שתף קטע נבחר

האתר האחרון של קרוואנים לעולים נסגר רשמית

חצרות יסף, האתר ששימש כמקום מגורים עבור 8,000 עולים מאתיופיה ומחבר המדינות, נסגר רשמית. שרת הקליטה, ציפי לבני: "בעתיד נדע לתת לעולים כבר מתחילת דרכם בארץ תנאים הולמים וראויים"

בטקס חגיגי נסגר בצהריים (יום ג') רשמית אתר הקרוואנים האחרון בארץ ששימש לקליטת עולים חדשים. אתר חצרות יסף הסמוך לעכו, פעל במשך 12 שנים, ושימש כמקום מגורים ליותר מ-8000 עולים חדשים שהגיעו ארצה במהלך שנות ה-90 מאתיופיה וממדינות חבר העמים.

 

עם תחילת העלייה ארצה בשנות ה-90 נפתחו בישראל 22 אתרי קרוואנים שאיכלסו למעלה מ-32 אלף עולים חדשים. משרדי הקליטה והשיכון החלו לפני כשנתיים במבצע מדורג לסגירת האתרים הזמניים ושיכון העולים במגורי קבע. האתר בחצרות יסף הוא האחרון בסדרת האתרים שמסיימים את פעילותם ומפונים מיושביהם.

 

בחצרות יסף שהו העולים לתקופות שבין חצי שנה לחמש שנים. בשבועות האחרונים החלו בפינוי עשרות המשפחות הבודדות שנותרו באתר. זאת לאחר שמנהלת האתר הפסיקה את פעילותה כבר בראשית 2003. האתר הפסיק לקלוט עולים כבר בשנת 2000.

 

עד הפינוי הסופי שימשה המועצה האזורית מטה אשר כ"אפוטרופוס" של תושבי האתר. בטקס החגיגי נכחו שרת הקליטה ציפי לבני, יו"ר המועצה האזורית מטה אשר, יהודה שביט, ותמר מיארה, מנכ"לית חברת עמידר.

 

השרה לבני אמרה בטכס: "מדינת ישראל ממשיכה כל העת לקלוט עולים מכל רחבי העולם. עם כניסתי למשרד ראיתי חשיבות רבה בסיום משימה בה החלו קודמיי – סגירת כל אתרי הקרוואנים, ופינוי דייריהם למגורי קבע ראויים כמו כל אזרח אחר במדינה".

 

לדבריה, "זוהי סיומה של תקופה לא קלה עבור אותם עולים, אך מאידך יש כאן בשורה על תקופה חדשה שמתחילה עבורם. אני יכולה להבטיח כי גם אם גלי העלייה יתגברו, אנו לא ניתן לחזור למצב בו נשכן עולים חדשים באתרי קרוואנים, ונדע לתת להם מתחילת דרכם בארץ תנאים הולמים וראויים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים הורנשטיין
עולים מאתיופיה. הועברו למגורי קבע
צילום: חיים הורנשטיין
צילום דלית שחם
עולים חדשים. "לא נחזור לשכן עולים בקרוואנים" (ארכיון)
צילום דלית שחם
מומלצים