שתף קטע נבחר

יד ושם: לפיד פרץ בדמעות כשראה מסמכים על אביו

בסיור שאמור היה להיות שגרתי הופתע השר לפיד מהמסמכים שהוצגו בפניו, שנוגעים להיסטוריה המשפחתית שלו. לפיד התרגש במיוחד מתמונת בית הכנסת בבודפשט, לאחר שהסתיימה מלחמת העולם השנייה

שר המשפטים, יוסף לפיד, פרץ בבכי כשסייר היום (ג') באתר יד ושם בירושלים, לאחר שהתרגש כשהוצגו לו מסמכים אודות אביו.

 

יו"ר יד ושם, אבנר שליו, הציג ללפיד צילום של רשימת אסירים מקורית שהכילה את שמותיהם של האסירים שהגיעו למחנה הריכוז מטהאוזן באוסטריה. במסמך הזה הופיע שמו של אביו, ד"ר בלה למפל. בנייר נרשם תאריך פטירת אביו של לפיד – 5.4.45 – כחודש בלבד לפני שחרור המחנה. לפיד אחז במסמך ולא האמין. הדמעות זלגו מעיניו.

 

הביקור אמור היה להיות שגרתי. הוא כלל סיור באולמות הארכיון של המוזיאון. לפיד הגיע ליד ושם כדי להתעדכן בפרויקטים של המוסד, בהם מוזיאון חדש שיפתח בסוף 2004 והעלאת שמות הנספים בשואה באינטרנט.

 

ללפיד הוגשה העדות ששלח בעצמו ליד ושם בשנת 1958, בה העלה על הכתב את זיכרונותיו מהגטו בבודפשט, שם הסתתר עם אמו כשהיה נער. גם דף העד ששלח על שם אביו ב-1955 למוזיאון הוצג בפניו.

 

התמונה שריגשה את לפיד יותר מכל היתה תצלום של בית הכנסת בעיר נוביסאד שביוגוסלביה – העיר בה נולד. בית הכנסת צולם מיד לאחר המלחמה, עם הגעת הניצולים הראשונים אליו. לפיד מיד זיהה בתמונה שניים מדודיו ששרדו את התופת. לפיד עצמו הוא אחד מאלפים שהציל חסיד אומות העולם, ראול וולנברג.

 

לפיד אמר, כי היום עדותו היתה נראית אחרת, מאחר שבמהלך השנים הצטבר בידיו מידע רב על גורל משפחתו ופרטים חדשים על האופן שבו נספו קרוביו.

 

בנוסף, הוצג ללפיד היומן המקורי של הצנחנית חנה סנש. סנש כתבה חלק מהיומן בשפה ההונגרית ובאחד מהדפים רשמה, כי לאור היותה ציונית – היא תמשיך לרשום את היומן בעברית. לפיד החל קורא את האותיות העבריות בהתרגשות ואף תיקן כמה משגיאות הכתיב של סנש.

 

קולו של לפיד נשבר פעמים רבות במהלך הביקור, בעת שדיבר ובעת שקרא את המסמכים שראה לראשונה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:גלי תיבון
לפיד. התרגש עד דמעות
צילום:גלי תיבון
צילום: רויטרס
יד ושם. זכרונות מהגטו
צילום: רויטרס
מומלצים