות המקצועית של העובדים בתוך האגף, כי הם פועלים מתוך חוק. הם לא מתנדבים, הם אנשי מקצוע שהוסמכו כדין. ברגע שיטפחו את העובדים ותהיה להם עצמאות מקצועית ותמיכה, הם יתנו תפוקה טובה ביותר. בהשוואה לעובדי רווחה בערים אחרות, עובדי עיריית עכו זקוקים ליותר תמיכה, אמון וחיזוק, ולא לביקורת".

 

יו"ר ועד העובדים, פלו בן אהרון, מרוצה מתנאי הפרישה שהושגו: "העובדים פרשו מרצונם החופשי בלבד, עם תנאים מועדפים. השגנו להם תנאי פרישה טובים מאד, עם אחוזי עידוד פרישה גבוהים. בנוסף, כל עובד יקבל שישה חודשי פדיון על הסתגלות ועוד שלושה חודשי פדיון על הודעה מוקדמת. זה אומר, שכל עובד יקבל מראש תשע משכורות. כשהגיע יומם האחרון העירייה שמחתי לראות איך הם קיבלו צבע בפנים, חייכו, ואף הסכימו מרצונם להגיע לעבודה עוד יום-יומיים, לצורך חפיפה. זו הרגשה טובה לראות עובדים שתרמו שנים לעירייה עוזבים כשהם מחיוכים".

 

מה גרם להם לפרוש מרצונם?

 

"הם הבינו שיש חיים אחרי עיריית עכו. אני שמח שהם הלכו בסוף מרצונם החופשי, עם תנאים טובים מאד".

 

מעיריית עכו נמסר: "כפי שהתחייבנו בראשית דרכנו, אנו צמודים לתוכנית הבראה והתייעלות כוללנית, וכצעד ראשון בהבראה, שמחנו כי בשלב זה 50 עובדים יצאו תוך כדי הסכמה ובדרך נעימה. תהליך ההתייעלות יחסוך לעיריית עכו מיליוני שקלים מדי שנה, בנוסף לחיסכון בתקני כוח אדם ובעליות השכר. בתקציב לשנת 2004 תבצע עיריית עכו מהלך של התייעלות בצמצום תפקידים ותקנים וחיסכון בתקציב הוצאות שוטפות, ביניהן הוצאות ההנהלה, מה שיחסוך לקופת העירייה מיליוני שקלים. לגבי תנאי הפרישה שקיבלו העובדים, אלה התנאים הקבועים בהסכם הקיבוצי עליו חתמה עיריית עכו בשנת 97'".

 

מה לגבי שאר העובדים שנכללו ברשימת המפוטרים?

 

"במהלך חודש ינואר יושלם באופן סופי מהלך ההתייעלות וההבראה, בכך שעיריית עכו תממש את תוכנית ההבראה הלכה למעשה באמצעות צמצום תפקידים ותקנים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סי די בנק
נשלחו לחופשה מאולצת במסגרת תוכנית ההבראה של העירייה
צילום: סי די בנק
מומלצים