שתף קטע נבחר

שגריר ישראל בשבדיה: עמדתי מול המיצג, והתחלתי לרעוד

בראיון ל-ynet מסביר השגריר צבי מזאל מדוע לא יכול היה לנצור את זעמו לנוכח המיצג האמנותי, בכיכובה של המחבלת המתאבדת ממסעדת "מקסים": "ראיתי את המחבלת, מאופרת היטב, ושטה בשלווה על נהרות הדם של אחיי, של בני המשפחות שנרצחו"

"כשאני ואשתי ראינו את העבודה פשוט עמדנו והתחלנו לרעוד", כך סיפר ל-ynet שגריר ישראל בשבדיה, צבי מזאל, ששבר את כללי הנימוס הדיפלומטי, בעת שצפה במיצג אמנותי שבו מככבת המחבלת שביצעה את הפיגוע במסעדת מקסים.

 

השגריר מזאל לא יכול היה לנצור את זעמו, ניתק כבלי חשמל והפיל זרקור תאורה למים האדומים. בעקבות התקרית, זומן לבירור במשרד החוץ השבדי. במשרד החוץ בירושלים מתייצבים מאחורי מזאל.   

 

הכותרות בכלי התקשורת השבדים מדברות על כך שמרוב זעם השחתת את התערוכה. גם המנהל האמנותי במוזיאון טען כך.

 

"בסך הכל ניתקתי את החשמל מהזרקורים שהאירו על התערוכה".

 

טוענים שגם זרקת עליה את אחד הזרקורים.

 

"אז נפל פנס, אולי בטעות דחפתי או שהוא נדחף, הוא בסך הכל נפל, אין שם מה להרוס, אם הוא נפל לבריכה. אני בסך הכל סגרתי את האור".

 

מה דעתך על התערוכה?  

 

"האירוע הזה הוא חלק ממערכת של אירועים קשים של עוינות נגד עם ישראל וממשלת ישראל. חיים פה 400 אלף מוסלמים מתוך תשעה מליון אזרחים, ולהם יש תשתית ארגונית שמשתפת פעולה עם מפלגות השמאל כאן, כולל עם גורמי שמאל במפלגת השלטון.

 

"ראש אגף הנוער, לדוגמה, שהוא ראש המשמרת הצעירה במפלגת השלטון פה - הוא מוסלמי מאיראן. האירוע הזה הוא חלק ממערכת עוינת שפועלת נגדנו, וכוללת סילוף תשתית עובדתית של מה שמתרחש כאן בשטחים, וזה חלק מכך".

 

אך דווקא מי שעומד מאחורי העבודה הוא ישראלי לשעבר, שכיום חי בשבדיה.

 

"הישראלי הזה בעצמו הוא קיצוני ביותר. את רוב זמנו הוא מעביר בכתיבה נגד ישראל ובקריאות 'ישראל = אפרטהייד'. זה הבנאדם. הוא רצה להראות את הצד של הרוצח ולעשות לו גלוריפיקציה".

  

מה הרגשת כשראית את התערוכה?

 

"כשנכנסנו לשם, אני ואשתי מישל, ראינו את המזרקה מלאה בדם, ואת המחבלת שטה על הגלים האדומים ברוח הקרירה של שטוקהולם בחיוך הקטן שלה. חטפתי שוק. אני ואשתי נעמדנו והתחלנו לרעוד. בנוסף, על הקירות היה טקסט שמצדיק את המעשה שלה. אני פשוט ראיתי את המחבלת, מאופרת היטב, ושטה בשלווה על נהרות הדם של אחיי, של בני המשפחות שנרצחו".

 

הופתעת או שידעת שהמחבלת המתאבדת מ"מקסים" עומדת "לככב" בתערוכה הזאת?

 

"פרסמו בעיתונות את התערוכה באמצעות אותה תמונה בדיוק עם פני המחבלת, בתור הלוגו של התערוכה, שאמורה להיות חלק מהוועידה למניעת רצח עם. והנה, התברר שהמיצג מתוך התערוכה, הוא בעצמו מעודד רצח עם. הוא מצדיק את המעשה ועוד מאדיר אותו. זה פשוט בלתי אפשרי".

 

מדוע עזבת את המקום, לאחר שהאמן ביקש זאת, במקום להתעקש להישאר?

 

"אחרי האירוע, סערו הרוחות. היה שם קהל של כ-200 איש ובתוכם גם שונאי ישראל. הבטחון המקומי הסביר לי שיהיה קשה להגן עלי ככה. אז יצאתי. המנהל ליווה אותי ליציאה וקשישה אחת רצה אחרי ואמרה לי 'תודה רבה שעשית את זה'". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השגריר מזאל
צילום: איי אף פי
האמנים לצד המיצג בשטוקהולם
צילום: איי אף פי
מומלצים