שתף קטע נבחר

פיתוח ישראלי: פירות הדר לבלימת סרטן הערמונית

חוקר ישראלי מצא כי החומר "פקטין" המצוי בפרי הדר, הצליח לעצור את התפשטות סרטן הערמונית. תוסף המזון כבר משווק גם בישראל. כ-30 אלף ישראלים לוקים בסרטן הערמונית

לימון מוסיף המון? לדעת ד"ר יצחק אליעז, רופא ישראלי המתגורר בארה"ב, בכל הנוגע לסרטן – התשובה חיובית. אליעז וצוות חוקרים מצאו כי החומר MCP (פקטין הדרים) המצוי בפרי הדר, הצליח לבלום את התפשטות סרטן הערמונית, ועשוי לסייע בטיפול בחולי סרטן שלא הגיבו לטיפול כימותרפיה או הקרנות.

 

המחקר שתוצאותיו פורסמו בכתב העת Prostate Cancer and Prostatic Diseases בדק את השפעת נטילת ה- MCP על חולי סרטן ערמונית במצב מתקדם. במחקר השתתפו 10 גברים שחלו בסרטן הערמונית ולא הגיבו לטיפול הקונבנציונלי, אשר כלל ניתוחי הסרה וטיפולי הקרנות.

 

החומר הפעיל בתוסף המזון - הפקטין (Pectin) - מצוי באופן טבעי בקליפות פירות ההדר, אלא שאכילת כמות גדולה מפירות אילו איננה יעילה במניעת התפשטות הסרטן: מולקולת הפקטין, המצויה בפרי ההדר, איננה נספגת בדם באופן טבעי. צוות החוקרים של חברת אקונוג'ניקס פיתחה מולקולה קצרה יותר של הפקטין, הנספגת בדם ואשר שימשה כבסיס למחקר.

 

במהלך הניסוי, נטלו עשרת הגברים, במשך 12 חודשים, את תוסף המזון - הקרוי MCP -Modified Citrus Pectin (פקטין הדרים מושבח). מהתוצאות עולה כי אצל שבעה מתוך העשרה נבלמה התפשטות הגידולים הממאירים והם הפכו אגרסיביים במידה מופחתת.

 

לדברי אליעז, יעילותו של ה-MCP איננה מוגבלת דווקא לסרטן הערמונית, והוא יעיל גם במניעת התפשטות סוגי סרטן אחרים ובהם סרטן השד, סרטן המעיים, סרטני מוח, וסרטן העור.

 

"שימוש בתוסף המזון MCP למניעת התפשטות גרורות סרטניות, הוכח בעבר כיעיל מאד, אך עד המחקר הנוכחי, טרם בוצע מחקר על בני אדם", אומר אליעז, "תוצאות המחקר הנוכחי מוכיחות כי תוסף המזון מביא לשיפור ניכר ומשמעותי בבלימת התפשטות סרטן הערמונית אצל חולים שנחשפו לביטויים אגרסיביים של המחלה".

 

סרטן הערמונית הוא הגידול השכיח ביותר אצל גברים מבוגרים, והגורם השני בשכיחותו לתמותה, לאחר סרטן הריאה. בישראל חיים כיום כ-30 אלף חולי סרטן הערמונית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מריאן הול
לימון. הסוד נמצא בקליפה
צילום: מריאן הול
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים