שתף קטע נבחר

"סגירת השמים" פגעה בחקלאים

50 תביעות הוגשו לאחרונה נגד המדינה ומשרדי הממשלה על ידי חקלאים שטוענים כי העובדה שנמנעה מהם העסקת עובדים זרים, פגעה בהם קשה. הסכום המצטבר של התביעות עומד על כשתשעה מיליון שקל

כ-50 תביעות אזרחיות נגד המדינה ומשרדי הממשלה – רווחה, עבודה ופנים ושירות התעסוקה, הוגשו לאחרונה על ידי קבוצת חקלאים בטענה שנפגעו בשנים 2001-2002 כתוצאה ממדיניות "סגירת השמים" שנקטה ממשלת ישראל בשנים הללו.

 

בתביעה שהוגשה על ידי עו"ד חי חימסון ומשרדו בבית המשפט השלום באשקלון, נדרשת המדינה לפצות עשרות חברי מושבים באזור בסכומים של מאות אלפי שקל. הסכום המצטבר של כל התביעות עומד על כשתשעה מיליון שקל.

 

מאז שנות ה- 90 מתבסס המגזר החקלאי על כח אדם שברובו עובדים זרים. החקלאים טוענים בתביעתם כי העובדה שבמהלך התקופה מדוברת לא אפשרה המדינה כניסה של עובדים זרים לתחומה, ובמקביל, לא האריכה את ויזות של עובדים הזרים קיימים גרמה להם לנזקים כבדים.

 

"הנתבעים נדרשים לפצות את התובע, בשל כך, שבין היתר, הפרו את חובתם על פי דין ובהתנהגות הלא חוקית והלא סבירה גרמו למחסור בכוח העבודה למגזר החקלאי בכלל, ולתועים בפרט. לו היו הנתבעים פועלים באופן נאות, סביר, הגון, לא רשלני או משיקולים לא ענייניים ולא זרים, הרי היו מאפשרים לתובעים להביא לישראל עובדים זרים מחו"ל, במקום העובדים הפלסטינים שהסגר שהוטל בעקבות אירועי הטרור, הידועים כ'אינתיפאדת אל אקצה', מנע את המשך העסקתם", נטען בכתב התביעה.

 

לדברי החקלאים, חומרת המעשה היא בכך שהם קיבלו רושם, "מצג שווא" כדבריהם, כי יוכלו להעסיק עובדים פלסטינים או זרים, אך בפועל, כשנתעורר הצורך, לא היה ניתן. על פי כתב התביעה, בחודש אוגוסט 2001 החליטה הממשלה על הפסקת ייבוא העובדים הזרים, מצב שנמשך כשנה.

 

"אומנם, בחודש מרץ הוצאו היתרים חדשים להעסקת עובדים זרים, אבל אלה לא כובדו, והנתבעים עטפו את סירובם לפעול לפי החלטת הממשלה בתירוצים שונים. במאי 2002 פוטרו שרי ש"ס בהם שר העבודה, שלמה בניזרי, ואת מקומו מילא ראש הממשלה, מה שרק הוסיף לעיכוב" טוענים החלקאים. "רק בעקבות עתירות לבג"צ ופעולות נוספות, הוחלט לחזור ולייבא עובדים לארץ".

 

לכל אחת מ- 50 התביעות שהוגשו מצורפים ההיתרים שקיבל החקלאי מהמדינה להעסקת עובדים זרים וחוות דעת שמאי בעניין הנזקים שנגרמו. התביעות מפרטות את אותה עילה, אך מאחר ומדובר בגידולים ובסכומים שונות, נכתבו 50 כתבי תביעה שונים, כולם על ידי עו"ד חיימסון.

 

"אני סבור שמדובר רק בטיפה בים, וכבר בשבועות הקרובים אני מתעתד להגיש עוד כ-100 תביעות המצויות בשלבי הכנה שונים", אמר עו"ד חיימסון. טרם הוגשו כתבי הגנה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מאז שנות ה- 90 מתבסס המגזר החקלאי על עובדים זרים
צילום: לע"מ
מומלצים