שתף קטע נבחר

לוד: בית ספר ביאליק – בסכנת סגירה

משרד החינוך מתכוון לסגור את בית הספר המיתולוגי בשנת הלימודים הבאה עקב מיעוט תלמידים; ההורים מתנגדים וטוענים כי הסיבה לסגירה היא כוונת עירייה להעביר את המבנה לידי החינוך התורני; גורם בכיר בעירייה אישר כי יש כוונה כזו; אמיל חדד: "לפי שיחות שקיימתי עם ראש העירייה לא נראה לי שבזמן הקרוב בית הספר ייסגר"

משרד החינוך מתכוון לסגור את בית ספר ביאליק בלוד בשנת הלימודים הבאה בשל מיעוט תלמידים. הורי התלמידים מוחים על הכוונה, ולאחרונה נפגשו עם ועד ההורים העירוני כדי לגבש דרכי פעולה נגד יישום התוכנית.

 

הוקם לפני 40 שנה

 

בית ספר ביאליק, שנמצא בשכונת נווה זית, נוסד לפני למעלה מ-40 שנה. עם בוגריו נמנים ראש העירייה, בני רגב, חתן פרס ישראל, פרופ' אלחנן הלפמן, ומנהלת השירותים הפסיכולוגיים בעיר, ד"ר סוזן ראובן. כיום לומדים בו 248 תלמידים והוא בית הספר החילוני היחיד בשכונות נווה זית ועמידר.

 

מעבר למשמעות ההיסטורית, ההורים טוענים כי העברת תלמידי 'ביאליק' לבית ספר אחר, ככל הנראה ל'הראל' בשכונת נווה אלון, תצריך מערך הסעות שאינם ערוכים ומסכימים לו. "לא נשלם על הסעות", הצהירה אמא לתלמיד בבית ספר ביאליק, חנה לוי.

 

בשבוע שעבר התכנסו יו"ר ועד ההורים העירוני ובוגר בית ספר ביאליק, בני סמואל, מזכירת הוועד, פנינה נווה, יו"ר ההנהגה הבית ספרית בביאליק, אלי פלח, היו"ר ב'גני אביב', יואל פבריקר, היו"ר ב'לוי אשכול', דוד אקצין, היו"ר בבית ספר שלום עליכם, דרור שרעבי, והורים לתלמידים מבית ספר ביאליק. בפגישה הוחלט, כאמור, לפעול נגד הכוונה לסגור את בית הספר.

 

"בית ספר ביאליק ממוקם בלב העיר, ממש ליד היכל התרבות העירוני ע"ש מקסים לוי. לכן לא ברור לי למה לא החליטו, למשל, להעביר את תלמידי 'הראל' ל'ביאליק'? אני חושש שהיו כאן שיקולים זרים", אמר סמואל.

 

בכוונת ועד ההורים העירוני לכנס את כל ההורים של בית הספר ביאליק והורים מבתי ספר נוספים שעלולים להיסגר בעתיד. "אנחנו לא רוצים להחזיק עסק כושל שאין לו הצדקה", אמר סמואל, "אבל אנחנו דורשים שיפרטו לנו את הסיבות להחלטה, שייפגשו איתנו". מזכירת ועד ההורים העירוני, נווה, הוסיפה: "גם אם ההחלטה לסגור את בית הספר היא נכונה, מקומם אותנו שהיא התקבלה מבלי לשתף אותנו. פתאום הפילו על ההורים פצצה, זה לא עובד ככה. שייפגשו איתנו, שיסבירו לנו את הטיעונים בעד ונגד.

 

"מעבר לכך, בבית ספר ביאליק לומדים ילדים שהגיעו מבית ספר הרצליה שנסגר לא מכבר. מעבר נוסף עלול להשפיע עליהם לרעה. סגירת בית ספר יסודי והעברת תלמידיו לבית ספר אחר היא כמו לעקור ילדים מהחממה שלהם. ילד הוא לא חפץ. אני תושבת לוד ואני רוצה לדעת מה קורה כאן. היום זה 'ביאליק' ומחר זה עלול להיות בית ספר אחר".

 

"זו מלחמה ערכית"

 

הרצל טופז, בוגר בית ספר ביאליק ואב לילדים הלומדים ב'שלום עליכם', סיפר: "בוגרים רבים מ'ביאליק' המשיכו ללימודים אקדמאים. בנוסף יש הרבה בוגרים ששירתו ומשרתים ביחדיות קרבית בצבא ואנשי ציבור רבים נמנים על בוגרי 'ביאליק'. מקומם אותי שמתעלמים מההישגים של בית הספר וממסחרים הכל".

 

אמא לתלמידים ב'ביאליק', חנה לוי, טוענת כי המאבק נגד סגירת בית הספר הוא ערכי. "סגירת בית הספר מעידה לדעתי שאין כאן חשיבה לטווח רחוק. זו לא מלחמה על הבן שלי, זו מלחמה ערכית. נילחם בנחישות בשביל הדורות הבאים, כדי שגם הם יוכלו ללמוד ב'ביאליק'", אמרה לוי.

 

ההורים טוענים כי העירייה מתכוונת להעביר את מבנה בית ספר ביאליק לידי החינוך התורני. ואכן, גורם בכיר בעירייה אישר בפני עיתון 'איילון' כי קיימת כוונה להעביר את המבנה לידי החינוך התורני. "אנחנו גרים פה 30 שנה. הדתיים באו לפה לפני ארבע שנים מהתנחלויות ופתאום רוצים לתת להם את מבנה 'ביאליק'", התרעמה אחת האמהות. "זו לא סיבה להרוס לנו את הפנינה ההיסטורית שלנו. שיתנו מבנים לחינוך התורני, אבל לא על חשבוננו".

 

"יינתן מענה אישי לתלמידים"

 

דובר מחוז המרכז במשרד החינוך, אבי הראל, מסר בתגובה: "מפקחת בית הספר נפגשה עם ההורים וציינה בפניהם כי עקב מיעוט תלמידים מתבצעת הערכה לסגור את בית ספר ביאליק. יש לציין כי נושא זה מטופל בשיתוף הרשות המקומית ופיקוח המחוז, אשר יפעלו לתת מענה אישי לכל תלמיד בעקבות מהלך זה".

 

מ"מ ראש העירייה, אמיל חדד, מסר בתגובה: "היות שנולדתי בלוד וגדלתי בלוד אני יודע מה הערך ההיסטורי של בית ספר ביאליק. זה אחד מבתי הספר הטובים שיש בלוד אם לא הכי טוב, ואם לא בין הטובים בארץ. לפי שיחות שקיימתי עם ראש העירייה לא נראה לי שבזמן הקרוב בית הספר ייסגר. כמובן שנעשה אבחנה מחודשת ונבדוק איך אפשר לשמור על בית הספר במתכונת הנוכחי".

ראש העירייה, בני רגב, סירב להגיב.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בני רגב. נמנה עם בוגרי בית הספר
מומלצים