שתף קטע נבחר

במקרה של שרפה: הגודל כן קובע

הסולם של מכבי האש ראשל"צ לא מגיע לקומה העשירית. במקרה של שריפה אמורים דיירי הקומות הגבוהות להמתין שהכבאים יעלו במדרגות. בעיר כמאה בניינים בני 10 קומות ומעלה. נציבות הכבאות: "תקציב הרכש עומד על אפס"

תחנת כיבוי אש בראשון לציון אינה מצוידת בסולם חילוץ וכיבוי אש המסוגל להגיע לקומה העשירית או גבוהה ממנה, כך עולה מנתונים שהגיעו לידי עיתון 'במקום'. במקרה של דליקה במגדלי מגורים הדרכים היחידות לחילוץ וכיבוי שעומדות לרשות הצוותים הן דרך גרם המדרגות של הבניין או בעזרת סולם כיבוי אש גבוה יותר, הנמצא, בין היתר, בתחנת כיבוי אש בתל אביב.

 

בשנים האחרונות נמצאת ראשל"צ בתנופת בנייה, כשחלק מהפיתוח המסיבי של העיר כולל בנייני דירות ועסקים גבוהים. מנתוני אגף ההנדסה של העירייה עולה כי בעיר כמאה בניינים מעל לקומה התשיעית. מפקד תחנת כיבוי אש ראשל"צ, טפסר יעקב שני, אישר לאחרונה את הנתונים: "בתנאים הכי טובים אפשר להגיע לגובה של 27 מטר, שזה בערך תשע קומות. גם זה בתנאי שניתן להציב את הסולם הקיים ברשותנו בקרבה מקסימלית לבניין ולנצל את כל גובהו. בדרך כלל זה לא קורה, כי יש את המדרכה, יש חניות עמוסות ברכבים ויש חצרות וכל מיני דברים כאלה, אבל זה המקסימום".

 

מה קורה אם יש שריפה בקומה גבוהה יותר?

 

"עולים ברגל".

 

זאת אומרת שאין סולם או מנוף שיכול להגיעו לקומות הגבוהות?

 

"בראשון לציון לא".

 

מי אמור לרכוש סולם גבוה יותר לתחנה המקומית? בראשל"צ יש הרבה בניינים גבוהים.

 

"נכון, אבל לנו אין כסף לקנות סולם חדש. כרגע זה מה שיש לנו ועם זה אנחנו מנסים לעשות הכי טוב".

 

גורם בכיר בנציבות הכבאות אמר השבוע: "כשעיריית ראשל"צ בונה מגדלי מגורים בעלי עשרות קומות עליהם להבטיח את שלומם ואת ביטחונם של הדיירים בקומות הגבוהות במקרה של שריפה. לצערי לא ניתן לבצע זאת כיום עקב מגבלת גובה של הסולם".

 

גורם נוסף ציין: "מדובר בסכנה גדולה והכל עניין של יחס בין עלות כספית לערך חיי אדם".

 

דובר נציבות הכבאות, משה מוסקו, מסר בתגובה: "הבניינים החדשים שמוקמים בישראל מצוידים באמצעי מניעת הדליקות המתקדמים מסוגם בעולם, גם כדי לתת פתרון לבעיית חוסר המנופים והסולמות בשירותי הכבאות בישראל. לצערנו בשנת 2004 תקציב הפיתוח לכלל שירותי הכבאות בישראל עומד על אפס שקלים כך שאינני רואה הצטיידות במנוף נוסף לשירותי כבאות ראשל"צ בשנה הקרובה. 

 

"בכל הארץ יש קרוב ל-20 מנופים שהגבוה ביניהם הוא בגובה של 42 מטר והוא נותן מענה עד קומה 13. הוא נמצא בשירות תחנת הכיבוי בתל אביב" הוסיף מוסקו.

 

מוטי עג'מי שמונה לאחרונה לתפקיד יו"ר איגוד ערים לכיבוי אש ראשל"צ מסר בתגובה: "שני המבנים הגבוהים ביותר בעיר הם בני 16 קומות: מגדלי היקף ומגדלי השמש. בכל הבניינים הגבוהים אמורה להיות מערכת 'ספרינקלרים' שאמורה לתת מענה במקרה של שריפה. עם זאת היינו שמחים אם היינו מקבלים תקציב לרכישת מנוף המשלב איתו סולם גבוה יותר".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תרגיל בגבעתיים. בכל הארץ יש קרוב ל-20 מנופי כיבוי וחילוץ
צילום: אטילה שומפלבי
מומלצים