שתף קטע נבחר

אלמנתו של אלי כהן: לשלם כל מחיר גם על בעלי

נדיה כהן ובני משפחתה פתחו בקמפיין "להשיב את אלי הביתה". לדבריהם, אין לערב את המשפחה בעניין המחיר שיש לשלם תמורת החזרת הגופה. "גם המחיר שאנו שילמנו היה כבד מאוד", אמרה כהן, ברומזה לכך שעל המדינה לעשות מאמצים גדולים יותר למען השבת הגופה

"כששמעתי שמחזירים אזרחים סורים בעסקה האחרונה, נצבט לי הלב. נפגשתי עם ראש הממשלה בעניינו של בעלי, אלי כהן, אבל הנושא לא זכה בעדיפות", כך אמרה היום (א') נדיה כהן, אלמנתו של אלי כהן ז"ל.

 

תחת הכותרת "להשיב את אלי הביתה", קיימה משפחתו של אלי כהן מסיבת עיתונאים בשיתוף ארגון זק"א בירושלים. בחודש שעבר פרסמה ב-ynet נדיה מכתב לנשיא סוריה, בו הפצירה בו "לקבל את אלי בחזרה".

 

"במשך השנים נעשו דברים במגמה להשיב את עצמותיו של אלי ארצה, אבל הגבול הסורי היה סגור", אמר כהן. "כיום השתנו הרבה דברים, אנחנו שומעים על רצון הסורים לפתוח במשא ומתן. זה הרגע לתת משקל לסוגייה ולהתחיל לפעול".

 

בעניין עסקת השבויים, אמרה כהן: "המדינה שילמה מחיר כבד עבור גופות החיילים וטננבוים. אבל גם המחיר שאנו שילמנו היה כבד מאוד. אלי שילם את המחיר ואנחנו שילמנו את המחיר".

 

בתו של אלי כהן, סופי בן דור, אינה מעוניינת להתמודד עם שאלת המחיר הראוי תמורת העלאת עצמותיו של אביה ארצה. "אני מרגישה הרבה מאוד כאב סביב הפרשה. יש לי תקווה מאוד גדולה שמה שנשאר מאבי יגיע לארץ, ומאוד קשה לי לשמוע את המחלוקת בין המשפחות בעניין המשא ומתן. אני רוצה שיהיה קונצנזוס בישראל, שיבינו שהגיע הזמן לסגור את הפרשה הזו ושלא יערבו את המשפחות בנושא המחיר. המשפחה לא רוצה להפוך את עניין הגופה לעניין פוליטי".

 

אחיו הצעיר של אלי כהן, אברהם, אמר: "העניין של העלאת עצמותיו של אלי צריך להיות מנותק מכל נושא של משא ומתן להחזרת גופות ושבויים. שמירת גופות היא לא דבר הומניטארי. לא ישראל ולא הסורים צריכים לסחור בגופות. אלי היה בסוריה בשליחות המדינה ונענש על ידי סוריה, ואני קורא לנשיא הסורי להחזיר את גופתו ולעשות צעד ראשון של פיוס".

 

עורך דינה של המשפחה, אלון ריחני, אמר: "לאור ההתרחשויות הפוליטיות האחרונות בזירה הים תיכונית, ובמקביל למאמצים שנעשו עד היום, גלויים וסמויים, החלטנו לצאת בקמפיין שמטרתו להעלות את עצמותיו של אלי כהן ארצה. זוהי קריאה לנשיא סוריה לביצוע מחווה הומניטארית בעקבות התבטאויותיו בעניין משא ומתן עם ישראל".

 

בחודשים האחרונים פנתה נדיה כהן לזק"א, כדי שהארגון יסייע לה בהעלאת עצמותיו של בעלה לישראל. אנשי הארגון מחתימים בימים אלה אישי ציבור ברחבי העולם על עצומה שתישלח לנשיא סוריה, בשאר אסאד, למען קידום המטרה.

 

בנוסף, משלחת של הארגון בראשות יו"ר הארגון, יהודה משי זהב, נפגשה עם שר האוצר האמריקני ג'וש בולטון בבית הלבן בחודש דצמבר, כשבידה מכתב אישי עבור הנשיא מאת נדיה כהן.

 

שר האוצר העביר את המכתב ליועצת לביטחון לאומי, קונדוליזה רייס, שהבטיחה לטענתם שתטפל בנושא באופן אישי. כמו כן בימים אלה מוחתמים חברי קונגרס וסנאט על העצומה.

 

לפני כשבועיים נפגשה משלחת של זק"א עם בכירי הקרדינלים שקיבלו על עצמם לפעול בנושא.

 

יהודה משי זהב אמר: "ארגון זק"א כארגון הומניטארי, שעל דגלו חרוט 'חסד של אמת' דאג להביא לקבורה כל מי שנברא בצלם. מבחינתנו אין הבדל בין מי שנהרג היום או לפני שלוש שנים או מי שנהרג לפני 38 שנה. זק"א החליט לעלות את נושא אלי כהן על סדר היום הציבורי בישראל ובעולם בערוצים שקטים וגם בפעילות פומבית".

 

משי זהב הוסיף, "זהו עוד חייל שיצא בשליחות המדינה וצריך לעשות הכל על מנת להביאו לקבר ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זום 77
תחזירו אותו. נדיה כהן
צילום: זום 77
משפחת כהן לפני שנתפס בידי הסורים
צילום רפרודוקציה: אביגיל עוזי
מומלצים