שתף קטע נבחר

הסחטנות הרגשית של ההרה המדומה

חברות פורום "מנסים להרות" הלכו שבי אחרי "מאבי", שהציגה עצמה כאישה שאיבדה את ילדתה זמן קצר לאחר לידתה ושמחו אתה כשהרתה פעם נוספת. לאחר שהתאומות מתו בלידה, כביכול, התברר כי הסיפור בדוי. עוד מקרה של תסמונת מינכהאוזן וירטואלית

מה גורם למשתתפת בפורום להתחזות לאשה שאיבדה את ילדתה זמן קצר לאחר לידתה ולסחוט רגשית את הגולשים בסיפור קורע לב על מות שני ולדיה בלידתם? אולי התשובה טמונה בגוף השאלה.

 

דימיון רב מחבר בין ההתחזות האחרונה בפורום "מנסים להרות" לבין הגולשת "רוני", שהציגה עצמה כרופאה אונקולוגית חולת לוקמיה והתנחלה בלבבותיהם של חברי פורום "סרטן - תמיכה מהלב" ב-ynet בשנת 2002. הם ליוו אותה לכל אורך הדרך עד המוות, וחשו מרומים וסחוטים רגשית כשגילו כי אותה "רוני" אינה קיימת במציאות.

 

"רוני" הופיעה בפורום "סרטן - תמיכה מהלב" עם פתיחתו, בתחילת מרץ 2002, ו"מאבי" הופיעה בפורום "מנסים להרות" בעקבות פתיחתו, בחודש אפריל, 2003. "מאבי" הפגינה הרבה ידע על טיפולי הפריה וקשיי היום יום של אישה המנסה להרות, ללא הצלחה, כפי שתיאור המאבק במחלה של "רוני" נשמע מציאותי לחלוטין לחברי הפורום שנאבקים בסרטן בעצמם.

 

גם "רוני" סיפרה לחברי הפורום כי היא מנסה להיכנס להיריון, על אף מחלתה, אך דמותה הבדויה משיקה לזו של "מאבי" ברובד עמוק יותר. שתיהן "כיכבו" בפורומים התומכים באנשים בשעתם הקשה, הפגינו חום ואמפתיה ושאבו מנות גדושות מהם לעצמן.

 

"אני בניסיונות להיכנס להריון שני אבל לצערי אין לי עדיין ילדים", כתבה "מאבי" בפורום ב-21 באפריל, 2003, "האסון קרה לי בהריון הקודם שהיה לפני קצת למעלה משנתיים...בעת חציית הכביש נפגעתי על ידי רכב שעקף ברמזור. כל הניסיונות להציל את הבובולינה שלי כשלו והיא נפטרה 10 שעות אחרי הלידה...במשך השנתיים האחרונות לא הרשתי לעצמי אפילו לחשוב על האפשרות של ילד נוסף אבל עכשיו אני לא יכולה לחשוב על שום דבר חוץ מזה".

 

חברות הפורום נפלו שבי בקסמי הזרה המיוסרת, שהעידה על עצמה כמורה לתיאטרון, תושבת כפר סבא. באחת ההודעות ציינה כי את הכינוי היא בחרה בגלל "סרט שראתה על מרלין הקוסם". "לדמות של מלכת הזמן העתיק קראו מאב ונדלקתי על זה", לדבריה.

 

מאבי מצליחה להרות

 

ב-12 ביוני בישרה "מאבי" לחברות הפורום כי היא בהיריון וההתרגשות הייתה רבה, ואף גברה כאשר גילתה כי לא מדובר בעובר אחד אלא בשניים, וליתר דיוק, שתי בנות, שזכו לכינוי "תלמה ולואיז". מועד הלידה המשוער נקבע לחודש ינואר, 2004.

 

בלילה שבין שני לשלישי גולש בשם "מאבן", בן זוגה, לכאורה, של מאבי, פירסם את בשורת האיוב. "כנראה שעשינו משהו מאוד רע למישהו...", כתב, "הגענו לבית החולים עם צירים יפים אבל עם ירידה בתנועות חיברו את מאבי למוניטור כדי לבדוק מה קורה... ולא קרה כלום...לשתי הבנות לא היה דופק...בינתיים מאבי התחילה לדמם והיה חשד להפרדות שיליה ולכן היא הוכנסה לניתוח חירום...הבנות נולדו כמה דקות אחר כך וניסיונות ההחייאה לא הצליחו. המלאכיות הקטנות שלנו, שנחנקו בטרם נשמו את נשימתן הראשונה, עכשיו הן בשמיים ביחד עם אודליה שלנו".

 

"לא מסוגלת לכתוב, יש לי פצע בלב", כתבה להם "זאזה". "זוועת אלוהים. משתתפת בצער הנוראי הזה", הוסיפה דסלוקית. "אמא אור" ציינה "שאלוהים מציב את המבחנים הכי קשים מול האנשים הכי טובים". בני הזוג ביקשו לא להתקשר אליהם בשעתם הקשה, בקשה הגיונית לכאורה, אך חברות אחרות בפורום החלו לחשוד. "בנות, יש מישהי בקשר אתם, שיכולה להעיד חד משמעית שזה אמיתי?", שאלה "ניצה". התברר כי אף אחד מחברי הפורום לא נפגש עם "מאבי" פנים אל פנים במהלך התקופה.

 

הווידוי

 

אתמול בצהריים פורסמה בפורום הודעה החתומה על ידי "אמא של מאבי" בלשון זו:

 

"לכל מי שמחפש את מאבי. אני אמא של מאבי ואני מצטערת לספר לכם שכתוצאה ממשבר שנקלעה אליו, בדתה מאבי את הסיפור מליבה. (נודע לי על כך לאחר שראיתי שהיא בסערת נפש נוראית וביקשתי לדעת מדוע). מאבי נמצאת עכשיו בהליך טיפולי, ובהמלצת הפסיכיאטר, עליה להתנתק לחלוטין מהפורום. אני מתנצלת בשמה של מאבי על עוגמת הנפש שנגרמה לכם, ומבקשת בכל לשון של בקשה, למען בריאותה הנפשית, לא לנסות וליצור עמה כל קשר. ושוב סליחה, לדברי בתי זה מאוד לא מגיע לכן, ותודה על האיכפתיות".

 

הצער הגדול וההשתתפות בכאב פינו את מקומם לבלבול ובהמשך גם לזעם. "אז מה עם התאומות? הן נולדו? בבקשה, רק תגידי לנו שהכל בסדר", שאלה פילונת. "אני לא מבינה כלום", התלוננה "פוץ'". "קדימה בנות, קבלו את האמת המרה, ע-ב-ד-ו עלינו", גערה בהן גולשת אחרת, "די להאמין באשליה, להתפכח ולהבין שזה העולם שבו אנו חיים". "אוי אלוהים,...איך שיטו בנו", כתבה "דבי", "ולך מאבי...אם יש לך עוד לב להיות כאן ולקרוא. אני רק יכולה לאחל שלך שתבריאי...ושלעולם לא תחווי כאב שמו שכולנו האמנו שאת אכן חווית וחווה".

 

הגירסה הווירטואלית של תסמונת מינכהואזן

 

בירור של הנהלת הקהילות של ynet מול כל בתי החולים באיזור העלה כי לא נרשם מקרה של מות תאומות. אישור נוסף לכך שהסיפור בדוי הגיע בצורת הודעת SMS מ"מאבי", כביכול, בה ביקשה להסיר את כל הודעות האבל והניחומים מהפורומים. ניסיון להתקשר למספר הטלפון שנרשם בהודעה הוביל לאישה שהזדהתה בשם אחר וכעת הקו אינו מחובר. ניסיון שלנו לפנות ל"מאבי" באמצעות כתובת הדואר האלקטרוני שנרשמה בפורום לא צלח וההודעה חזרה.

 

"נראה שהן במקרה של רוני והן של מאבי מדובר בגירסה הווירטואלית של תסמונת מינכהאוזן, הפרעה נפשית של אדם המתחזה לחולה ומתעקש לקבל טיפול רפואי", אומרת הפסיכולוגית יעל דורון, מנהלת פורום פסיכולוגיה ב-ynet, "בעוד רוני הייתה חולת סרטן שנפטרה, כביכול, מאבי איבדה את התינוקות שלה, לכאורה. אנשים שנוהגים כך אינם רשעים ולא עושים את זה מתוך רוע לב. הם סובלים מבעיה נפשית וזקוקים לאהבה ולחום בעוצמות רגשיות מאוד חזקות, כאשר יש מתאם בין העוצמות הדרושות לבין החלל שהם חשים בתוכם. רוני ומאבי הרי היו יכולות להיכנס לכל פורום מבלי להתחזות לחולות ולזכות באהדה וסימפטיה, אך כנראה שלא די להן בכך".

 

"גם לאחר שבדתה את הסיפור, 'מאבי' לא הייתה חייבת להכריז כי הצליחה להיכנס להריון. אם הייתה כותבת כי היא ממשיכה לנסות להיכנס להריון ולא מצליחה ייתכן כי לעולם לא הייתה מתגלה ולא מסתבכת. אך למתחזים האלה יש יצר הרס, רצון מסוים להתגלות. 'מאב' הודיעה שהיא בהריון כאשר לאחר תשעה חודשים היא נאלצה להמציא המשך לסיפור. ייתכן שהיא ציפתה כי הווידוי יפנה אליה אמפטיה נוספת אך בפועל, הוא חזר אליה כמו בומרנג.

 

מפגש תמיכה והתאוששות

 

"חשוב לי להדגיש כי התחזות באינטרנט אינה עבירה, אך מדובר בהתנהגות לא חברית ועבירה אתית כלפי שאר הגולשים שמטרתה לסחוט אהבה. אני חושבת שהיא לא התכוונה לפגוע והמעשים שהיא עשתה באו ממקום של מצוקה. אני קוראת לאנשים כאלה: בואו תראו שהגולשים מוכנים לקבל אתכם כפי שאתם בכל פורום".

 

במקרה הנוכחי, נראה כי הפורום חזק דיו וגם המכה החזקה שספג לא תביא להתפוררות הסולידריות והתמיכה ההדדית. ביום שישי הקרוב יתקיים מפגש תמיכה והתאוששות לכל חברות הפורום שנפגעו מהמקרה, על מנת שיוכלו "להמשיך הלאה בראש מורם וללא חרדות מיותרות".

 

"כשהן יראו אחת את השנייה הן יראו שהן נשים אמיתיות", אומרת דורון, שתנחה את המפגש. ובאשר לגולשות שלא יכולות להגיע למפגש, אם בגלל שאינן רוצות לוותר על האנונימיות שלהן או מסיבות אחרות, הן יאלצו לסבול את החשדנות של שאר החברים במשך תקופה מסוימת. אחת הגולשות אף הציעה אתמול כי החברות ישלחו למנהלת הפורום מסמכים המעידים על מצבן הרפואי האותנטי.

 

"מהניסיון שלי מהמקרה של רוני (שהשתתפה בפורום הפסיכולוגיה במקביל לביקוריה בפורום הסרטן ג.מ.) החברים הוותיקים גילו חשדנות כלפי גולשים חדשים בפורום במשך תקופה ארוכה", מציינת דורון, "רבים, בהם אני, חשו תחושה של התפכחות, אך לאחר גלי הכעס הגיעו גלי החמלה ובסופו של דבר החברים הגיעו למסקנה שמוטב שהכל נבדה מהלב מאשר לחשוב שטרגדיות כאלה אכן קורות באמת". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יעל דורון. "לא מדובר ברוע לב"
למה זה מגיע לנו? הודעה של "מאבי"
"אמה של מאבי" מתוודה
מומלצים